Sass, Siim ja Kadri TÅ¡ehhis

Hobumaailm püüab jõudumööda lugejani tuua lugusid meie ratsutajatest, keda kodumaal pikemat aega juba näha pole olnud. Seekord uurisime, kust võib tänasel päeval treenimast leida Mart-Sander Aarma, Siim Sirelpuu ja Kadri Karileri.

Kõnealused noored on juba pikemalt peatunud Tšehhis, Obora tallides, kus tegeletakse müügihobuste ettevalmistusega. Kasvandus rajati 1991. aastal põhiliselt tipptasemel takistussõiduhobuste aretamiseks ning kuulub asutaja austerlasest pojale Johann Frischeis juuniorile. Kasutatakse maailmakuulsaid täkke, kelle seast leiab selliseid nimesid nagu Baloubet du Rouet, For Pleasure, Canturo, Sir Shutterfly jne. Tallis on muide ka paar Eestist toodud hobust – Sammuli tallist ostetud 3-aastane Power Point (isa Palladium) ja Peeter Viiardi juurest toodud kolm hobust.

Sass on tallis üks põhiratsastajatest, kes saab ka võistlemas käia. Tema tähelepanu nõuab kokku 16 hobust. Kadri on talle abiks ning samuti sõidab ise mõnda hobust. Kadril on kaasas ka tema enda hobune Trafalgar, kellega on sealmaal tehtud mitmeid edukaid starte. Siimu ülesandeks on samuti ette valmistada noori hobuseid, neid sadulasse panna, kordetada, kergelt treenida, vajadusel ravida. Tšehhi rahvusest kolleeg Martiniga kahepeale on neil töös 32 hobust. Siim rääkis kogu elust-olust ka veidi lähemalt.

Kuidas te sinna talli üldse koha leidsite?

Stanislav Teder kuidagi teadis seda võimalust, helistas selles asjus Sassile. Kuna Sass ja Kadri on ka paar, siis nii tuli Kadri kaasa. Minule mainis kohta Kiva (Tiit Kivisild – toim.), kes võttis ühendust Sassiga ning uuris, kas saan võimaluse liituda. Siiani tundub, et minuga ollakse rahul ja võimalik, et lepinguid saab pikendada. Teiste kohta ei teagi praegu, minu praegune leping kestab suve alguseni.

Veidi lähemalt tallist ja tingimustest räägid?

Tall on uhke, kompleks asub ajaloolistes hoonetes. Hobustel on kahtlemata mõnus. On karussell, solaarium, koplid, maneež, plats. Kõik on hästi ilus.

Kuidas teie päevakava välja näeb?

Tööpäev algab 8 ja lõpeb 5 ajal. Lõunal on ka tunnine paus. Lisaks saame valida ühe vaba päeva nädalas vastavalt soovile. Vabal ajal puhkame, käime igalpool ringi, šoppame ja naudime aega. Tšehhi elu on hea.. ilmad on suvel palavad, maastik on ilus, inimesed toredad. Ostsime endale koerad ka, nüüd nendega palju tegemist. Sassi ja Kadri koera nimi on Deazy (ratsutaja Beezie Maddeni järgi), minu oma on Doby (tuleb Harry Potteri filmist, Doby oli seal majahaldjas).

Kuidas sealsed olud ja treenerid on muutnud ja täiendanud teadmisi?

Treeneriteks on talli tegevdirektor Hans Frischeis, kes on ise tippsportlane, ning ka ratsanike ülemus Miroslav Šlechta, kellest on muuhulgas saanud hea sõber meile. Trennid on head ja arenenud oleme ikka kõik. Sass on juba praegu väga hea sõitja ning hobuseomanikele ta meeldib. Lisaks on tal väga head noored hobused, kellega järgmisel aastal juba lootust kõrgemaid sõite sõita.

Olen ise saanud palju kogemusi noorte hobuste osas, lisaks on üsna kasulik, et olen näinud mitmeid suuri võistlusi.

Hans Frischeis

Milline on teie elamine ja mis muidu toimub?

Elame tallist u 20 km kaugusel, kus on ka teine kasvandus – seal asuvad põhiliselt meie varssadega märad. (Üks lisatall asub neil veel ka Austrias). Elukoht on väga mõnus, igaühel eraldi tuba, ühised on elutuba ja köök. Millegi üle kurta pole, palk on mõistlik, pidusid teeme ka, töö on huvitav ja mitte liiga raske. Mulle kõik meeldib!

Sass ja Kadri

Hobuseauto

Talli kontor

Kadri

Tall

Doby