Mitmed maailma takistussõidu tipud leiavad, et hobused tunnevad end rauavaba kabjahooldusega rahulikumalt, olles kiiremad ja täpsemad – kogemus, mida kinnitab ka olümpiavõitja Christian Kukuk.
Mitmed maailma parimad takistussõitjad eelistavad tänapäeval lasta oma hobustel võistelda “paljajalu” ehk ilma kabjaraudadeta, seda isegi kõige nõudlikumatel radadel. Rootslased Henrik von Eckermann ja Peder Fredricson ning Prantsuse takistussõitjad Julien Epaillard ja Simon Delestre on nende hulgas, kes on üle läinud rauavabale kabjahooldusele. Ka olümpiavõitja Christian Kukuk on veendunud selle eelistes.
“Mul on tunne, et enamik hobuseid tunneb ilma raudadeta mugavamalt. Täna võistleb kaheksa minu kümnest hobusest ilma raudadeta,” ütles Christian Kukuk intervjuus Spring-Reiter.de-le Festhalleni üritusel Frankfurdis.
Ta alustas katsetamist, lastes oma hobustel raudadeta käia kaks aastat tagasi. Inspiratsiooni sai ta Genfi võistluselt, kus Henrik von Eckermann, Simon Delestre ja Julien Epaillard esinesid erakordselt hästi – kõik hobustel, kellel kabjaraudu ei ole.
Esimene hobune, kellelt ta kabjarauad eemaldas, oli Mumbai. “Ma tundsin kohe, et Mumbai oli raudadeta lõdvestunum. Ta tundus kergem ja tema liikumine muutus kiiremaks ning sujuvamaks. Meie spordis võib see anda suure erinevuse. Tüüpilisel parkuuril, samade trajektooride ja galopifuleede arvuga, on Mumbai raudadeta vähemalt kaks sekundit kiirem,” tõi Christian Kukuk välja.
Rauavaba kabjahooldus ei ole siiski võluvits. Igaüks, kes arvab, et kabjaraudadeta saab aega ja raha säästa, eksib. „See on selgelt lisatöö, sest kapju tuleb palju sagedamini kontrollida. Tuleb kindel olla, et kapjade kvaliteet püsib hea ja et ei teki mõrasid. Õnneks on Mumbail terved ja tugevad kabjad. Teistel hobustel võib olukord olla erinev ja sepp peab mõnikord iga kahe nädala tagant tulema ning kapju veidi hooldama,” selgitab Kukuk. Ta kavatseb aga kindlasti rauavaba kabjahoolduse juurde jääda.