Takistussõidu avapauk Tryonis: Guerdat ja Šveits liidripositsioonil peale esimest osavõistlust

Steve Guerdat ja Bianca. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Päikesepaiste ja 124 võistluspaari – Tryon tundub olevat Florence’i seljatanud ning eile algasid Maailmamängud takistussõitjate jaoks. Päeva parima tulemuse tegi šveitslane Steve Guerdat hobusega Bianca, kes vähem kui sekundilise eduga sõitis ennast eelviimase startijana esimesele kohale. Päev kujunes edukaks ka šveitslaste meeskonnale tervikuna, kes hoiavad hetkel võistkondlikult liidirikohta.

Kiire ülevaade reeglitest

Esimene osavõistlus peetakse Tabel C põhimõttel ehk kiirusparkuurina. Rajal on 12-14 takistust, mille kõrgus ulatub kuni 155 cm’ni. Lõpptulemus (aeg) arvutatakse ümber punktideks ehk aeg korrutatakse koefitsendiga 0,50. Kõige väiksema punktisummaga sportlane peale seda arvutust võtab esimesest osavõistlusest kaasa 0 karistsuspunkti. Teiste sportlaste karistuspunktid tulenevad vastava sportlase punktisumma erinevusest parima sportlase punktisummaga.

Suur, aga õiglane rada andis võimaluse aega säästa

Iirlase Alan Wade’i ehitatud rajal oli ülesseatud 14 tõket, millest kolm olid kahesed süsteemid. Seitsmenda ja üheksanda tõkke juures oli võimalik sportlastel valida kahe takistuse vahel, millest mõlema puhul üks oli raskema raskema nurga all, kuid pakkusid võimaluse võita ajaliselt. Kuuendaks tõkkeks olnud lattaed-okser süsteem ja üheteistkümnes okser-lattaed süsteem tekitasid enim peavalu ning nendel tehti vigu terve võistlusklassi jooksul. Neist esimesel juhtus omamoodi kukkumine, kui Ashley Bond peale B-elementi sadulast lahkus, kuid tema aus hobune hüppas ilma piloodita ka järgnenud lattaia. Veekraav kaheksandana ja sellele eelnenud lattaed ning järgnenud okser kinnitasid, et hingamisruumi ratsanikele ja hobustele ei anta, kuid sellegipoolest sai rajameister sportlastelt kiita. “Ma arvan, et tegemist oli väga hea rajaga ja rajameister tegi super tööd,” sõnas Pedro Veniss.

Šveitslased heas vormis

Päev kujunes väga edukaks šveitslastele nii individuaalselt kui ka meeskondlikult. Eelviimasena platsile tulnud Steve Guerdat ja tema särtsakas Bianca said kirja päeva parima aja, 76,33 sekundit, mis tähendas neile esikohta ja teisele osavõistlusele lähevad nad vastu null karistuspunktiga. Brasiilia esindaja Pedro Veniss ja imeilus Quabri d’Isle, kes juhtisid võistlust alates 67. sportlasest, lükati vahetult enne lõppu teiseks ning kolmandaks platseerus austraallane Rowan Willis hobusega Blue Movie. Huvitava faktina mainiksime ära, et esikolmik mahtus kõik 76 sekundi sisse ehk vahed olid väga väikesed. Auhinnalistele kohtadele pääsesid veel näiteks Marcus Ehning (Pret A Tout), Martin Fuchs (Clooney), Harrie Smolders (Don VHP Z N.O.P), McLain Ward (Clinta) ja Kevin Staut (Reveur de Hurtebise HDC).

Pedro Veniss ja Quabri de l’Isle. Foto: FEI/Martin Dokoupil
Rowan Willis ja Blue Movie. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Guerdat’ tiimkaaslased (Martin Fuchs, Janika Sprunger ja Werner Muff) said samuti hakkama väga heade sooritustega ning lisaks võitjale platseerusid esikahekümnesse veel Fuchs ja Sprunger. See tähendas võistkondlikus arvestuses esikohta. Paremuselt teise tulemuse said kirja hollandlased (Frank Schuttert, Marc Houtzager, Jur Vrieling ja Harrie Smolders) ning Brasiilia esindajad (Luiz Francisco de Azevedo, Pedro Veniss, Yuri Mansur ja Pedro Junqueira Muylaert) lähevad teisele osavõistlusele vastu kolmandalt positsioonilt.

Medalimängus vahed väga väikesed

Hetkel baseerub terve üldarvestuste seis esimese osavõistluse tulemustel. Individuaalselt leiame seega esikohalt Steve Guerdat (0 karistuspunkti), kellele järgnevad Pedro Veniss (0,17) ja Rowan Willis (0,31). Vahed on hetkel aga olematud ja üks mahajamine järgmises osavõistluses võib tehniliselt kukutada liidri 42. kohale – täpselt nii väike on karistuspunktide vahe liidri ja 41. koha (3,80) vahel. Esikoha ja 89. positsioonil oleva sportlase vahel on vaid 8 karistuspunkti ehk tõenäoliselt mängib teine osavõistlus kaardid osaliselt või täielikult ümber.

Steve Guerdat ja Bianca. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Võistkondlikku esinelikut eraldab samuti vaid 4 karistuspunkti: Šveitsil on kirjas 2,64 karistuspunkti, Hollandil 4,35, Brasiilial 6,42 ja võõrustaja Ameerika Ühendriigid on hetkel kirja saanud 6,59 karistuspunkti. Meeskondlikud medalid saavad selgeks reedeks, kui võistlejad on läbinud kahele päevale (neljapäev ja reede) jaotatud teise osavõistluse. Väikesed vahed tähendavad, et võitjat on pea võimatu ette ennustada, mis teeb tulevate päevade tulemuste jälgimise väga põnevaks.

Takistussõitjad jätkavad võistlemisega täna, kui meie aja järgi kell 16.00 toimub teise osavõistluse esimene voor. Stardis on 122 sportlast ja tulemused loevad nii individuaalses kui meeskondlikus arvestuses.

Jumping Day 1 Leading Round | FEI World Equestrian Games, Tryon 2018

Oh My Stevie G!!! 😲The rockstar that is Steve Guerdat set a blistering round with Bianca here Tryon2018 in the penultimate round of the day to steal the day I win away from Pedro Veniss!!! What a round! What a day of jumping!

Posted by Fédération Equestre Internationale on Kolmapäev, 19. september 2018

Kõik Tryoni tulemused leiate siit