Riina Rõale Leedu rahvusvaheliselt rakendivõistluselt kaksikvõit

Eile, 1. mail, peeti Leedus Vilniuse lähistel Bendoriais kahest rahvusvahelisest CAI1* tasemega rakendivõistlusest koosneva tsükli esimene võistlus, mille ponirakendite klassis saavutas Riina Rõa kaksikvõidu.

Leedu võistluse tasemeks oli CAI1* ning võistlus koosnes kooli- ning täpsussõidust. Osalemas olid ponid ja hobused üherakenditel, ning ponide ja hobuste paarisrakendid Eestist, Lätist, Leedust ja Venemaalt. Pühapäeval, mil peetakse tsükli teine võistlus, liitub selskonnaga Soome ekipaaž.

Riina Rõa, kel oli möödunud aastast kehtiv kvalifikatsioon osalemaks CAI2* tasemel, osales Leedu võistlusel eesmärgiga testida ponide võimekust koolisõidus, kasutades võimalust, et peakohtunikuks oli pikaajalise rahvusvahelise kogemusega Level 3 kohtunik Witold Bogacz Poolast. Nagu allpool olevast videoklipist kuulete, oli Rõa ponide sooritusega rahul, mida tõestas eredalt saavutatud tulemuski. Koolisõidu järgselt ületas Rõa mõlema poniga konkurente keskmiselt 17 karistuspunktiga ning hinnetelehed sisaldasid arvukalt seitsmeid. Peakohtunik Bogacz avaldas Hobumaailmale oma veendumust, et mõlemad Riina ponid on 2* tasemeks valmis.

Parima tulemuse tegi Rõa kokkuvõttes hobusega Lakershill Spartacus, kellega ainsana ponidest läbiti koonussõit "nulliga". Samal rajal sõitnud hobustest ja paaridest suutis sama veel vaid hobuste üherakendite võitja Dace Sture Lätist. Koondtulemus Spartacusega oli 51.87, poniga Grelli 69.90. Viimasega tuli maha kaks koonust ning ületati normiaega, pärast koolisõitu oli tulemuseks 52.4. Mainigem siinjuures, et kolmanda koha saavutanud leeduka Audrius Stanillinise tulemuseks oli 105.03.

Hobuste paarides osalesid vaid leedukad, selles klassis saavutas parima tulemuse 70aastane kutsar Antanas Jasas, kes muide ei ole samas klassis kolmanda koha pälvinud ja tugeva takistussõitjana tuntud Stasys Jasase sugulane. Vanem Jasas sõitis efektsete friisi hobustega ning tegi paaridest ilmselgelt parima koolisõidu. Edu ei andnud vanameister käest ka koonustes.

Friisi hobustel paaride sõidu võitnud 70aastane Antanas Jasas; foto Riina Rõa

Pingeliseim heitlus käis hobuste üherakendites. Parima koolisõiidu tegi leedulanna Elena Railiene, kuid kaks viga koonustes, millele lisandus 5.5 karistuspunkti ületatud aja eest, langetas ta kokkuvõttes kolmandaks. Võidule oli üli lähedal Leedu üks parimaid kutsareid Almutis Raila, kellele sai saatuslikuks viimase koonuse mahaajamine, mille kolm karistuspunkti lükkas ta 1.6 punktiga koonused puhtalt läbinud lätlanna Dace Sture järel teiseks.

Üherakendite võitja Dace Sture Lätist; foto Riina Rõa

Analoogiline võistlus toimub Leedus pühapäeval, hoiame Rõale pöialt sealgi.