Ratsa- ja rattaorienteerumine sel laupäeval Saaremaal

Juba 11. korda peetakse Saaremaal ratsaorienteerumise meistrivõistlusi. Selleaastased Saaremaa lahtised meistrivõistlused toimuvad laupäeval, 10. oktoobril Kihelkonna vallas Karujärve spordikeskuses. Start antakse kell 13 samas, kus iga-aastasel Saaremaa suusamaratonilgi lähe antakse (nn Dejevo punkrite juures). Ning osa võtavad, nagu ikka, ka jalgratturid omal distantsil. Ratsanikel palume kohal olla vähemalt pool tundi enne võistluse algust.

On spordialasid, kus inimese vanus määrab tema võimaluse võistelda ja võita; on alasid, millistel ka suhteliselt kõrge iga ei ole mingisugusekski takistuseks noorematega võidu ajada. Orienteerumine oma demokraatlikkuses on loodusseaduste kohaselt vananevad huvilised kenasti vanusegruppidesse jaganud. Kui aga orienteeruja hobuse selga ronib, puudub ka selleks vajadus.

Esimene ratsaorienteerumise võistlus sai Saaremaal peetud 1999.a. kevadel Kihelkonna vallas, kus osalesid vaid Reinu Ratsaklubi võistlejad. Võistlus õnnestus ja andis innustust korraldada ka suurem võistlus, mis toimuski 1999.a. suvel Kärla vallas Karujärvel juba Saaremaa Orienteerumisklubi poolt korraldatuna.

Milles siis seisneb ratsaorienteerumine ja kes seal osalevad?

Esimestel aastatel võistlesime nn individuaalarvestuses e. ratsanik-hobune. Peagi sai meile selgeks, et nii mitmelgi põhjusel (turvalisus, võistlejate ebaühtlane orienteerumise ja ratsutamisoskus, liigne solidaarsus kaasvõistlejatega jne) on otstarbekas võistelda nö paarides e. kaks hobust ratsanikega. Selliselt oleme korraldanud ka oma viimaste aastate Saaremaa meistrivõistlused ja võistlejaid on aina lisandunud. Lääne-Euroopas ja Põhja-Ameerikas on ratsaorienteerumine väga levinud spordiala ja ka meeskonnavõistlused on seal väga populaarsed.

Karujärve spordikeskuse loodus on ratsa- ja rattaorienteerumiseks väga sobiv võistluspaik rohkete teede, sihtide ja radadega, kus hobuse ja rattaga on hõlbus liikuda. Paljude nüüd juba varemeis hoonete olemasolu hõlbustab samuti asukoha määramist ja aitab väledal ratsanikul vältida eksimist. Vaatamata praktilise ratsutamiskogemuse puudumisele, aga tänu kõrgele orienteerumisalasele professionaalsele tasemele, on kõik Saaremaa Orienteerumisklubi rajameistrite rajad hästi õnnestunud.

Raja pikkus linnulennult on olnud ca 10 km, mis rahvusvahelistes standardites on sprindidistants. Kontrollpunktid ei saa siiski asuda liiga lihtsates kohtades (otse teel), väike võsas ukerdamine annab asjale ainult võlu. Ratsanik peab pidurdama tempot ja traavis või sammus võtma punkti, andes sellega ka puhkust hobustele Tänavusel rajal peavad ratsanikud aga teedelt-radadelt kõrvale sõites olema väga tähelepanelikud, sest ette võib tulla sõjaväeajast eksisteerivaid ja nüüd silmale varjatud takistusi (augud, okastraat jne)

Juba kolm aastat on kasutatud elektroonilisi kiipe, mis võimaldavad kontrollpunkti läbida hobuselt maha tulemata ja võistluse lõppedes saab koostada lõpuprotokolli, kus on võrreldavad erinevate paaride liikumiskiirused ja kontrollpunktide läbimise ajad.

Võistlejate varustuse ja riietuse kohta on ettekirjutus vaid kiivri kandmine, stekk lubatud takistussõidu pikkuses, riietus vaba aga soliidne.

Võitjaid autasustatakse medalite, diplomite ja esemeliste auhindadega. Sümboolse osavõtutasu saab maksta kohapeal. Kaugemalt tulijaile pakume hobuste tallikohad tasuta.

Ootame kõiki Eestimaa orienteerumise ja ratsutamishuvilisi võistlusel osalema (soovitav registreerida tel 56490503), sest sel võistlusel ei ole tõepoolest tähtis vaid võit – metsas hobusega veedetud hetked on igati nauditavad. Ja nagu alati, mõeldakse ka pealtvaatajatele, nii et nende silme alt kihutavad ratsanikud läbi mitmel korral. Veetke kena laupäev looduses ning nautige spordi ja hobuste ilu!

Võistluse juhendi leiate meie kalendrist.

Aivar Kallas

aivar.kallas@gmail.com

Aivar Kallas