Rolex teatas täna uuest ideest takistussõidus – Grand Slam

Kolm suurimat ratsaspordishowd – CHIO Aachen, CSIO Spruce Meadows Masters Tournament ja CHI Geneva – on oma jõud ühendanud ning loonud Rolex Grand Slami takistussõidus. Miljon eurot ja Grand Slami tiitel läheb sportlasele, kes võidab järjestikku kõik nimetatud kolm show'd.

Kolme pika ajalooga suurvõistluse korraldajad leidsid, et ratsaspordist oli midagi nagu puudu ja see midagi võiks olla auhind suurepäraste tulemuste eest ratsanikule, kes suudab võita Grand Prix taseme mainitud show-des järjestikku. Tegemist on ülimalt suure väljakutsega ratsaspordis, kuid pressikonverentsil osalenud tippratsanikud Meredith Michaels-Beerbaum (GER), Steve Guerdat (SUI) ja Eric Lamaze (CAN) kinnitasid kõik, et see on võimalik.

Võitmiseks ei pea siiski sõitma samal hobusel, kuid Eric Lamaze on Hicksteadiga seda suutnud; küll mitte ühe aasta jooksul (Aachen 2010, Spruce Meadows 2007 ja 2011, Geneva 2008). "Takistussõidukalendris on palju väga häid võistluseid, kuid kolme suurt Grand Prix'd, mis moodustavad Rolex Grand Slami, tahaks kahtlemata iga ratsanik oma karjääri jooksul võita. Isegi ühe osavõistluse võitmine on tõsine ja karjääri muutev saavutus. Võita kõik kolm järjestikust osavõistlust 12 kuulise perioodi jooksul teeb võitjast üleöö spordilegendi," lausus Lamaze.

Reeglid on lihtsad, tuleb võita kolm järjestikust osavõistlust ning miljon eurot boonusraha ongi välja teenitud. Samuti on boonusaha ratsanikele, kes võidavad võistluse kahel järjestikusel korral (500.000.- eurot) või lihtsalt kaks võistlust kolmest, mis puhul on boonuse suuruseks 250.000.- eurot. Kolme nimetatud võistlust 12 kuu jooksul pole veel siiani keegi võita suutnud, kuid lisaks Lamaze'ile on pikema perioodi vältel neil kolmel võistlusel võitjaks tulnud ka Ludger Beerbaum (GER) ja Rodrigo Pessoa (BRA).

CHI Geneva on neist kolmest vanim (alustas 1926, Rolexi toetus 1996-st) ning nende esimesel võistlusel osales 85 ratsanikku 185 hobusel. Nüüdseks on tegemist maailma suurima sisevõistlusega, mille populaarsus kasvab iga aastaga. CHIO Aachen alustas 1898, Rolexi toetus on neil alates 1999ndast aastast, 2006. aastal peeti seal ka Maailma Ratsaspordimängud (WEG). CSIO Spruce Meadows Masters on Põhja-Ameerika mandri suurim ratsaüritus, mis sai Calgarys alguse 1976 ning pälvis Rolexi toetuse 1989ndal aastal.

Pressikonverentsi teravaima küsimuse esitas üks Hollandi ajakirjanik, kes küsis, kas uue projekti algatamisel on mingi seos sellega, et FEI on oma uueks peasponsoriks valinud teise kellafirma Longines'i. Küsimusele vastas Spruce Meadowsi ratsakompleksi omanike tütar ja üks võistluse korraldajaid Linda Southern: "Sponsorlus ei ole tegelikult rahatehing, see tähendab suhteid ja pikaajalist partnerlust. Rolex on olnud nende kolme show sponsor juba nii kaua aastaid, et FEI kokkulepped meie vahel midagi ei muuda. Me nägime, et selline suur "maasikas" on ratsaspordist puudu ja arutasime ideed pikalt. See ongi ainus põhjus, miks Grand Slam ellu kutsuti." Grand Slam on muide olemas ka kolmevõistluses ning selle ainuke võitja siiani on Pippa Funnell (GBR).