Saksa koolisõitjad tegid Salzburgi MK etapil puhta töö (video)

Foto: FEI/Lukasz Kowalski

Esialgu pidi Salzburgi MK etapp aset leidma juba 2020. aasta detsembris, kuid see lükati maailmas valitseva pandeemia tõttu edasi jaanuarisse ning toimus nüüd möödunud nädalavahetusel (21-24.01.2021). Tegu oli esimese CDI taseme võistlusega Euroopas sel aastal. Nagu aimata võib, siis võistlus toimus ilma publikuta, et tagada võimalikult ohutu õhustik. Vaatamata keerukatele oludele ja tühjadele pinkidele suurel võistlusareenil tähendas sellise taseme võistluse toimumine sportlastele muidugi palju, kuna võimalusi võistlemiseks pole viimasel ajal just kuigi palju olnud.

Võistlus oli eriline ka selle poolest, et tegu oli esimese Euroopas toimunud rahvusvahelise koolisõiduvõistlusega, kus kehtis uus FEI reegel kanda turvakiivrit. Varasemalt kandsid nii mõnedki tippkoolisõitjad võistlusareenil turvakiivri asemel silindrit, kuid selle aasta algusest see enam lubatud ei ole.

Neljapäevases avaklassis (CDI3* GP) startis üheksa võistluspaari. Võidu võttis maailma koolisõidu esinumber Isabell Werth 11- aastasel täkul  Quantaz (Quaterback x Hohenstein) tulemusega 78.630%. Sellele paarile oli see juba kümnes esikoht viimase 9 kuu võistluste seas.

Avaklassi teised olid sakslane Lena Waldmann ja 12-aastane täkk Fiderdance(Fidertanz x Don Schufro), kes värskendasid oma isiklikku rekordit tulemusega 74.065%. Kolmandale kohale jõudsid Taani ratsutaja Nanna Skodborg Merrald  16-aastasel märal Atterupgaards Orthilia – see oli nende esimene rahvusvaheline võistlus koos.

CDI3* Grand Prix Specialis suuri üllatusi polnud. Stardis oli üks paar vähem kui avaklassis ning oma võitude rida jätkasid Isabell Werth ja Quantaz, teisel kohal samuti Lena Waldmann ja Fiderdance. Vaid kolmas ja neljas koht vahetasid avaklassiga võrreldes kohad – nüüd sai poodiumile Austria ratsutaja Astrid Neumayer  Taani soojaverelisel ruunal Zap Zap.

Laupäeva varahommikul algas Grand Prix võistlusklass, mida võis pidada pühapäevase MK kvalifikatsioonivõistluse eelsoojenduseks. Võistlustules oli 14 paari 10 riigist ning stardis olid mitmed maailma esinumbrid: tippude tipp Isabell Werth (kes hoiab maailma edetabelis nii esimest kui ka test kohta), maailma kolmandal positsioonil olev Saksa tõusev täht Jessica von Bredow-Werndl, kõigile teada tuntud sakslased Dorothee Schneider ja Helen Langehanenberg ning samuti Saksamaal baseeruv Rootsi esikoolisõitja Patrik Kittel.

Kõik viis kohtunikku olid ühel meelel, et GP võitu väärivad enim Isabell Werth ja 16-aastane Oldenburgi mära Weihegold. Kuigi see polnud just nende läbi aegade parim esitus, siis oli see ka mõistetav – paari viimane võistlus jäi 6 kuu tagusesse aega. Vaatamata sellele oli sooritus siiski piisavalt hea ja täpne, et võtta tugev esikoht tulemusega 81.848%.

Isabellile hingasid tugevalt kuklasse Jessica von Bredow-Werndl ja 14-aastane trakeeni tõugu mära Dalera, saavutades 2. koha tulemusega 79.630%. Ka nende sõit ei olnud täiesti veatu, kuid tegu on väga potentsiaalika paariga, kes teatavasti on ka valitsevad Saksamaa meistrid.

Kolmandale kohale tulemusega 76.087% jõudis Saksamaal baseeruv ja alati naerusuine Rootsi koolisõitja Patrik Kittel ja 15-aastane Oldenburgi ruun Delaunay (Dr. Doolittle x Feinbrand). Paar on hetkel maailma edetabelis 24. kohal ning Delaunay jaoks on see juba seitsmes hooaeg GP tasemel võistelda. Patrik Kittel koolisõidusõpradele tutvustamist ei vaja, ta on osalenud ka olümpiamängudel ning hoiab maailma edetabelis ka 15. kohta, seda hobusega Well Done De La Roche.

Neljanda ja viienda koha võtsid sakslased – Dorothee Schneider ja Faustus ning Helen Langehanenberg ja Annabelle.

Nädalavahetuse kulminatsioon leidis aset pühapäeval ning võib öelda, et sakslased tegid puhta töö, võttes esimesed neli kohta neljateistkümnest. Tugeva võidu võtsid Jessica von Bredow-Werndl ja Dalera, näidates, milleks nad võimelised on. Kõik kohtunikud olid ühel meelel, et just nemad tegid päeva parima soorituse, mis oli väärt 87.960 %. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=uchhFfsaFkA[/embedyt]

Teisele kohale jõudsid Isabell Werth ja Weihegold tulemusega 84.720 %, kuid huvitav oli näha, kuidas erinevate kohtunike hinded varieerusid 81.550% kuni 88.150%. Tegu oli tegelikult selle paari madalaima GP Freestyle tulemusega viimase viie aasta jooksul ning esinenud vead jalavahetustel läksid kalliks maksma.

Kolmandale ja neljandale kohale jõudsid eelmise päeva viienda ja neljanda koha omanikud Helen Langehanenberg ja Annabelle (81.340) ning Dorothee Schneider ja Faustus (80.650 %), lükates Rootsi esikoolisõitja Patrik Kitteli GP Freestyles viiendale kohale. Nii Helen Langehanenberg kui ka Dorothee Schneider parandasid ühtlasi ka oma isiklikku rekordit.

Refereeritud Eurodressage ja Dressage News artiklite baasil.