Saksamaa koolisõidukoondis pälvis oodatud EM kulla

Taanis Herningis peetavatel takistus-, koolisõidu- ja invakoolisõidu Euroopa Meistrivõistlustel jagati täna pärastlõunal välja esimene komplekt medaleid – koolisõidu võistkondliku kulla võttis Saksamaa, hõbeda Madalmaad ning pronksi Suurbritannia.

Ennustajad tegid head tööd, kui kuulutasid Saksamaa koolisõidukoondise juba enne võistluse algust kuldmedali omanikuks – võit tuli pärast kaks päeva kestnud GP testi tulemusega 234,651 punkti. Samas oli esikoht lahtine kuni nende koondise viimaste startijate Helen Langehanenbergi ja Damon Hilli testi lõpuni. Tänavune Maailmakarika võitja Langehanenberg ei valmistanud võistkonnale siiski pettumust ning produtseeris korraliku tulemuse 84,377 %. Küsimusele, kas ratsanik teadis enne starti, millise protsendi ta välja peab sõitma, puhkes Helen naerma ja lausus: "Mitte täpselt, kuid teadsin, et palju! Aga kuna mul on võrdlemisi korras närvid, siis ma väga ei pabistanud. Damon lihtsalt tegi jälle suurepärase soorituse."

Helen Langehanenberg ja Damon Hill

Saksamaa koondise raudne leedi Isabell Werth oli medalist silmanähtavalt liigutatud. "Me unistasime kullast, aga mõned naersid meie üle. Oli suurepärane võistlus, kus paljudel oli võimalus ja lõpptulemus kujunes nii napiks. Me teadsime, et peame väga

pingutama ning loomulikult lootsime kõige enam Helenile. Igatahes, Saksamaa on tagasi!"

Kuldsesse koondisesse andsid oma panuse ka Kristina Sprehe ja Desperados ning Fabienne Lütkemeier ja D'Agostino 5.

Auringil Helen Langehanenbergi ja Damon Hill ning Isabell Werth ja Don Johnson

Holland ja Suurbritannia vaid poole sammu kaugusel

Teiste poodiumikohtade peale ennustati teenitult Suurbritanniat ning Madalmaid, kuid nende omavahelist heitlust hinnati eriti tasavägiseks. Et taaskord oli ennustajatel õigus, tõestab tõsiasi, et kahe võistkonna punktivaheks kujuneski vaid 0,427 punkti.

Hollandlased, kelle skooriks jäi 233,967 punkti, ei näidanud mingit pidi, et hõbemedal oli neile pettumus. "Muidugi me ihkasime kulda, kuid kaks meie tiimi liiget sõitsid üle 80 % ning meie jaoks on see õnnelikku värvi medal," lausus võistkonna Chef d'Equipe Wim Ernes. Rahulolu näitas ka GP individuaalselt neljandana lõpetanud (80.851 %) tiitlikaitsja Adelinde Cornelissen, kes väljendas rõõmu selle üle, et ta üldse võistlema pääses. "Veel paar kuud tagasi oli Parzival haige ja ma arvasin, et me ei tule siia. Olen tema esitusega väga rahul."

Adelinde Cornelissen ja Jerich Parzival

Tiimi ankrumehena tegi võimsa soorituse Edward Gal hobusel Glock's Undercover, pälvides individuaalselt kolmanda koha tulemusega 81.763 %. "Undercover on siiski mul alles 1,5 aastat olnud, kuid ta läheb iga show'ga paremaks ja lõdvemaks. Järgmisel aastal on ta fantastiline!" lubas sõitja. Võistkonna ülejäänud liikmeteks olid Hans Peter Minderhoud ja Glock´s Romanov ning Danielle Heijkoop hobusel Kingsley Siro, kes mõlemad sõitsid tulemuse üle 70%.

Laura Tomlinsoni ja Mistral Hojrise puudumine mõjus brittidele rängalt

Brittidelt võttis mõistagi võimaluse kõrgemale pürgida Laura Tomlinsoni ja Mistral Hojrise loobumine hobuse vigastuse tõttu. "Mingit peomeeleolu see just ei tekitanud, et Mistral ja Laura loobuma pidid, nad on olnud meie selgrooks nii kaua aastaid," sõnas Carl Hester, kelle tänaseks tulemuseks Uthopial jäi 75.334 %, mis andis individuaalselt seitsmenda koha. "Samas me oleme õnnelikud, et saavutasime siiski medali kahe uue liikmega võistkonnas ning see kaotus Hollandile oli kokkuvõttes väga väike. Pealegi, mul pronksi polnudki veel…"

Brittide täheks kujunes oodatult Charlotte Dujardin Valegrol, kes saavutas GPs parima individuaalse skoori – 85.942 %. "Olen Valegroga sel aastal teinud vaid 2 starti ning läksin lihtsalt võistlust nautima. Sisenesin läbi koridori sellele suurele avatud areenile ja tunne oli taas nagu Olümpiamängudel. Valegro on sel aastal palju tugevam ning ta tegi kõik hiilgavalt. Ma sõitsin ikka elu eest, kuna mu peas kumisesid Carli sõnad: ära unusta mitte ühtegi asja, mis ma sulle rääkinud olen, või muidu saad tappa!"

Charlotte Dujardin ja Valegro naasevad võistlusareenilt ning läbivad rutiinse veterinaarkontrolli

Tomlinsoni ja Mistrali asendanud Gareth Hughes ja Dv Stenkjers Nadonna võistkonnale midagi juurde ei andnud, kuna ebaõnnestusid täielikult ning lõpetasid GP viimasel kohal. Hughes kommenteeris pressikonverentsil, et teda valdavad vastakad tunded: "See oli minu elu halvim GP test. Mu hobune lihtsalt oli ääretult pinges ega teinud midagi. Kui ta ikka ei käi sammu, ei peatu, ei küljenda, ei tee jalavahetust… siis noh, teate isegi. Kuid kollektiivselt olen ma rõõmus, me saime siiski medali." Hughes'i tulemus tiimipunktide arvestuses ei lugenud, kuna arvesse läks reeglite kohaselt vaid 3 paremat.

Suurbritannia võistkonna neljandaks liikmeks olnud Michael Eilberg hobusel Half Moon Delphi kogus seevastu korraliku skoori 72.264 %, mis lennutas nad individuaalselt 16ndaks. Samas tekitasid tema vastakad hinded – ühe kohtuniku arvates oli ta väärt 9ndat, teise meelest 41st kohta – ajakirjanike seas skandaali. Hindamissüsteem sattus jälle ajakirjanike ründeobjektiks, kuid FEI Koolisõidukomitee esimess Frank Kemperman suutis tormi vaigistada diplomaatilise hämamisega sellest, kuidas tänapäeval on 5 asemel 7 kohtunikku ning neid toetab Järelvalve Paneel, kes tegi GP jooksul antud 16 835 hinde seas 34 parandust. "Me leiame, et see süsteem on piisavalt tugev ja kokkuvõttes koolisõit ongi ju subjektiivne," võttis Kemperman asja kokku.

Võistkondlikud tulemused leiate: http://results.scgvisual.com/2013/herning/ts61.html