Saarte Suvekarika esimene etapp peeti maalilise Karujärve ääres

Juba kaks päeva enne Karujärvel toimuma pidanud Eesti saarte suvekarika esimest etappi hakkasid Saaremaale vurama suured hobuseautod, et saada hobustele paremaid ööbimiskohti. Kahjuks ei jõunud kohale kõik registreeritud võistlejad, kuid väga tugeva tasemega oli võistlus siiski.

Laupäeval, 8. mail, antigi stardipauk MTÜ Saare Taluelu ja Hiiumaa Ratsaspordi klubi eestvedamisel läbi suve kestvatele karikavõistlustele. Avatseremoonial, kus võistlusväljakule rivistusid kõige väiksemad, esimeses võistlussõidus osalejad, said tervituseks sõna Kärla vallavanem Villi Pihl, karikavõistluste korralduskomitee nimel Hiiumaa Ratsaklubi esimees Jaanus Berkmann ja võistluste kommentaator Aivar Kallas.

Bret Laanet ja Atvar. Foto: Katri Kuris

Kuigi ilm oli nigelavõitu, oli võistlejaid kohale tulnud täpselt parasjagu, et saada teada, kes on saarte parim 70 cm takistuste ületaja. Kiireima ja vigadeta sõiduga võitis esikoha Reinu talu ratsutaja Mari-Ann Udeküll hobusel Rooma ning asus sellega ka Saarte karikavõistluste liidriks, teise koha saavutas Hiiumaa ratsutaja Kadi Nurs hobusel Fakiir, kes kaotas esikohale vaid mõne kümnendikuga. Tänu elektroonilisele ajavõtusüsteemile saime aga kindlalt ilma igasuguste kahtlusteta võitja välja selgitada. Kolmas oli Elis Kukk Pegasusel Kõljala tallist.

Päevapeale läks ka ilma veidi paremaks ja teiseks sõiduks, kus tõkked 90 cm kõrgused, oli juba kohale tulnud ka üksjagu pealtvaatajaid- hobusehuvilisi. Selle parkuuri lõpetas parimana Kadi Nurs Fakiiril, talle järgnesid Kristi Vilu Pateetikal Viljandimaa Ratsaklubist ja kolmandana jällegi Kadi Nurs, kuid sedapuhku oma teisel võistlusratsul Ahtos.

Merilin Meier ja Rosinante. Foto: Katri Kuris

Saarte Karikavõistluste arvestusse läinud sõitudest oli kõrgeim 110 cm kõrgune ümberhüpetega parkuur. Selles sõidus osutusid parimateks tuntud eesti ratsutajad Ivo Ots (all fotol Doradoga) ja Catlin Vatsel. Ivo ratsutas end tänu kiiretele pööretele ja osavatele hüpetele esimeseks Alziiriga ja kolmandaks Orlandoga. Catlin läbis samuti ümberhüpped vigadeta, kuid kehvema aja tõttu platseerus teisele kohale. Parimate saarlastena olid lõpuprotokollis Martina Rihkrand Land-Boyl 5. ja Jaagup Kallas Patronsil 7. Kõikidele võitjatele pani Kaali külastuskeskus Välja imeilusad dolomiidist karikad.

Esimese võistluspäeva lõpetas 120 cm kõrguste takistustega tõusva raskusega sõit, kus tõkked läksid järjest kõrgemaks ja kurvid raja läbimisel raskemaks. Kiireim ilma eksimusteta võistleja oli Maris Suuster Rilanal Hiiumaalt, talle järgnesid Andres Udeküll Calcylil Parkuuri ratsaklubist ja Liina Vaher Vandaalil Saaremaalt.

Laupäeva õhtul peeti Karujärve ääres maha ka võistluste lõõgastuspidu, kus jaheda ilma küttis palavaks ansambes PS Troika oma suurepäraste tantsulugudega.

Pühapäeva hommikul tuli aga varakult ärgata ja kell 10 juba esimeses 95 cm kõrguste tõketega võistlussõidu stardis olla. Jällegi ostus parimaks Kadi Nurs Fakiiril, talle järgnesid eelnevalgi päeval auhindu noppinud Kristi Vilu ja Mari-Ann Udeküll.

Jaagup Kallas ja Partos

Rahvale väga palju põnevust pakkunud ja atraktiivne tünnisõit oli ka seekord võistluste kavas. Tünnisõidus tuleb hobusel läbida kolmnurka asetatud tünnidest rada, kus iga tünni ümber peab tegame ringi. Täiskiirusel ja pealtvaatajate ergutuskisa saatel galopeerivatest hobustest-ratsanikest tuli esikohale Martina Rihkrand Memory-Lane’il, teiseks Miina-Eliise Udeküll Aroomil ja kolmandaks Jaagup Kallas Etapil. Aasta aastalt on läinud tulemused paremaks ja seekord oli võistlus nii tasavägine, et ilma elektroonilise ajavõtusüsteemita ei oleks olnud võimalik võitjat välja selgitada, mainis tünnisõidu korraldaja Aivar Kallas.

Pühapäevane ilm oli konkreetselt meie vastu pööranud, vihma sadas ja jäine tuul tungis läbi luude, kuid sellele vaatamata hüppasid hobused hästi. 115 cm kaheosalise parkuuri parimateks krooniti Kristi Vilu Pateetikal, Andres Udeküll Calcylil ja Ivo Ots Doradol. Parima Saarlasena oli 6. Martina Rihkrand.

Kahepäevase võistluse kulminatsiooniks oli pühapäevane Grand Prix takituste kõrgusega 125 cm. Rada oli põhisõidule kohaselt raske ning põhiparkuuri suutsid vigadeta läbida vaid kaks võistlejat kokku kolmel hobusel. Udeküll (foto Katri Kuris) Calcylil ja Ekspressil ning Maris suuster Rilanal mõlemad RSK Parkuurist. Ümberhüpetel Udeküll Calcyliga ei eksinud ja kiire ajaga läks liidriks, Ekspressiga tuli neljandal takistusel lati maha ajamine ja tulemuseks neli karistuspunkti. Viimasena startinud Maris Suuster Menzol pidi raja läbima puhtalt ja kiiresti, et võita esikoht. Sõidu lõppedes seisid tablool aga numbrid, mis asetasid Suusteri puhta sõidu juures teisele kohale.

Saarte Suvekarika esimene etapp ei oleks saanud toimuda, kui ei oleks olnud meie toetajaid ja abilisi. Suurimad tänud uuele Eesti takistustefirmale Nordic Fence System ja selle müügiesindajatele Ivo Otsale ja Jaagup Kallasele, tänu kellele Saarte Karikavõistluste esimene etapp oli varustatud suursuguste ja uhkete taksitustega.
Täname Kaali Külastuskeskust ja Kaali trahterit võimsate ja ilusate karikate eest, Georg Ots Spa’d, kes saatis meie võitjaid puhkama, Taluapteeki, kes varustas hobuseid vajalike mineraalidega, Karujärve Kämpingut, Linda Tänakut, Endla Pihla ja Kärla spordihalli vajamineva inventari ja imekauni võistluspaiga tasuta kasutusloa eest, Ferrumi Lillepoodi, Pärsti Talli, Asso Hobusekasvandust, Motopoodi Motohobi.net, kogu pere mängumaad Vudila, Javicari, Kärla valda, Eesti kultuurkapitali, Riidu Investi, Mtü Saare Taluelu, värvipoodi Prikem Color, meie suurepärast abiliste meeskonda, ilma kelleta ei oleks saanud võistlus kulgeda nii hästi ja organiseeritult, sekretäriaati, rajameister Andres Trevet ja Peakohtunik Hillar Taltsi.

Saarte suvekarika järgmine etapp toimub juuni alguses Hiiumaal. Ootame kõiki võistlema ja kaasa elama.