Simone Blum ja DSP Alice on uued maailmameistrid takistussõidus

Poodium: Martin Fuchs (hõbe), Simone Blum (kuld) ja Steve Guerdat (pronks). Foto: FEI/Martin Dokoupil

DSP Alice’i ja Simone Blum’i jaoks oli tõesti tegu justkui nädalaga Imedemaal – paar hüppas viis puhast vooru ning kindlustas endale sellega kuldmedali. Šveitslased tegid tugeva comeback’i peale võistkondliku medali kaotamist ning võtsid individuaalse hõbeda (Martin Fuchs) ja pronksi (Steve Guerdat).

Kiire ülevaade viimase päeva reeglitest

Viimane osavõistlus on kahevooruline, Tabel A põhimõttel, parkuur. Esimeses voorus on 11-13 takistust ja kõrgus on mõlemas voorus maksimaalselt 165 cm. Esimesesse vooru oodatakse 25 parimat sportlast kahe osavõistluse kokkuvõttes. Kui kellelgi 25st parimast ei ole võimalik osaleda, lunastab pääsme järgmine sportlane viiest ratsanikust koosnevast reservist. Teine voor, mis peab olema tehniliselt keerulisem kui esimene, on avatud 12 parimale paarile kahe osavõistluse ja kolmanda osavõistluse esimese vooru kokkuvõttes. Mõlemas osavõistluses starditakse pööratud paremusjärjestuses ehk vähima karistuspunktide arvuga sportlane hüppab viimasena. Individuaalne maailmameister selgub selle põhjal, kellel on väikseim karistuspunktide kogusumma kõigi kolme osavõistluse peale. Ümberhüpped lühendatud rajal toimuvad juhul, kui esikoht on jagamisel kahe või enama sportlase vahel.

Blum ja DSP Alice olid klass omaette

Kolmandal osavõistlusel sai näha takistussõitu selle põnevaimas vormis, kus miski polnud kindel kuni viimane ratsanik ületas viimase tõkke. Alan Wade’i ehitatud rajal kustutas nii mõnegi medalilootuse neljandaks tõkkeks olnud kolmene okser-okser-lattaed süsteem. Sama juhtus ka veekraavil ja kuus lühikest fuleed peale seda tulnud kahene lattaed-okser süsteem, mis olid vastavalt takistused number seitse ja kaheksa.

Esimesena startinud Kolumbia sportlane Carlos Enrique Lopez Lizarazo ja Admara alustasid kohe puhta sõiduga. Järgmist nulli tuli oodata kuni üheksanda startijani, sest näiteks nii Laura Klaphake (Catch Me If You Can OLD), Nicola Philippaerts (H&M Chilli Willi) kui ka Peder Fredricson (H&M Christian K) ei suutnud vigu vältida. Ameeriklaste rõõmuks tuli järgmine puhas sõit Laura Kraut’ilt ja Zeremonie’lt, mis hoidis neid suures mängus edasi. Üllatuslikud 16 karistuspunkti said kirja Harrie Smolders ja Don VHP Z N.O.P, kelle tee medalini oli sellega lõppenud. Marcus Ehing ja Pret A Tout pidid leppima kahe mahaajamisega ning esimesel päeval teisena lõpetanud Pedro Veniss (Quabri d I’Isle) katkestas. Steve Guerdat (Bianca), Martin Fuchs (Clooney) ning Simone Blum (DSP Alice) pinge all ei vääratanud ning jätkasid oma varasemalt kogutud karistuspunktidel. Max Kühner ja Chardonney lõpetasid ühe karistuspunktiga, kuid piisavalt suur vahe järgnevatega hoidis teda hõbemedalipositsioonil. McLain Ward (Clinta) ja Lorenzo de Luca (Irenice Horta) kogusid mõlemad parkuurist neli karistuspunkti, mis oli siiski piisav, et kvalifitseeruda teise vooru.

Simone Blum ja DSP Alice. Foto: FEI/Martin Dokoupil
Steve Guerdat ja Bianca. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Teine voor osutus keeruliseks, kuigi puhtaid sõite tehti sel korral protsentuaalselt rohkem, ning normiaeg oli võrdlemisi koomale tõmmatud. Enim raskusi tekitas lai kolmik tõkkena kuus, mille tagumine latt kukkus korduvalt. Samuti tehti vigu kurvist välja tulles kümnendaks tõkkeks olnud okseril, millele tehti lühem pööre, et aega säästa.

Esimesena startinud Adrienne Sternlicht ja Cristalline eksisid ühel tõkkel ning lisasid veel kaks karistuspunkti ületatud aja eest. Noor ameeriklanna, kes oli reedel võitnud võistkondliku kuldmedali, paistis siiski hobusega ülimalt rahul olevat ning lõpetas kokkuvõttes 11. kohal. Järgnevad sportlased Alexis Deroubaix (Timon d’Aure) ja Rowan Willis (Blue Movie) lõpetasid vastavalt 9. ja 12. kohal, saades teisest voorust vastavalt viis ja kaheksa karistuspunkti. Willis ja Blue Movie olid sealjuures lisaks Steve Guerdat’le ja Biancale ainukesed, kes ei saanud karistuspunkte ületatud normiaja eest. Viiendana starti tulnud Carlos Enrique Lopez Lizarazo ja Adamara tegid omaette tähelennu, kui tänu Henrick von Eckermanni loobumisele pääseti kolmandale osavõistlusele ning 26. kohalt tõusti üldkokkuvõttes viiendaks, peale seda, kui Lizarazo juhtis Adamara teist korda järjest vigadeta finišisse. Kolumbia esindaja tegi oma au-/tänuringiga ilmselt silmad ette nii mõnelegi medalivõitjale ning ka tema andis kogu au oma neljajalgsele partnerile. Ameeriklaste rõõmuks hüppas sel korral puhtalt Clinta McLain Wardiga sadulas, mis tähendas lõppskoori 11,08. Kui Laura Kraut ja Lorenzo de Luca lõpetasid vastavalt üheksa ja viie karistuspunktiga, oli selge, et nemad ilmselt medalimängu ei sekku. Steve Guerdat ja Bianca said kirja vooru ainukese nulli, mis viis nad sel hetkel esimeseks, olles varasematest sõitudest kogunud kokku 8 karistuspunkti. Guerdat kaasmaalane Martin Fuchs hobusel Clooney näitas järjekordset puhast sõitu ning hoolimata kahest karistuspunktist, oli tema skoor, 6,68, tolle hetke madalaim ning viis tema liidriks. Max Kühner ja Chardonnay liikusid medalikursil, kuid kui täkk hüppas kahesele süsteemile järgnenud lattaia korruse võrra madalamalt ning võttis kaasa ka järgmise okseri lati, oli selge, et nemad jäävad nendel Maailmamängudel medalita. Viimasena platsile tulnud Simone Blum ja DSP Alice panid ilmselt kõikidel pealtvaatajatel südame kiiremini lööma. Eksimisruumi oli sakslannal ühe mahaajamise jagu, kuid siis ei saanud ta enam lubada normiaja ületamist. Tõke tõkke haaval jõuti finišile lähemale ja kui viimane okser ületati puhtalt, sai selgeks järgmine maailmameister. Blum ja DSP Alice läbisid kõik viis parkuuri vigadeta ning lõppskooriga 3,47 sai Blum’ist esimene naine, kes takistussõidus kuldse medali kaela saanud. Hõbe läks Martin Fuchsile ning pronksi võitis Steve Guerdat. Ameeriklaste kurvastuseks jäi poodiumilt täpselt välja McLain Ward.

Simone Blum ja DSP Alice peale finišiliini. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Imelised hobused ja Maailmamängude tulevik

“Alice hüppas terve nädala nii hästi! Ta on niivõrd ettevaatlik, suure südamega ja ma usun, et ta teadis, et sel nädalal suudab ta võita kõikide südamed. Ma olen nii tänulik, et saan siin olla ja mu tunded on sõnuseletamatud. Ma võlgnen väga palju oma kihlatule, kes Alice’i leidis,” sõnas värske maailmameister.

Teine koht oli Martin Fuchsile kindlasti emotsionaalne, sest tema hobune Clooney pidi aasta alguses minema tiirude tõttu operatsioonile. “Ma olen väga õnnelik, et ta on tagasi ja parem, kui kunagi varem.”

Martin Fuchs ja Clooney. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Steve Guerdat arvates on Biancal olnud juba mõned tiitlivõistlused, kus ta on hüpanud paremini, kui kõik teised, aga alati tuli üks maha. “Ma läksin iga kord koju pisut pettunult, sest ma tahtsin anda talle selle medali, mida ta väärib. Ta on väga eriline ja ma olen õnnistatud, et saan niivõrd imelise loomaga oma elu jagada.” Kui sportlaselt uuriti, et mis tunne on olla Fuchsiga koos poodiumil, sõnas ta, et too on talle kui vend. “Me treenime koos, oleme naabrid ja räägime igapäevaselt. Nad (Perekond Fuchs) on justkui mu teine pere ja nemad kohtlevad mind kui oma kolmandat poega, seega palju erilsemaks see minna ei saakski.”

Rääkides võistluste formaadist üldiselt, usub Guerdat, et kuigi nelja parima hobuste vahetusega sõit oleks antud juhul tore olnud, võitis siiski parim paar ning kogu sport põhinebki hobuse ja ratsaniku partnerlusel. Küsimusele, et kas Maailmamängud peaksid samas formaadis (8 ala kõik koos) jätkuma, vastas sportlane järgnevalt: “Korraldajatel on niivõrd raske kõige puhul naelapea pihta tabada. Leian, et ainult Aachen on selleks võimeline. Minu arvates ei pea kõik alad toimuma samal ajal samas kohas, vaid oluline on ausus korraldajate suhtes, et me ei hirmutaks või isegi kaotaks neid. WEGi läbiviimiseks pole järjekorda soovijatest, nii et võibolla on parem jagada alad ära kolme või nelja eestvedaja vahel, kes keskenduvad ühele või kahele alale, et need oleks korraldatud parimal võimalikul moel, mitte kõik keskpäraselt.”

Hetkel pole veel teada, mis tulevik toob ja kas formaat tehakse ümber või ei. Ametlikult 2022. aasta WEGil veel korraldajat ei ole.

Winning Run – Individual Jumping Final | FEI World Equestrian Games Tryon 2018

So…anyone’s heart rate still ROCKETING after that? ❤️ 🚀As another immense and gripping round of FEI Jumping competition comes to an end, Simone Blum 🇩🇪 emerges victorious in the Final. The Tryon2018 crowd were sent into rapture having witnessed an outstanding performance, which saw her take home her second medal this week 🥇A HUGE congratulations to Simone – your Individual Jumping CHAMPION of 2018 👸 👏 🎉

Posted by Fédération Equestre Internationale on Pühapäev, 23. september 2018

Kõik Tryoni tulemused leiate siit