Takistussõidu EM-i asusid juhtima Penelope Leprevost ja Flora de Mariposa, alustasid ka neljarakendid

Aachenis alanud takistussõidu Euroopa Meistrivõistluste avapäeva järel asusid juhtima Penelope Leprevost ja Flora de Mariposa ja Saksamaa koondis, neljarakendite tiitlivõistluse esimesel päeval startisid pooled osalejatest.

Tänavused takistussõidu Euroopa Meistrivõistlused avas Saksamaa takistussõidu suurkuju, muude tiitlite hulgas kolm Maailmakarikat võitnud Meredith Michaels-Beerbaum, kes viimastel aastatel absoluutsest tipust veidi eemal seisnud. Oma 10aastasel Fibonaccil tegi Meredith pealtnäha rahuliku sõidu, kuid tema tulemus jäi sellele vaatamata lõpuks 12. positsioonile 94 sportlase seas. Meredith muide võistleb Aachenis vigastuse kiuste. Nimelt murdis ta kevadel rangluu, mis küll sportlanna enda väitel on ülikiiresti paranenud, kuid sellele vaatamata võistleb omaaegne maailma esinumber erivestis.

Meredith Michaels-Beerbaum ja Fibonacci

Tiitlivõistluste formaat ja tiitlikaitsjad

Enne põhisündmusteni jõudmist vaatame korraks üle EM-i parimate selgitamise formaadi. Avapäeval sõidetakse Tabel C parkuur kõrgusel 150cm, kus reaalsed ajavahed jagatakse kahega ning konverteeritakse sel moel karistuspunktideks. Teine osavõistlus, millega lõpeb koondistevaheline arvestus, on kahevooruline kõrgusel 160cm, kuid erandkorras peetakse mõlemad voorud erinevatel päevadel. Nendest voorudest lisanduvad avapäeva „tekitatud“ karistuspunktidele reaalsed määrustikust tulenevad karistuspunktid. Pühapäevasesse finaalvooru pääsevad 30 paremat, kes läbivad veelkord 160cm kõrguste takistustega kahevoorulise parkuuri. Meistriks kroonitakse see, kel lõpuks vähim arv karistuspunkte.

Kaks aastat tagasi Taani linnas Herningis peetud EM-il võitis kulla mäletatavasti omapärase ratsutamisstiiliga eristuv prantslane Roger-Yves Bost tänaseks karjääri lõpetanud hobusega Castle Forbes Myrtille Paulois. Prantslasele järgnesid britid Ben Maher hobusega Cella ning tänane maailma esinumber Scott Brash hobusega Hello Sanctos. Viimase EM-i esikolmikust asus täna starti vaid Maher, seda hobusega Diva II. Brash on otsustanud EM-st loobuda ja keskendub tõenäoliselt kolmandat aastat võitma Longines Global Champions Tour`i. Bosty on küll kohal, kuid tiitlikaitsmisest loobus.

Võistkondlikult kaitseb EM-tiitlit Suurbritannia, Herningis kuulus hõbe Saksamaale, pronks Rootsile.

Rada vastav seltskonnale, väljak üllatavalt kehvake

Rajameister on Aachenis Frank Rothenberger. Kes siis veel, kui mitte just see mailma rajameistrite eliiti kuuluv sakslane võiks siin rada teha? Kohtunikest kolleegid on rääkinud, et Frank ei viitsi tavaliselt kohtunikele raja üle andmisega vaeva näha ja saadab assistendi, kuid tundub, et ajakirjanikega käitub staar-rajameister hoopiski teisel moel, olles isiklikult platsis. Tänast rada ajakirjanikele kommenteerides tõi rajameister Rothenberger võistluse eel esile järgnevat. Ebatraditsionaalselt olid kaks esimest takistust okserid ning piisavalt laiad. Maailma eliitrajameister mainis, et sellega äratame hobused üles. Järgnesid kaks latt-aeda, millest üks lattide pikkuseda 2.5m, teine 3m. Seejärel oli rajal esimene süsteem, millele järgnesid kaks alternatiivi. Takistust kuus ning kaheksa, millest viimane oli kahene süsteem, sai läbida kahte erinevat rada pidi, kusjuures pikem tee oli lühemast ligi 40m pikem, kuid takistused nii madalamad kui vähem tehnilisemad. Lõpuosas oli 150cm kõrgune lattaed, millele järgnes 19.5m vahega okser (150*170), seejärel pööre süsteemile okser (150*170)-lattaed (150) vahega 7.60 ning 155cm kõrgune lattaed.

Frank Rothenberger

Tulles korraks tagasi Rothenbergeri poolt ehitatud alternatiivide juurde, tekib üldisem küsimus, kas selliseid alternatiive, mida keegi tegelikkuses suure tõenäosusega hüppama ei hakka, on ikka mõtet rajale panna. Rothenberger mainis enne sõitu isegi, et ilmselt tulevad kõik siiski lühemat teed pidi ja tegelikkuse nii ka läks. Iseenesest on alternatiivid mõeldud võistluse põnevamaks tegemiseks, kuid tõepoolest, mõte tekib asjal siiski vaid juhul, kui risk end õigustab, ehk näiteks pigem minnakse lühemat teed pidi harva. Ei taha siin liialt targutada ja end rajameistritest targemaks teha, kuid filosoofilist mõtlemisainet siin oleks.

Rääkides Aacheni väljaku pinnasest, jättis see üllatavalt kehva mulje. Viimastel päevadel oli sadanud ning väljak oli mitmest kohast üsnagi libe ja pehme, muld väljas. Oleks oodanud midagi enamat.

Penelope, Ludger ja Joe olid teistest üle

Seda, et prantslanna Penelope Leprevost on tugev sõitja ning üle prahi on ka tema hobune Flora de Mariposa teadsid paljud, kuid kindlaks liidriks ei julgetud teda stardi eel kindlasti mitte pidada. Juba seitsmendana startinud Penelope näitas täna enda ja hobuse südikust ning lõpetas vigadeta sõidu ajaga 67.67. Pressikonverentsil tänas Penelope oma hobust, kes parandas ühe tema sõiduvea, kui ta kolmikule veidi halvasti peale sõitis. Alguses startinuna ei osanud prantslanna oodata, et tema tulemus parimaks jääbki ning kõrvaltvaatajanagi ei tundunud tema sooritus just üleliia kiirena. Tunne, nagu teame, on aga sageli petlik.

Penelope Leprevost ja Flora de Mariposa

Teisele positsioonile sõitis end kõigi sakslaste rõõmuks Ludger Beerbaum Chiaraga, keda peab eile antud intervjuu põhjal hetkel oma ainukeseks Tšempionaadi-võimeliseks hobuseks. Ludger on siin tõeline superstaar, millele andis kindlat tõestust mitte just väga täidetud tribüünide reaktsioon. Tänane suurim aplaus saatis sakslaste iidolit staadionile saabudes ning tõusis suuremakski, kui mees end hea tulemusega teiseks sõitis.

Ludger Beerbaum ja Chiara

Brittide au hoidis täna kõrgel Belgias elav ja treeniv Joe Clee, kes lõpetas hobusega Utamaro d`Ecaussines kolmandal kohal. Clee muide võistles täna Aacheni väljakul elus esimest korda. Mullu Normandias Maailmamängudel avapäeval kõigile kabjaraudu näidanud iirlaste noor talent Bertram Allen oma Molly Malone'iga tegi tänagi hea sõidu, kuid pidi leppima viienda kohaga, neljandaks sõitis end belglaste liider Gregory Wathelet hobusega Conrad de Hus, kuuendana lõpetas hispaanlane Sergio Alvarez Moya hobusega Carlo 273.

Joe Clee ja Utamaro d`Ecaussines

Gregory Wathelet ja Conrad de Hus

Bertram Allen ja Molly Malone

Sergio Alvarez Moya ja Carlo 273

Homme algavale teisele osavõistlusele läheb Leprevost vastu null keristuspunktiga, teisena jätkaval Beerbaumil on neid 0.75, Kolmandal Clee`l täpselt üks. Vahed on tegelikult väikesed ja näiteks üke mahaajamise ehk nelja karistuspunkti kaugusel on võitjast 35. kohal paiknev Kevin Staut, kellel 4.01 karistuspunkti.

Sakslaste ootused koondise osas on kõrged, algus on paljutõotav

EM-i korraldavatel sakslastel on tänavu võistkondlikult läinud kehvasti. Tegelikult arvestades nende tavapäraseid ootusi, katastrofaalselt. Nimetagem või seda, et selline takistussõidu suurriik nagu Saksamaa ei pääsenud Furusiyya FEI Nations Cup finaali, jäädes Euroopa esimeses divisjonis viimaste hulka. Sellele vaatamata kruviti publiku ootused enne alanud tiitlivõistlusi kõrgele, sest võisteldakse siiski kodus . Lisaks on koondises lugematuid tiitleid kogunud kohalik superstaar Ludger Beerbaum, mitte vähem kuulus Meredith Michaels-Beerbaum ning viimastel hooaegadel Maailmakarikaid võitnud paarid Christian Ahlmann ja Taloubet Z (2011 Leipzig) ning Daniel Deusser ja Cornet`s Amour (2014 Lyon).

Tegelikult ei ole aga sakslastel sugugi kerge, sest Euroopa tiitlit ihkab kindlasti nii mullune Hollandi dream-team, mis võitis nii MM kui Rahvuste Karika tiitli ja loomulikult prantslased ning tiitlikaitsjad britid. Ühegi nimetatud riigi võimalused ei ole veel kadunud, sest kõik nad mahuvad esiviiskiusse, kuhu mõnevõrra üllatuslikult jõudis neljandat positsiooni hoidev Hispaania. Võistkondlikud medalid selguvad reedel, mil läbitakse teise osavõistluse teine voor. Nagu ikka, lähevad arvesse kolme parema võistleja tulemused.

Neljarakendites tegid oma avastardi pooled osalejad

Lisaks takistussõitjatele alustasid täna tiitlijahti ka rakendisportlased neljarakenditel. Oma koolisõidutesti läbisid pooled osalejates, homme on stardis teine ja tegelikult tugevam pool. Ootuspäraselt asus avapäeva järel juhtima maailma teine number, hollandlane Koos de Ronde, kellel kogunes 45.13 karistuspunkti. Teinegi koht ei ole üllatav, seda hoiab tugev ungarlane Zoltan Lazar 47.90 karistuspunktiga.

Koos de Ronde

Rakendisportlased sõidavad EM-il koolisõidus testi FEI 3*B HP4, millele järgneb teise alana reedel peetav täpsussõit ning tiitlivõistluse lõpetab laupäeval peetav maraton. Kuna homme selguvad neljarakendites kõik koolisõidu tulemused, kirjutame sellest homme pikemalt.

Aachenis peetava EM-i tulemused on endiselt leitavad aadressil http://www.aachen2015.de/en/programm-sport#41126