Ratsakoolide meistrivõistlustel võitsid kõik

Möödunud nädalavahetusel peeti Tartumaal Saksa ratsatalus järjekordsed ratsakoolide Eesti meistrivõistlused, kust medalitega läksid koju üksikud õnnelikud, kuid väärtusliku kogemuse võitsid kõik. Niitvälja Ratsakoolile jagus mõlemaid.

Pärast mitut nädalat harjutamist kodutallis, oli möödunud pühapäeval ratsakoolide meeskondi ootamas „eksam“, meistrivõistlused Lõuna-Eestis perekond Saksa ratsatalus. Võistluste eellugu oli igaühel erinev – kes läks parima vormi hoidmiseks võistluspaika kohale juba eelmisel õhtul, kellel oli õnn tuttavas kodupaigas võistelda, kes hakkas ettevalmistusena hommikul kell 3 tallis hobustele patse punuma. Niitvälja Ratsakooli meeskond oli see viimane – noorte meeskond oli üleval pea kogu öö, sest võistlusärevus ja vajadus hobused kõige kaunimana kohale tuua ei andnud uneks aega.

Tartu poole asuti sõitma juba kell 5.00, kui veel kukedki kirema ei olnud hakanud. Hobused ees, sportlased ja toetusmeeskond treeneri ning fotograaf-autojuhi näol järel, liiguti tund enne võistlust kohale jõudmise graafikus. Kahjuks plaan siiski ei õnnestunud, sest kümnendeid Veskimetsa ja Niitvälja hobuseid sõidutanud veok otsustas veidi peale Mäo risti lõplikult seisma jääda…

Tänu Kukrumäe sportlaste eelmisel õhtul võistluspaika jõudmisele ja autojuhi abivalmidusele õnnestus nende hobuseauto endale Tartumaalt vastu kutsuda ja pärast 1,5 tunnist ootamist hobused lähedal oleval põllul ümber laadida. Laadimine tuli teha kiirelt, sest koos Kukrumäe autoga kohale jõudnud talunikult kuulsime, et peatselt maandub põllul metsavahi lennuk. Õnneks jõudsime hobused enne autosse panna ja lennuk jäi nägemata.

Kuna lisaks Niitvälja hobustele olid autos ka Veskimetsa ratsud ning vahepealse seisaku tõttu olid mõlemad meeskonnad võistlusele hiljaks jäämas, otsustasid kohtunikud mõlemad võistkonnad stardijärjekordade lõppu tõsta, mistõttu jõudsime ilusti oma sõitude alguseks kohale.


Esimesena läksid starti noored koolisõitjad, seejärel harrastajad. Kuigi mitmed osalejad pidid kogema ka ebaõnnestumist, oli ilm päikseline, õhk soe ja enamikel osalejatel rõõmsast kokkusaamisest tuju hea.

Järgmisena pandi püsti 11 takistusega kahefaasiline parkuur, mida läbisid esmalt kõrgusel 70-80 sentimeetrit noored, seejärel harrastajad, ja ligi 7 tundi kestnud võistluspäev oligi läbi.

Vaatamata hommikustele vintsutustele saavutasid Niitvälja noored oma sõitudes kõik medalikohad ning said koondtulemuseks võidu. Edukale teisele kohale tuli ka Niitvälja harrastajate tiim. Poseerimised medalite, rosettide ja kimpudega, hobuste „lahtiriietamine“ ja kojusõit. Pole ilmselt vaja öeldagi, et kogu tagasitee möödus bussiakna või kaaslase õla najal tukkudes. Järgmisel aastal uuesti!

Foto: Anna-Liisa Pääsukene

Veel pilte Elari Aabojalt: http://www.snap.ee/user/Hobunet/album/ratsakoolide_mv_2011 (https://www.facebook.com/hobunet)
Anna-Liisa Pääsukeselt: http://www.dropbox.com/gallery/17377217/1/Ratsakoolide%20MV%202011?h=2f5ddc
Jüri Lõunilt: http://www.pult.ee/klient/Jyri/Niitv/index.html