Saaremaal toimusid meistrivõistlused ratsaorienteerumises

Saaremaa Orienteerumisklubi ja MTÜ Saare Taluelu koostöös korraldati 1. oktoobril Karujärve suusaradade piirkonnas traditsiooniline ratsaorienteerumise võistlus. Paarikümne kilomeetrisel teekonnal osutusid seekord parimaks Annika Väli ja Tiina Vester, kes on varasematelgi aastatel esikoha saavutanud.

Mitmel põhjusel (turvalisus, võistlejate ebaühtlane orienteerumise ja ratsutamisoskus, liigne solidaarsus kaasvõistlejatega jne) on ratsaorienteerumises otstarbekas võistelda nö paarides e. kaks hobust ratsanikega ning seda praktiseeriti tänavugi.

Kohale oli tulnud 6 paari, kõige kaugemad külalised olid seekord Järvamaalt. "Meil on käidud isegi Võrust ning kõige rohkem on võistluses osalenud 12 paari," seletas korraldaja Aivar Kallas, kes luges võistluse taas õnnestunuks. Kallasel endal õnnestus koos Martina Rihkrandiga võtta võistluse teine koht.

Võistluste peakorraldaja Mait Must Saaremaa Orienteerumisklubist

"Osalejad on tõesti erinevad, mõni on pigem orienteeruja, teine rohkem ratsutaja, aga ala sobib kõigile, vanusestki hoolimata. Alati kõik paarid ei lõpetagi, kuna eksivad täitsa ära, kuid isegi siis on nad rõõmsad, et said toredast üritusest osa," kommenteeris Kallas.

Ratsaorienteerumise eesmärgiks on elavdada Eesti ja eriti Saare- ja Hiiumaa ratsaspordielu seni Eestis vähelevinud ratsaspordialaga ning anda võimalus osaleda võistlustel ka neile ratsanikele ja hobustele, kellel puudub võimalus harrastada võistlusspordi tasemel takistussõitu, koolisõitu või muud klassikalist ratsaspordiala.

Võistlusel kasutatakse elektroonilisi kiipe, mis võimaldavad kontrollpunkti läbida hobuselt maha tulemata ja võistluse lõppedes koostada lõpuprotokolli, kus on võrreldavad erinevate paaride liikumiskiirused ja kontrollpunktide läbimise ajad.

Vasakul: Liise Kallas ja Tuudur (eesti) – III koht

Ratsaorienteerumist tuntakse maailmas paljude erinevate nimede all. Samuti on pisut erinevad ka võistlusmäärused ja võistluste korraldamine. Teada on, et ala on alguse saanud sõjaväelastele korraldatud harjutustest ja tänasel päeval väga populaarne Põhja-Ameerikas ja Lääne-Euroopas. Saarlased on Eesti ratsaorienteerumisele alusepanijad ning paraku ka pea ainsate võistluste korraldajad. Mandri-Eestist on küll teada üksikuid võistlusi, kuid maakonna meistritiitlile võisteldakse seni vaid Saaremaal.

Protokollid leiate Saaremaa Orienteerumisklubi kodulehelt: http://www.saaremaa.ee/SOK/ (Valida tuleb 2011 aasta, võistluskalender ning vastava võistluse alt protokoll)

Veidike selgitavat lugemist ratsaorienteerumise kohta: http://www.neljas.ee/est/?news=934558&category=2

Kätlin Kask, Mari-Ann Udeküll ja Rooma (eesti), Kristel Käsk