Saame tuttavaks: 10 küsimust Heli Hussarile

Foto: Alma Totoryte

Vanus: 58

Asukoht: Harjumaa, Kurtna tall

Milline on Sinu jaoks ideaalne hobune?

Julge, andekas, terve, ilus, hea mootoriga, koostööaldis.

Millist nõu annaksid nooremale endale?

Rohkem kannatlikkust!

Millise saavutuse üle oled kõige uhkem/tänulikum?

Olen tänulik, et olen õppinud ratsutama ja hobuseid koolitama, sest see protsess on lihtsalt nii huvitav ja paneb silmad särama. Mul on vedanud, et alustasin ratsutamist siis, kui seda sai veel tasuta teha. Olen tänulik ka hobustele, kellega olen ratsutanud, sest kõikidelt olen midagi õppinud, vahel ka läbi pisarate.

Mis on sinu “moto” ratsutajana?

Ära anna alla ning kui kukud, siis tõuse alati püsti ja mine edasi!

Tarkused tulevad aja ja kogemustega – vaevalt, et ma noorena uskusin, et hobune ei ole kunagi süüdi. Vigu tuleb ikka endas otsida.

Foto: Alma Totoryte

Kui Sulle pakutaks võimalust investeerida suur hulk raha Eesti ratsaspordi arengusse, mida ette võtaksid ja kuidas seda raha kulutaksid?

Esiteks kutsuksin välismaalt tippratsutajaid, treenereid ja kohtunikke kliinikuid läbi viima. Meil on juba piisavalt häid treeningplatse ja maneeže, kus seda teha saaks. Kuigi paaripäevane koolitus ei tee küll ratsutajatega imesid, tooks see siiski palju põnevust ja eelkõige inspiratsiooni treeninguteks.

Teiseks korraldaks palju rahvusvahelisi võistluseid – tugevamate vaatamine oma silmaga on väga põnev, huvitav ja toob alati kasu.

Millist hobust varasematest aegadest taga igatsed? Miks?

Armastan hobuseid ja kiindun nendesse, igatsen ilmselt kõiki neid natuke, kellega olen tegelenud ja keda enam pole. Hetkel igatsen ja loodan väga, et minu praegune põhihobune Richard Lionheart paraneb vigastusest ja saan jälle võistelda.

Kellele hobumaailma inimestest austuse või imetlusega n-ö alt üles vaatad?

Imetlen hea tunnetusega ratsanikke. Neid nende õnnestunud sõite vaadates olen heas mõttes kade ja pisarates, sest nad on nii andekad. Nimekiri, keda imetlen, on pikk. Kindlasti Edward Gal, Charlotte Dujardin,  Emmelie Scholtens,  Cathrine Dufour, Charlotte Fry, Severo Jurado Lopez, Isabell Werth,  Gareth Hughes, Jessica von Bredow-Werndl ja Benjamin Werndl.

Vaatan meeleldi suurvõistluste ülekandeid ja kusjuures kõiki ratsaspordialasid.

Mida soovitad noortele Eesti koolisõidu tulevikulootustele?

Võimalusel õppida kogenud hobustega, kasutada treenerite abi, õppida silmadega ning vaadata parimate ratsutajate võistluseid. Analüüsi, filmi oma treeninguid, otsi harmooniat ja naudi ratsutamist, ole uudishimulik ja mõtle suurelt!

Milline on Sinu lemmik treeningharjutus ilma milleta kuidagi hakkama ei saa ja mille juurde ikka ja jälle tagasi pöördud?

Ma ei teagi, kas mul on lemmikharjutust, aga minu jaoks on tähtis hoida hobune sääre ees ja heas kontaktis, oluline on ka kontroll. Kui see kõik toimib, on kõik harjutused lemmikud.

Kontroll-harjutused on minu jaoks üleminekud peatuselt või sammult traavile või galopile kerge märguande peale ja tagasi traavi või galopi pealt peatusele.

Nimeta üks asi, mida alles hiljuti hobuste või ratsutamise kohta õppisid?

Kuna mul on üle tüki aja noorhobune, siis tuletab see meelde, et anna hobusele aega kõigega harjuda ja kohaneda ja pigem teha korraga vähem kui rohkem. Seda kõike selleks, et hobuse vaim oleks valmis kõiki uusi asju ja olukordi  stressivabalt vastu võtma.