Suur Hobupäev tõmbas ligi tuhandeid uudistajaid

Palmse mõisas pühapäeval toimunud Suur Hobupäev tõi kokku arvukalt publikut, kelle seas oli nii ratsasportlasi, hobusekasvatajaid kui lihtsalt hobusesõpradest uudistajaid. Pereürituse populaarseimad atraktsioonid olid koolisõit ja rakendispordivõistlus.

Päev algas kerge vihmaga ning korraks tekkis korraldajatel hirm, et kogu suur ettevõtmine läheb just seetõttu nihu – kes see ikka halva ilmaga perepäevale tuleb. Õnneks aga paranesid olud ootaust isegi kiiremini, peagi oli väljas ka päike ja mõnus suvesoojus laiutas üles mõisa territooriumi.

Avasõnade järel tutvustati kohale tulnud rahvamassidele kolme eesti hobusetõugu, millele järgnes koolisõidu demonstratsioon Dina Ellermanni ja Grete Hussari esituses. Etteastet saatsid kohtunik Annike Lavingu kommentaarid ning Heiki Mätliku elav kitarrimuusika. Hallid koolisõiduhobused meelitasid mõisa ette ringi ümber hulgaliselt huvilisi, kes sõna otseses mõttes ründasid meie koolisõidupaare pärast esinemise lõppemist sooviga hobuseid paitada, küsimusi ja autogramme küsida ning sportlastega koos pildile saada. Tuleb au anda vapratele hobustele, kes pigem nautisid väikeste ja suurte fännide tähelepanu sedavõrd, et seisid kannatlikult paigal kohe väga tükk aega.

Päeva põhirõhk oli aga suunatud eesti raskeveohobusele, keda jagus tegutsema mitmele poole. XXI Eesti Raskeveohobuste Päeva raames esitleti tunnustati mõisa peaväljakul parimaid täkke ja märasid (tulemused täpsustamisel), suurel platsil demonstreerisid raskeveohobused rakendisporti, samuti sai näha neid võimsaid hobuseid erinevaid talutöid tegemas ning rasket koormat vedamas.

Spordivõistlustest osutusid väga populaarseteks madal ja sõbralik valiktakistussõit Jokkeriga ning rakendispordivõistlus, kus demonstreeriti nii sori- kui loogarakendit.

Urmas Saks näitas kõike, mida rakendisportlane oskama peab

Uudistamist ja tegevust jagus igale poole ja kõigile. Lapsi hullutas kahe šetlandi poniga uhke kaarik ning ponisõit ratsa, peamaja ees sai sõita ka uhke neljahobuse kalessiga, kes oli kohale tulnud Voore tallidest. Peeti erinevaid seminare ja õpitubasid, avatud olid näitused.

Ingrid Randlaht tutvustas erinevaid sadulaid

Urmas Kubre demonstreeris kuumrautust

Korraldajate sõnul käis ürituselt läbi ligikaudu 2500 pealtvaatajat, lisaks veel korraldajad ja osalejad, seega rahvast oli mõisaterritoorium täis ning ürituse võis lugeda igati õnnestunuks. Sündmuse üks kaaskorraldajaid Marti Hääl sõnas, et hobupäevast võiks kindlasti kujuneda suurejooneline traditsioon, kuid igal aastal peaks püüdma publikule pakkuda midagi uut ja teistsugust. Samas täitis seekordne üritus igati oma eesmärki – inimesi oli hulgaliselt ning mis kõige tähtsam, igaüks sai hobust katsuda nii palju kui soovis, ning sai ka näha, et hobustega tegelemine ei ole kellelegi kättesaamatus kauguses.