Suurim eesti hobuse kasvataja Martin Kivisoo vahetab hobused veiste vastu?

Tihuse Hobuturismitalu peremees Martin Kivisoo rääkis saarlaste ajalehele "Oma Saar", et kavatseb hobusekarja arvu vähendada ning suurendada hoopis oma lihaveiste karja. Põhjuseks riigipoolsete toetuste oluline vähenemine.

Sellise otsuseni viis Martin Kivisoo asjaolu, et riik ei leia hobusest eriti suurt kasu ning loobus praktiliselt toetustest. “Mahepõllumajanduse toetused Eesti riigis on piiratud ja kuna tahetakse hakata jõuliselt arendama mahekalatoomist, siis ilmselt nende huvigruppide survel vähendatakse mahetoetusi mujal,” rääkis Kivisoo "Oma Saarele".

Hobune ei pidavat rahvamajandusele mingit kasu tooma ning seetõttu jõuti lõpuks lahenduseni, et hobune jääb küll maheloomaks, kuid loomühiku arvestuses väheneb tema väärtus veisega võrreldes viis korda. Lisaks loobus riik toetamast hobusekorjuste utiliseerimist loomsete jäätmete tehases, mis on Eesti Hobusekasvatajate Seltsi tõuaretustöö juhataja Andres Kallaste sõnul kasvatajatele suur kaotus. Seda eriti saarlastele, kes asuvad utiliseerimiskeskusest üsna kaugel. Nii tekkivat ilmselt olukord, kus minnakse lihtsama vastupanu teed ja maetakse korjused maha, mis on aga illegaalne, saastab loodust ja levitab haigusi.

Praegu on Tihuse Hobuturismitalus 273 hobust ja 87 Herefordi tõugu lihaveist, lisaks tänavu sündinud 9 vasikat. Plaan on jõuda 300, selgitab Martin, kuid arvab, et see võib ka muutuda. Hobuturismi ja vähesel määral tõuaretusega lubab ta siiski edasi tegeleda ning seletab, et hobuste vähendamine ei toimu päevapealt, vaid veisekarja kasvades järk-järgult.

Loe täispikka artiklit aadressil: http://www.omasaar.ee/index.php?content=artiklid&sub=47&artid=17951&sec=13&term=kivisoo

refereeris Külli Tedre; ilmunud 27. veebruari ajalehes