Suurbritannia võttis ka koolisõidus kõrgeima tiitli

Tänane emotsionaalne päev Londonis lõppes koolisõidu võistkondlike medalite jaotamisega. Kõrgeimale astmele tõusis taaskord Suurbritannia, kelle võistkond koosseisus Carl Hester, Charlotte Dujardin ja Laura Bechtolsheimer, edestas esimest korda olümpiaajaloos Saksamaad ning Hollandit, võttes ühtlasi oma esimese võistkondliku koolisõidu OM medali.

Koolisõidu medalikolmik oli juba enne tänast võistlust aimatav. Suurimad šansid kullale olid mõistagi 12 OM kulda võitnud Saksamaal ja koolisõidumaailma tõusval tähel Suurbritannial. Hollandile, kelle võistkonna moodustasid samuti tugevad sõitjad Anky van Grunsven (Salinero), Adelinde Cornelissen (Parzival) ja Edward Gal (Undercover), võis ennustada pronksi, kuid lõplik seis jäi viimase 8 paari otsustada.

Esimesena asusid võistlustulle Kristina Sprehe (GER) ja Desperados, kes eksisid ega suutnud korrata sama, mida GP-s, kus nad lõpetasid neljandana. Saksamaale väga vajalik tiimiliige kogus vaid 76.254% ning kasvatas tugevalt Suurbritannia kullalootusi.

Laura Bechtolsheimer (GBR) ja Mistral Hojris olid järgmised. Eelmisest korrast juba õppust võtnud publik hoidis oma emotsioone tagasi, et mitte suurt argpüksi Alfi (Mistrali hüüdnimi) ehmatada. Alf näis tõesti värske ning Laural ei olnud testis suuri probleeme. Skooriga 77,794% läksid nad Carl Hesteri ja Uthopia (80,571%) järel teiseks.

Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris

Edward Gali (NED) ja Undercoveri esitus kogus GP-ga enamvähem sarnase skoori 75, 556% ehkki Gal tunnistas, et hobune oli rohkem pinges kui esimesel päeval.

Sakslaste ankrul Helen Langehanenbergil (GER) oli oma võrratul Damon Hillil areenil järgmisena. Kommunikatsiooniprobleemid viisid ka väikese veani ning paar ei näidanud täna oma parimaid võimeid, lõpetades tulemusega 78,937%.

Startida jäi veel võistluse kahel eeldatavalt tugevaimal paaril – Charlotte Dujardinil Valegrol (GBR) ning Adelinde Cornelissenil Parzivalil (NED). Kuld oli brittidel juba käeulatuses ning Dujardinil oli see vaid vaja ära vormistada. Esitus oli tõepoolest rabav, veatu ning härdaks tegev. Esialgne skoor tablool oli 81,905 %, mis pani tribüünid rõkkama, kuid vahetult enne Cornelisseni starti seda korrigeeriti ning uueks tulemuseks oli 83,286 %, mis on järjekordne olümpiarekord.

Charlotte Dujardin ja Valegro

Südamerahuga võisid kõik nüüd vaadata Adelinde Cornelisseni ja Parzivali esitust, sest Suurbritannia võit oli kindel. Cornelissen oli tugev ja eksimatu nagu alati ning kõrged hinded olid kerged tulema. Tulemusega 81,968% lõpetas hollandlanna kahe briti vahel teisena.

Tulemused siiski individuaalarvestuses ei loe, kuna esimest korda OM-il selgitatakse medalid vabakava põhjal. GP ja Speciali tulemusi kasutatakse vaid küri pääseva 18 sportlase selgitamiseks. Tänasest 32st sõitjast vedas ilmselt kõige enam Valentina Truppal, kes on edasi pääsejatest viimane. Vahva Eremo del Castegno oli täna väljakust ja fotograafidest veidi teisel arvamusel ning paari testis esines mõningaid vigu.

Uthopia ja Valegro tõenäoliselt müügis

Britid tõestasid täna, et igaüks võib jõuda nii kaugele. Nii Laura Bechtolsheimer (27) kui Charlotte Dujardin (26) on alles väga noored ning alustasid ratsutamist poniklubis. Carl lisas, et tema vanemad näiteks ei salli hobuseid üldse ega toetanud teda sellel teekonnal lapsena üldse.

Küsimusele, milline on nende suhe Carl Hesteriga, vastas Charlotte, et nad on nagu vana abielupaar, kes koguaeg teineteise peale karjuvad, aga tegelikult on selle taga suur armastus. Mida iganes see siis ka tähendas. "Ma võlgen vanaisale (Carl) kõik. Ta on põhjus, miks ma täna olen siin ja sellise hobuse seljas nagu Valegro," ütles Dujardin, kelle ambitsiooni ja talenti oli Hester kohe märganud. "Mulle meeldib Carlile pähe teha. Neljapäeval me võistleme koos vabakavas ja ma võidan teda jälle!" naeris noor talent, kes on muide telesaate "Tantsi kui oskad" produtsendi ja peakohtuniku Nigel Lithgoe õetütar.

Charlotte Dujardin ja Valegro

Nii Valegro kui Uthopia on ilmselt müügis ning võimalik et Uthopia läheb varem. "Me ei ole jõundud veel pikalt sellest rääkida, kuid Uthopia omanik, tahtis teda müüa juba eelmise aasta lõpus. Oleme Charlotte’iga väga õnnelikud, et omanikud andsid meile võimaluse nendega olümpial võistelda. See on alati suur risk, sest hobustele oli juba mitmeid huvilisi," kommenteeris Hester, kes omab väiksemat osa Uthopiast ning 50% Valegrost.

Carl Hester ja Uthopia

Laura Bechtolsheimer näis väga emotsionaalne ja lubas, et kui Mistral (17) on vormis, jätkavad nad võistlemist, kuid kui tundub, et hobune enam ei soovi, saadab ta viimase teenitud pensionile. "Kõik küsisid mult enne võistlust, mida OM medal mulle tähendaks. On absoluutselt sürreaalne sellele küsimusele nüüd päriselt vastata. See tähendab mulle kõike."

Damon Hill armastab muusikat

Sakslased ei paistnud oma hõbemedali üle eriti pettunud olevat ning ütlesid, et võitsid selle suure auga. "Meil on noor tiim, kuid see on väga tugev ja hea meeskonnavaimuga. Ka meie hobused on alles esimeses nooruses ning neil on kõik veel ees," lausus võidu üle

siiralt rõõmus Helen Langehanenberg. "Kõik naised on väga professionaalsed ja samas ka niisama toredad inimesed. Usun, et tugev kambavaim ja hea meeskond, ka need, kes töötavad kulisside taga, ongi meie edu võti," lisas chef d’equipe Klaus Roeser.

Kahjuks ka Diva Royali ja Dorothee Schneideri teed lähevad pärast OMi lahku. "Diva on suurepärane artist, ta muutub areenil vähemalt 10 cm suuremaks ning tahab esineda. Kodus on ta kõige armsam hobune üldse, seega ta on diiva heas mõttes. Kahjuks see oli ilmselt meie viimane ühine võistlus," puhkes Schneider nutma.

Langehanenberg nentis, et ootab väga vabakava, kuna Damon Hill naudib muusikat ning on tegelikult väga heas vormis. "Tal ei ole ühtegi nõrkust. Damon on minu jaoks ideaalne hobune. Olümpial võistlemine oli minu eluunistus ja mul ei ole mitte midagi kaotada!"

Helen Langehanenberg ja Damon Hill

Küsimusele, kas Saksamaa oleks võitnud kulla, kui Totilas oleks võistkonnas olnud, vastas Roeser järgnevalt: "Ootasin, et selline küsimus kerkib üles. Minu töö siin ei ole spekuleerida. Me keegi ei tea, mis oleks võinud siis olla."

Gal usub, et Undercover võib olla isegi parem kui Totilas

Hollandlannale Anky van Grunsvenile oli tänane medal juba üheksas olümpiamedal. "Sellist värvi mul veel ei olnud. Oli ainult kolm kulda ja viis hõbedat. Mu kollektsioon on nüüd täiuslik," lisas ta, tunnistades, et britid on tõesti hetkel parimad. Salinero plaanib Anky pensionile saata, kuid lubas samas jätkata temaga lihtsalt ratsutamist, mida hobune pidi nautima. Ise sportlane veel loobuda ei plaani: "Olen selleks veel liiga noor."

Anky van Grunsver ja Salinero

Edward Gal, kes oli valmis Totilase tagasi saamiseks isegi rahvust vahetama, teatas nüüd aga, et tal on hoopis parem hobune (Undercover), kuid nende koostöö on alles noor. "Kõik võtab aega, aga me veel tõuseme. Undercover on suurepärane."

Edward Gal ja Undercover

Cornelissen lisas, et kavatseb vabakava sõita paremini kui tänase GP Speciali ning ei kahtle hetkekski, et nad on Parzivaliga parimas vormis.

Tulemused: http://www.london2012.com/equestrian/schedule-and-results/day=7-august/index.html