Sõprusest kahe maa ratsaklubi vahel on saamas võistlustraditsioon


Kõik sai alguse umbes kaks aastat tagasi kui üks soome hobuseotsija käis Eestis oma tuttava Andus Kallaste juures. Tema soovitas soomlasel minna tutvuma Ecu Tallidega, mis olid alles hiljuti avatud. See soome mees oli Petri Kansikas, kellel on Kiviharjun Ratsutila nimeline ratsakool Valkealas Kouvola linna lähedal. Juhuslikust külaskäigust sai alguse sõprus Ecu tallide perekonna, Kristina ja Ivar Armega. Ühiselt sündis idee hakata kaks korda aastas tegema ratsakoolide õpilastega klubidevahelist takistussõiduvõistlust.

 

Esimene sõprusvõistlus peeti Eestis septembris 2012 Ecu Tallide hobustel, kui Kiviharjust tuli 11-liikmeline grupp Nõo ratsaklubile külla. Pärast tasavägise võistluse lõppu kutsus Petri Kansikas Kiviharju ratsutajate klubi nimel Nõo ratsaklubi selle aasta kevadel vastuvisiiti tegema.

Nii juhtuski, et reedel 24. mail asus grupp innukaid ratsakooliõpilasi Kristina Arme juhtimisel Soome poole teele.  Nõo RK võistkonda kuulusid Anette Zukker (17), Ariel Hiir (13), Katriin Adamov (17), Katriin Sild (14) ja Kelly Pärt (17). Mindi kahe autoga ja abilisteks autot juhtima ja süüa tegema said kaasa kutsutud veel Ivika Palo ja Riho Suigusaar.
 
Laupäeval vaadati üle Kiviharju maatalu ja ratsakooli hobused. Igale ratsutajale valiti sobiv ja meeldiv võistlushobune, kellega nad said teha proovisõidu. Pühapäeva hommikul peeti võistlus tasemel 70-80 cm puhtuse ja kiiruse peale. Mõlemat klubi esindas 5-liikmeline võistkond.

Anette Zukker ja Katriin Adamov Kiviharju hobustega
 
Võistlus toimus 80 x 22 m suures valges maneežis, sest korraldajatel olid pärast parkuuri kahel väliväljakul kavas koolisõiduvõistlused. Kohale olid kutsutud ka ajakirjanikud, kes pildistasid ja küsisid kommentaare. Kogu korraldus oli väga muljetavaldav ja tekitas uhke tunde.
 
Võistlus oli taas väga tasavägine. Nõo RK tiimi üllataja oli kõige noorem ja kogenematum võistleja Ariel Hiir, kes kohe parkuuri alguses tegi liidritulemuse hobusel ZEPE ning sai lõpptulemusena  2. koha. Anette Zukkeril ja Katriin Adamovil tuli mõlemal üks latt maha ja tulemuseks 5. ja 6. kohad. Parkuuris oli ainult 3 puhast sõitu ja tundus, et takistused olid liiga madalad, et hobused oleksid neile piisavalt tähelepanu pööranud.

Võistlustel
 
Kõiki osavõtjaid autasustati rosettidega ning lepiti kokku, et järgmine võistlus on sellel aastal septembrikuu lõpus Ecu tallis. Eesti tüdrukud said Soomest mitmeid uusi sõpru, kellega internetis edasi suhelda. Kõik juba ootavad suurel huvil sügist ja kokkusaamist Eestis. Üks osalejatest, Katriin Sild räägib, et talle see reis väga meeldis just sellepärast, et sai koos treeneri ja trennikaaslastega koos olla ja ringi käia. See on eriline, kui tehakse midagi ühiselt ka väljaspool trenniaega ja kodutalli. Väga tore oli see, et esimese öö veetsid nad treeneri suvilas Porvoo lähedal mere ääres. Seal said tüdrukud magada saunamajas, mis asub nii ranna lähedal, et tõusuvee ajal on ta täiesti vee peal. Teine öö veedeti Kivinharju talli külalistubades, mis olnud väga luks ja lahe. Katriin meenutab, et oli vahva tuua karjamaalt koju hobuseid, kes olid end värske heina peal mõnusalt pontsakateks söönud. Muidugi ka võistlustega jäi ta väga rahule. Kuigi seekord tuli 3, hindab Katriin võõrsil saadud kogemust väga kõrgelt.

Pärast võistlust jäi laeva Helsingist väljumiseni veel palju aega. Selle puhul otsustati kevadist Soomet nautida. Vaadati Loviisa linnuse varemeid ja vanas paadisadamas u. 200 aastat vana restaureeritud puu-purjelaeva Österstjernan. Siis sai pisut jalutatud Porvoo vanalinnas ja imetletud idüllilisi 250 aasta vanuseid puumajakesi. Nähti ära ka kõrgel mäel paiknev 1200ndatel aastatel ehitatud suur Porvoo toomkirik, mille sindelkatuse huligaanid 6 aastad tagasi põlema panid. See õnnetus tekitas suurt ohtu lähedal asuvatele puumajadele – napilt välditi suurt katastroofi ja terve vanalinna mahapõlemist. Kiriku restaureerimine kestis 2-3 aastat ja maksis miljoneid eurosid. Lõpuks jäi veel aega külastada Helsingis uhket Sibeliuse monumenti ja teha tiir ümber Helsingi kauni lõunaranna, kus on paadisadamad, pargid
ja eri maade saatkonnad.
 
Nõo ratsaklubi reisiseltskond on väga tänulik Petri Kansikale ja kiviharjulastele toreda võistluse ja meeldiva aja eest.

Rohkem pilte selle reisi kohta: http://fotoalbum.ee/photos/KatrA/sets/1367559