Saame tuttavaks: 10 küsimust Tiina Kuusmannile

Tiina ja Romantika Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Vanus: 30

Asukoht: Harjumaa, Kurtna tall

Milline on Sinu jaoks ideaalne hobune?

Minu jaoks on ideaalne selline hobune, kes on tulisemat tüüpi ja väiksemat kasvu. Läbi aastate on just sellised hobused mulle sõidu poolest kõige rohkem meeldima hakanud. Tähtis on muidugi ka hobuse töötahe ja oma „mootor“, eriti kõrgemate klasside jaoks.

Millist nõu annaksid nooremale endale?

Tuleb olla kannatlik ja väga õpihimuline. Kõigilt on midagi õppida!

Millise saavutuse üle oled kõige uhkem/tänulikum?

Romantikaga Leedus Väikse ringi küri võit. See sõit on siiani kõige eredamalt meeles. Ja alati on eriline Saku Suurhallis võistlemine!

Foto: Alma Totoryte

Mis on sinu “moto” ratsutajana?

Õnnelik hobune teeb ka ratsutaja õnnelikuks.

Kui Sulle pakutaks võimalust investeerida suur hulk raha Eesti ratsaspordi arengusse, mida ette võtaksid ja kuidas seda raha kulutaksid?

Häid ratsabaase on alati vaja ja Eesti kliimat arvestades oleks meil väga vaja baase, kus oleks ka talvisel ajal võistlusi võimalik korraldada (kahe maneežiga). Kindasti võiks korraldada ka erinevate välistreenerite kliinikud.

Millist hobust varasematest aegadest taga igatsed? Miks?

Igatsen väga Rimbaudi (Rambo) – ta on väga hea iseloomu ja kindla võistlusnärviga hobune. Muidugi igatsen ka Stallonet, kes oli mu esimene isiklik hobune ja õpetas mulle palju.

Tiina ja Rambo
Foto: Celin Lannusalu

Kellele hobumaailma inimestest austuse või imetlusega n-ö alt üles vaatad?

Maailmas on väga palju häid sõitjaid, kelle sõite alati hea meelega vaatan. Mulle meeldib väga näiteks Jessica von Bredow-Werndl. Tema puhul meeldib nii tema ratsutamine ise kui ka tema üleüldine lähenemine nii hobustesse kui ratsasporti.

Mida soovitad noortele Eesti koolisõidu tulevikulootustele?

Pöörake palju tähelepanu iseendale, siis hakkab ka hobune kiiremini/paremini toimima. Ratsanik peab enda füüsilise poolega tegelema sama palju, kui tegeletakse hobuse treenimisega. Kõik algab istakust, juhtimisvõtetest ja keha tunnetusest.

Milline on Sinu lemmik treeningharjutus ilma milleta kuidagi hakkama ei saa ja mille juurde ikka ja jälle tagasi pöördud?

Travers on väga hea harjutus, mille abil on võimalik hobust elastseks ja painduvaks sõita. See pole küll alati kerge, kuid on siiski väga vajalik.

Nimeta üks asi, mida alles hiljuti hobuste või ratsutamise kohta õppisid.

Minu arvates on ratsutamine selline sport, mida sa õpid terve elu ehk siis võib öelda, et iga päev õpid midagi uut ja seda nii sõites kui ka erinevate hobustega tegeledes.