Soomes demonstreeriti taas eesti raskeveohobuseid

Soome aktiivsed eesti raskeveohobuse kasvatajad on juba aastaid korraldanud tõunäitusi, kuhu tuuakse üle Soome kohale sealsed tõu paremad esindajad. Sel aastal leidis Eesti Raskeveohobuste Tõunäitus aset teistkordselt Perniös asuvas Joutna Ratsatalus.
 
 
Talu perenaine ja BallyHara kasvanduse üks osanikke Tarja Halonen võõrustas oma külalisi väga lahkelt ning seltskond oli sõbralik ja õdus läbi pika päeva. Ürituse pärliks oli Saija Huttuneni kasvatatud BallyHara kasvanduse sugumära Neiu 6338 ER, võites vanemate märade ringis päeva Best in Show tiitli 53,5 punktiga. Omanik Tarja Halonen, esitleja Annina Isomäki ja kasvataja Saija Huttunen).

Neiu. Omanik Tarja Halonen, esitleja Annina Isomäki ja kasvataja Saija Huttunen
 
 
Vanemate täkkude ringi oli välja toodud kaks tunnustatud sugutäkku – Koit 2197 ER ja Kuller ning hiljuti Soome müüdud täkk Vader. Publikut lummas täkkude erinev temperament ja nende jõuline käitumine esitlusel.

Vader

Täkk Kuller ja esitleja-omanik Johanna Setälä


 
Selle päeva parimaks valiti Koit oma lennuka traavi ja jõulise esinemisega. 

Koit ja omanik Anna-Leena Päivikki Impiö


 
Noored Soomes kasvatatud hobused on see põhjus, miks mina näitusele sõitsin. Sealsete kasvatajate paaride valik on üldjuhul väga kaalutletult tehtud ja iga varsa planeerimine on tugeva eeltöö läbinud. Noortäkkude ringis olid kolme erineva liini täkud – Hans, Nils Holgerson ja Vilpert. Väga erineva tüübi ja temperamendiga. Kasvatajana leian, et huvitavad täkud on sealpool lahte kasvamas. 

Täkk Nils Holgerson ja esitleja Ari Lind


 
Enim hindepunkte sai Johanna Rekola kasvatatud täkk Hans.

Hans. Omanik ja esitleja Päivi Pistemaa
 
 
Kahe noormära seast sai paremaks Elisa Pakaneni kasvatatud, täku Eksport 2178 ER järglane, Erna.

Erna ja omanik Anna-Leena Päivikki Impiö

 
Kui suguhobuste ringides oli hirnumisi ja ägedamaid liikumisi, siis eesti raskeveohobuse kui tööhobuse karakterit sai näha ruunade ringis. Rahulikult tööd tegevad hiiglased allusid 100% esitleja mõttetööle ja liikumisele. Ruunasid näidati ka väikesel omavahelisel koolisõiduvõistlusel. Kõik ruunad olid pärit Eestist, Ida-Virumaalt, suurkasvataja Andres Supi hobusekasvandusest.
 
 Välimikult parimaks valiti ruun Kraft
 

Koolisõidu arvestuses oli parim Veller II 
 
 
Eesti Raskeveohobuse Selts (ERS) tunnustas kasvatajat Sari Vasenkari ja tema hobuse Nils Holgersoni esitlejat Ari Lind`i tehtud huvitava aretustöö eest väikese meenega.

  ERSi juhatus auhinda üle andmas

 
Päeva lõpetas kohaliku hevosmetsuri demonstratsioon palgiveoga. Tiina Nieminen teeb oma igapäevast tööd hobustega metsas. Ja mõned kuud tagasi lisandus tema hobuparki eesti raskeveohobune Vader. Parim reklaam sellele tõule on näidata hobuseid töös. Järgmisel aastal ehk saame taas näha eesti raskeveohobust näituse lõpus tööd tegemas.

Ardenni ruun Luukas ja Tiina Nieminen
 
 
Kohalolnud kasvatajatele oli see ilus suvelõpu kokkusaamise- ja mõtete vahetamise üritus.