Rakendisport 2021

Riina Rõa koonustes Foto: Marilyn Uusna

Eesti rakendispordile kujunes aasta 2021 üsnagi võistlusvaeseks, kui ERL-i kalenderplaanis oli vaid kaks Maria talus toimunud võistlust, rahvusvaheliselt hoidis lippu üleval Pille-Riin Roosileht, edukad olid ka Ülar Raudsepp ja Riina Rõa.

Nüüd juba kümme aastat Ungaris resideeruv Pille-Riin Roosileht on Eestit juba aastaid esindanud kõrgeimal rahvusvahelisel tasandil, saavutades arvukalt arvestatavaid auhinnalisi kohti. Lõppenud aastal oli Roosileht oma peaeesmärgiks seadnud osalemise ponipaariga MM-il, mis ka teoks sai. MM andis oma näo kogu Pille-Riini hooajale ja nii me leiame mullusest võistluskalendrist tema puhul vaid ponipaaride tulemused, mis tegelikkuses ei ole halvad. Pille-Riin võttis võidud rahvusvahelistelt võistlustelt Poolas Boguslawices ja Ungaris Vecesis ning ootused tema MM-i soorituse eel olid kõrgel.

Pille-Riin Roosileht ja ponid. Foto Pille-Riinu Facebooki lehelt.

Prantsusmaa legendaarses kasvanduses Le Pin au Haras peetud MM-il alustas meie kutsar medalilainel, kui lõpetas koolisõidu kolmandal kohal 31 osaleva ekipaaži hulgas, jäädes liidrist maha vaid napid poolteist punkti. Paraku nagu juba teame, tabas meie sõitjat maratonil täielik ebaõnn, kui ühel takistusel otsustas üks ponidest minna ühelt, teine teiselt poolt takistuse posti ning ekipaaži liikuma saamiseks kulus hulgaliselt aega, millele lisandusid karistuspunktid groomi maha tulemise eest. Teha ei olnud kahjuks tippkonkurentsis enam midagi ja hilisemas vestluses tunnistas Pille-Riin, et ta kaalus tõsiselt viimasest alast, täpsussõidust, üldsegi loobuda. Siiski suutis kaaskond noort kutsarit veenda võistlust lõpuni sõitma ning tulemuseks oli veatu koonusesõit vaid karistuspunktidega normiaja ületamise eest ning kokkuvõttes 21. koht.

Meie teised rakendisportlased osalesid vaid ühel rahvusvahelisel võistlusel, milleks oli pika traditsiooniga, kuid esmakordselt rahvusvahelisse kalendrisse kantud Koceni võistlus Lätimaal Valmiera lähistel. Meie sportlased osalesid hobuste ja ponide üherakenditega CAI2* tasemel, kus hoburakendites Ülar Raudsepp võttis võidu ja Riina Rõa oli kolmas, ponirakendites saavutas omakorda võidu Rõa.

EMV medalistid
Foto: Krete Pregel

Kodumaal, nagu juba eelnevalt mainitud, viidi läbi vaid kaks kalenderplaani võistlust ja mõlemad Pärnus Maria talus rahvusvaheliste mõõduvõttude raames. Septembrikuise võistlusega koos peetud Eesti Meistrivõistlused lõpetas kuldsel positsioonil Riina Rõa, hõbeda võttis Ülar Raudsepp ja pronksi Eve Haggi. Rõa võitis ühtlasi ka hobuste üherakendite 2* klassi Haggi ja soomlase Tove Söderholmi ees. Juunikuisel, CHI Pärnu 2021 raames peetud võistlusel tegi meie parima stardi samuti Riina Rõa, olles rahvusvahelises 2* klassis kolmas.