Taani Ratsaspordi Liit (Dansk Ride Forbund, DRF) on teatanud mitmetest määrustike muudatustest, mis jõustuvad uuest aastast. DRF on sel aastal olnud terava avalikkuse surve ja tähelepanu all. Osalt ajendatuna sellest, aga ka uutest teadusuuringutest johtuvalt, on DRF otsustanud muuta määrustikke.
„Igal aastal vaadatakse DRF-i määrustikud üle ja neid uuendatakse esitatud ettepanekute, FEI määruste ja eelneva aasta kogemuste põhjal,“ selgitas DRF oma kodulehel. „Koostöös DRF-i juhatuse ja distsiplinaarkomisjoniga vaatab DRF esitatud ettepanekud üle ja määrustikes tehakse vajalikud muudatused. Koos püütakse luua reeglid selliselt, et need oleksid võimalikult paljudele kasutatavad ja mõistlikud, arvestades enamuse huvidega.“
Suurimad muudatused ootavad koolisõitu
Esiteks on DRF tõstnud miinimumvanust alates millest võivad hobused Grand Prix tasemel võistelda. Hobused peavad olema vähemalt 9-aastased, et osaleda rahvuslikel Intermediaire II ja Grand Prix klassides. Seni on olnud hobuste miinimumvanus olnud 8 aastat. Aastal 2025 peavad hobused olema sündinud 2016. aastal või varem, et osaleda GP või Inter II skeemides. Kaheksa-aastased hobused võivad osaleda Intermediaire A ja B testides. FEI miinimumvanus on endiselt 8 aastat, kuigi Euroopa Ratsaspordi Liidu (EEF) koolisõidu töörühm on teinud ettepaneku seda samuti tõsta.
Alates 1. jaanuarist 2025 on kapsli kasutamine koolisõidus vabatahtlik. Kui kapslit kasutatakse, peab see vastama määrustiku lisas toodud mudelitele.
Kõikides E, D ja C taseme skeemides on nii hobuste kui ponidega lubatud sõita ilma suulisteta. Ratsanik võib kasutada suulisteta valjaid nagu näiteks sidepull või hakamoorid, mille varre pikkus on maksimaalselt 16 cm.
Muudetakse ka takistussõidu määrustikku. Nii näevad uuendused ette, et uuest aastast eemaldatakse takistussõidus võistluspaar, kui nad koguvad parkuuris 16 või enam karistuspunkti. Karistuspunktide hulka arvestatakse vaid maha aetud takistusi ja tõrkeid, aja eest saadud karistuspunkte ei arvestata.
Samuti on 2025. aastast on keelatud kasutada stekki enam kui kolm korda järjest. Kui ratsanik kasutab stekki rohkem, siis ta loetakse see jõu väärkasutamiseks ja võistluspaar diskvalifitseeritakse.
Ka üldmäärustikku ootavad muudatused, mis on ajendatud soovist tagada senisest tõhusamalt hobuste heaolu. Alates uuest aastast ei tohi hobune, sõltumata ratsaspordialast ja tasemest, startida rohkem kui 5 korda 7 järjestikuse kalendripäeva jooksul.
Poniratsanike poolt kasutatavad kannused ei tohi rahvuslikel võistlustel, sõltumata võistluste tasemest, ja üritustel olla pikemad kui 2 cm. Kannuse pikkust mõõdetakse saapast kannuse otsani.