Raplamaal alustasid kolmevõistluse hooaega rakendisportlased

26.-27.05.2012 toimus Raplamaal Kehtna vallas Lau külas Madise talu maadel nüüd juba neljandat aastat järjest kaasaegne hoburakendite kolmevõistlus „Raplamaa rakend 2012“ ja kahevõistlus noortele 4-5a. ponidele/hobustele.

Hobuste vankri ette rakendamine on igivana komme ja kaarikute võiduajamine on vanim hobustega seotud võistlusala, mis sai alguse juba Antiik-Kreekast. Eestis on hobustega ikka kirikus käidud ja neid vankrite ning põllutööriistade ette rakendatud. Tänapäeval on rakendihobusega sõitmine, olgu siis vankri või kaarikuga, peamiselt puhkus ja meelelahutus. Rakendisport kui võistlusala tõsteti uuesti au sisse eelmisel sajandil mandri-Euroopas, kust see levis Inglismaale, Ameerikasse, Austraaliasse, Lõuna-Aafrikasse ja Põhjamaadesse. Eestis hakkasid esimesed rakendispordivõistlused toimuma sellel sajandi alguses ning esimene võistlus Raplamaal toimus 2009. a.-l. Siis oli stardis 6 võistluspaari ning üks võistleja Lätist.

Kõigi nelja Raplamaa rakendi võistluse peakohtunik on olnud Marko Villemson Tartumaalt. Seekordsel võistlusel olid koolisõidu hindekohtunikeks Marika Vunder ja Eva-Maria Vint-Warmington. Marika Vunder oli ka eelmine aasta hindekohtunik ning tema tagasiside kahe aasta võrdluses oli positiivne. Läti võistlejad on koolisõidu taseme osas eesti sportlastest terve „hobusepikkuse“ võrra eespool, kuid ka meie sportlaste tulemustes on märgata edasiminekut.

Anda Pavlovska / groom Kristaps Caune hobusel Kristāls B. Foto: Gerlin Kess

Sellel nädalavahetusel toimunud ERL-i kalenderplaani võistlusel osales 11 sportlast 16 hobusel. Eesti sportlastele lisaks olid võistlustules neli Läti rakendit. Kahel päeval kokku tehti 22 starti.

Esimesel päeval võisteldi koolisõidus ja koonustes

Esimesel päeval s.o. 26.05.2012 toimus kaks ala: koolisõit ja koonustega täpsussõit. Laupäeval jagati autasud välja kahevõistlejatele, kes sõitsid noortel 4aastastel hobustel.

  • I. koht ponirakendis: Marii-Heleen Raidmets / groom Regina Kungla Audruranna RSK hobusel A Premalona tulemusega 84,50 miinuskaristuspunkti.
  • I. koht ühehobuse rakendis saavutas Eve Haggi / groom Kristjan Haggi Märjamaa SK hobusel Vairi tulemusega 92,00 miinuskaristuspunkti.

Pärast esimese päeva lõppu oli kahe ala kokkuvõttes tihe rebimine ühehobuste rakendite esimese kolme koha vahel. Esimese ja teise koha vahe ainult 5,25 kp ning teise ja kolmanda koha vahe 1,85 kp. Samuti oli ka paarisrakendite vahel tihe konkurents, esimese ja teise koha vahel 3 kp ning teise ja kolmanda koha vahe ainult 2,75 kp.

Andis Palovskis  / groom Kristaps Caune hobusel Viskijas. Foto: Gerlin Kess

Kahe ala kokkuvõttes tõusis ühehobuse rakenditest esikohale lätlane Andis Pavlovskis läti soojaverelise hobusega Viskijas. Selle koha kindlustas talle parim sooritus koolisõidus (59,50 kp). Täpsussõidust lisandus 6 kp mahaaetud takistuste eest, kuid see ei muutnud kohta arvestuses kokku 65,50 kp. Teiseks jäi samuti läti võistleja Anda Pavlovska läti tõugu hobusel Kristāls B (koolisõidus 64,75 kp). Ka temale lisandus täpsussõidust 6 kp mahaaetud takistuste eest, kokku 70,75 kp. Kolmandaks tuli Eve Haggi tori tõugu hobusel Velisssa (koolisõidus 72,50 kp). Täpsussõidust ei lisandunud ühtegi karistuspunkti, kokku 72,50 kp.

Andis Palovskis / groom Kristaps Caune hobusel Viskijas. Foto: Aivar Pihelgas

Paarisrakenditega sõitis esimese päeva kokkuvõttes välja parima tulemuse Jaanus Kallaste tori tõugu hobustel Patroon ja Ortensia. Koolisõidus sai ta kokku 70,50 kp ja vaatamata täpsussõidus lisandunud 3 kp-le, jäi kindlalt esikohale kahe ala kokkuvõttes (73,5 kp). Teisele kohale jõudis laupäeval Anu Pärisoo eesti tõugu hobustel Amadeus ja Allegro. Koolisõidus sai ta kokku 78,0 kp ja neilgi kogunes täpsussõidust 3 kp, (kokku 81,0 kp). Kolmandale kohale jäi läti võistleja Dace Stüre läti tõugu hobustel Gatoro/Gabriels. Koolisõidus sai ta küll Anust parema tulemuse 77,75 kp, kuid täpsussõidus maha aetud kaks takistust tõid juurde 6 kp, mis jättis ta kahe ala kokkuvõttes kolmandale kohale (kokku 83,75 kp).
Dace Stüre / groom Karlis Sturis hobustel Gatoro/Gabriels. Foto: Gerlin Kess

Ponirakendis oli ainult üks osavõtja Gea Kiudorf ponil Elisa ja temal oli tähtis järgmine päev vigadeta läbida maraton, et kindlustada endale kompleksarvestuses esikoht.

Pühapäev oli maratoni päralt

Pühapäeval toimus viimane otsustav ala kompleksarvestuses, maraton kogupikkusega 6000 m. See koosnes rännakust 2000 m, sammu osast 800 m ja krossist 5 kiirustakistusega 3200 m.

Kõige kiiremini ja vigadeta läbis maratoni Andis Pavlovskis hobusega Viskijas ning kindlustas endale esikoha ühehobuse rakendite arvestuses. Paarisrakenditest läbis distantsid ilma vigadeta ja normajapiires Anu Pärisoo hobustel Amadeus ja Allegro ja tõusis sellega teiselt kohalt esimeseks.

Anu Pärisoo / groom Nedy Chan hobustel Amadeus/Allegro. Foto: Gerlin Kess

Kahe päeva kompleksarvestuses tulemused:

Ühehobuserakendid
I. Andis Palovskis (LAT) / groom Kristaps Caune hobusel Viskijas tulemusega 101,85 kp.
II. Anda Pavlovska (LAT) / groom Kristaps Caune hobusel Kristāls B tulemusega 123,81 kp.
III. Eve Haggi (Märjamaa SK) / groom Kristjan Haggi hobusel Velissa tulemusega 141,63 kp.

Kahehobuserakendid
I. Anu Pärisoo (RSK Caballus) / groom Nedy Chan hobustel Amadeus/ Allegro tulemusega 133,34 kp.
II. Jaanus Kallaste (RSK Pärnumaa) / groom Janek Sutt hobustel Patroon/ Ortensia tulemusega 147,80 kp.
III. Dace Stüre (LAT) / groom Karlis Sturis hobustel Gatoro/ Gabriels tulemusega 149,19 kp.

Ponirakendid
I. Gea Kiudorf (Pärna RSK) / groom Anetta-Vanessa Järg ponil Elisa tulemusega 112,49 kp.

Gea Kiudorf / groom Anetta-Vanessa Järg ja Elisa. Foto: Aivar Pihelgas

Rakendisport on raske ala, nõuab palju nii kutsarilt kui ka hobuselt. Kui ratsanikul on kasutada oma hobuse mõjutamiseks vähemalt viite vahendit, siis kutsaril ainul kolm – hääl, ohjad, piits. Seda näitas ka kaks päeva tihedat konkurentsi võistluspaaride vahel Raplamaal.

Järgmine kompleksarvestusega rakendispordivõistlus toimub 15.-17.06.2012 Saksa ratsutamiskompleksis Tartumaal, kus peetakse Balti Karika I etapp.