Tagantjärele mõtteid Noorhobuste Maailmameistrivõistlustest Koolisõidus Verdenis

Noored koolisõiduhobused Andreo ja Royal Pokemon Dina Ellermanniga ja Ramses XII Marit Vaiksaarega sadulas olid esindatud sel aastal maailma koolisõiduhobuste tulevikulootuste võistlusel. Et juba teist aastat sai Verdeni suursündmusest osa võetud, oli seekord rohkem mahti ja närvi kohalolijaid ja sündmusi analüüsida.

Kõige väärtuslikum selle käigu juures ongi ju koolisõidu maailma tippsportlastega koos treenimine ja võistlemine. Meie boksikohad olidki nii, et Isabell Werth kõrval ja Ulla Salzgeber vastas, rääkimata soendustest-treeningutest koos Andreas Helgstrandi, Eva Mölleri, Ingrid Klimke, Anna Svanbergi ja Susanne Gieleniga Flyinge ratsakeskusest, Emmelie Scholtensi ja Claudia Rüscheri jt-ga.

Eva Möller ja Blickpunkt

Kogu sportlaste seltskonna seas oli nii palgatöötajaid–ratsastajaid kui ka jõukaid hobuseomanikke-sportlasi. Päevast päeva nii lähedalt kokku puutudes märkad sarnaseid jooni – olenemata sellest kumba kategooria esindajaga tegemist, nägid nad üsna ühtemoodi välja: parkunud-paakunud näonahk nagu meremeestel (tuul, kuum ja külm on oma jälje jätnud), sitked jäsemed ja mitte väga palju naiselikke vorme – selle taga aastaid kümnetunniseid tööpäevi kuus päeva nädalas armu andmata endale ja hobustele.

Andreas Helgstrand ja Honnerups Driver

Eks nagu iga tippsport – füüsiline koormus on kompromissitu, pingutus päevast päeva koos läbimõeldud treeningmeetoditega on ainuke võimalus, et üldse loota võitjate või edukate hulka pääsemist. Juhuse või õnne osaks ei ole midagi jäetud. Nii saavutatakse sarnaseid õnnestumisi ka erineva võimekusega hobustel. Imestasime möödunud aastal, kui kõva treeningu said enamik hobuseid veel võistluste eelõhtul, meie omad poleks väsimusest enam võistelda suutnud. Arutasime ka, milliseid imesöötasid nad siis peaksid saama jne. Tegelikult on selline karm töö nende hobuste ja sportlaste igapäevane rutiin, kodus on koormus ja nõudlikkus enese vastu suuremgi.

Dina ja Pokemon

Kuigi tegemist on kõrgetasemelise spordiüritusega, on noorhobuste esimese tõsise võistluse taga ikka peamiselt äriplaanid- müügimõtted või sugutäku promomine. Hobustega seotud ettevõtlus pööritab Läänemaailmas teatavasti hiigelsummasid. Nii on peale sportliku ambitsiooni ka suured rahanumbrid need, mis ülipingutust nõuavad. Kuna ida-Euroopas tegeldakse koolisõiduga peamiselt armastusest ala vastu on ka see nõudlikkuse ja tööpinge erinevus selgelt tuntav.

Marit ja Ramses

Meie mõlemad sportlased Dina ja Marit olid väga tublid – sooritused olid püüdlikud, närvid pidasid hästi vastu. Mõlemad meeskonnad olid ka läbi mõelnud strateegia, kuidas esimese päeva tulemust parandada ning viisid selle ellu. Aga nagu eelnevalt kirjeldasin, on meie motivatsioon tegutsemiseks erinev Lääne-Euroopa liiga sportlastest ja see on ka tulemustest näha.

Dina ja Andreo

Igatahes oli väga õpetlik reis. Tänud sõbralikule naaberteamile – Dina, Alla, Sirly, Peter – kaasaelamise ja toetuse eest ning jõudu ja jaksu kõigile Eesti koolisõitjatele oma eesmärkide püstitamisel ja teostamisel.