Suri Kesk-Euroopa ainuke 5* koolisõidukohtunik Dr. Wojtek Markowski

Sügava kurbusega teatame, et Eestile ja kogu Ida-Euroopale ülitähtis Poola kohtunik Dr. Wojtek Markowski kaotas võitluse vähiga ning suri eile, 5. jaanuaril 67 aastaselt. Markowski panus meie regiooni koolisõidu arengusse on olnud hindamatu ning tema pühendumusest ja edasiviivatest ideedest jäädakse väga puudust tundma paljudes erinevates organisatsioonides.

Wojtek Markowski sündis 1. juunil 1947 Poolas ning õppis Lublinis Marie Curie- Sklodowska Ülikoolis keemiat, töötades 2012. aastani Lublini Meditsiiniülikoolis farmaatsia ja meditsiini teaduskonnas.

Oma esimese ratsutamistreeneri diplomi sai Markowski 1975ndal aastal Poznani Kehakultuuri Akadeemias ning alustas tööd kolmevõistluse kohtunikuna 1982. aastal ning koolisõidukohtunikuna 1985. aastal. 1989. aastal sai temast FEI 5* koolisõidukohtunik; ainuke, kellele meie piirkonnas (kogu Ida-Euroopa) nii kõrge tase on antud.

Wojtek Markowski, Natalya Petukhova, Maja Stukelj, Eddy de Wolff van Westerrode, Tiina Karkkolainen, Eva-Maria Vint-Warmington. Tallinn International Horse Show 2014. Foto: Külli Tedre

Markowski on töötanud väliskohtuniku, tehnilise delegaadi ja kohtunike kogu liikmena rahvusvahelistel võistlustel üle kogu maailma, kaasa arvatud Olümpiamängud, WEG, MK finaal, EM ja noorhobuste MM. Ta on kirjutanud arvukalt ratsaspordialaseid artikleid.

Wojtek Markowski andis suure panuse erinevate organisatsioonide töösse nii kodu- kui välismaal. Alates 2012. a detsembrist kuulus ta Euroopa Ratsaspordi Föderatsiooni (EEF) juhatusse, Rahvusvahelise Koolisõiduametnike Klubis (International Dressage Officials Club) oli ta Kesk-Euroopa piirkonna juhtfiguur, Poolas koolitas rahvuslikke kohtunikke, juhtis kohalikku koolisõidukomiteed jpm.

Dina, Akvarel, Wojtek Markowski. Tallinn International Horse Show 2013. Foto: Külli Tedre

EEF president Dr. Hanfried Haring : “Väga kurb on kaotada järjekordne meie spordi eest seisja. Wojtek on meie institutsioonis olnud koolisõidu osakonna juht ja võtmeisik. Tema algatusel on ellu kutsutud EEF Dressage Working Group (EEF Kooliõidu Töögrupp), kus ta oli oma ideedega lõputult entusiastlik. Tema panust ja vaimu meie spordile ei unustata.“

Samuti EEF Dressage Working Group’i kuuluv Eesti kohtunik Eva-Maria Vint-Warmington ohkab sügavalt. „Temata poleks siinpoolse Euroopa koolisõit just paljusid huvitanud, kuid suuresti tänu Wojtekile juhtus mitmeid häid asju nagu näiteks esimene MK etapp koolisõidus TIHS raames ja samuti oli tema idee Balti Koolisõidu Liiga. Tema tegelikult oli ainus, kes meie piirkonna kohtunike eest hoolitsenud on, ehk siis otsinud võimalusi hindamiseks ja muud säärast. Täitsa suur murekoht on, mis saab nüüd seal töögrupis edasi,“ võttis meie koolisõidu manager kokku 2013-2014 TIHSil koolisõitu hinnanud Markowski tähenduse Eesti jaoks.

Wojtek Markowski, Siim Nõmmoja,Eva-Maria Vint-Warmington,Tiina Karkkolainen. Tallinn International Horse Show 2013. Foto: Külli Tedre

Meie sügav kaastunne kõigile, keda see teade puudutab.