Takistussõidu MM-i asus üllatuslikult juhtima noor iirlane Bertram Allen, teine Delaveau, kolmas Wathelet

Täna hommikul alustasid Caen`s d`Ornano staadionil medalistide selgitamist takistussõitjad. Võibolla mõnevõrra üllatuslikult, kuid selles ju spordi võlu seisnebki, asus avavõistluse järel juhtima 19aastane iirlane Bertram Allen, kes võistleb hobusega Molly Malone V.

Takistussõidu medalitele alustas hommikuses Caen`is võistlust 153 võistluspaari. Esimeseks osavõistluseks oli 150 cm kõrguste takistustega parkuur Tabel C põhimõttel (iga pudenenud takistus lisab neli karistussekundit). Prantslasest rajameister Frederic Cottier oli väljakule, mille mõõtmed pikkuses 105 meetrit ja laiuses 65 meetrit, asetanud 14 takistust, mille hulgas tavavõistlustele ebatavaliselt kolm kahest süsteemi. Arusaadavalt on tegemist maailma parima takistussõitja selgitamisega, mistõttu ei ole selles antud juhul miskit erilist. Kaks esimest takistust olid kõrgusel 145 cm, ülejäänud 150 cm. Samas peab mainima, et Tabel C parkuurile sageli omaseid „lõikekohti“ tänasel rajal ei olnud. Rõhk oli pandud vaid pööretele. Seda tõdes rajameister ka ise õhtusel pressikonverentsil, leides, et kuna osalemas on väga erineval tasemel sõitjad, pidas ta parimaks jätta palju vaba ruumi ning rõhuda pööretele. Võistlusväljak nägi iseenesest üsnagi atraktiivne välja, kasutatud oli palju Prantsusmaale ja eriti Normandiale omast: veinitünnid, kärud õuntega, õunapuud, kodulindude maketid jne.

Esimese arvestatava sõitjana astus juba viienda numbri all meie toimetuse poolt üheks favoriidiks hinnatud sakslane Christian Ahlmann täkuga Codex One, kes staatusele kohaselt asus võistlust ka juhtima ajaga 79.84, mis oli senisest liidris viis sekundit kiirem. Järgmine oluline moment meie toimetusele tekkis, kui startis kolmekümne kuuendana lätlane Kristaps Neretnieks hobusega Conte Bellini. Noor lätlane tegi tegelikult väga hea sõidu ja puhta sooritusega oleks ta lõpetanud kokkuvõttes 14. positsioonil, kuid paraku tulid maha kolm takistust ning Neretnieks 82-l kohal, vaheks liidriga 7.52 punkti.

Kristaps ja Conte Bellini täna kiire sõit, kuid 12 kp

Neli sõitjat hiljem nägime aga tõeliselt uljast etteastet. Meile kõige lähemal Poolas võistelnud ja sel Grand Prix`gi võitnud 19aastane iirlane Bertram Allen, kes muide võistluse noorim osaleja, teadis, mida ta tegi. Hobusega Molly Malone V võttis noor ja tõusev staar üles piisavalt kiire tempo, sooritas ideaalselt pöördeid ja lõpetas ajaga 77.01, mida hiljem keegi ületada ei suutnudki. Üllatus? Mõnes mõttes küll, kuid Allenit ei vaevanud favoriidistaatus ja kõik plaanitu õnnestus, ning nii võttiski ta vastu avavõistluse võidu. Tegelikult oli noormees ka ise veidike üllatunud, nimetades juhtunut pressikonverentsil uskumatuks.

Hetkel, mil Allen lõpetas, ei olnud loomulikult miski veel selge, sest startida jäi veel 103 paaril. Staadioni pani järgmisena rõõmust rõkkama prantslaste lemmik Penelpoe Leprevost, kes oma Flora de Mariposaga tegi ajaks 77.82 ja tõusis sellel hetkel teiseks. Penelopet suutis järgmisena lüüa tema koondisekaaslane Patrice Delaveau, kes osaleb Caen`is oma põhihobusel Orient Express. Delaveau teiseks jäigi. Penelope langes lõpuks siiski kuuendaks, teda suutsid ületada kolmanda tulemuse välja sõitnud prantsuskeelne belglane Gregory Wathelet hobusega Conrad de Hus, neljandana lõpetanud ameeriklanna Beezie Madden hobusega Cortes C ning viiendal positsioonil platseerunud rootslane Rolf-Göran Bengtsson hobusega Casall Ask.

Patrice Delaveau ja Orient Express

Gregory Wathelet ja Conrad de Hus

Rolf-Göran Bengtsson ja Casall Ask

Favoriitidest jäid tagasihoidlikemetele tulemustele Ahlmann, kelle lõplik koht oli 12., samuti puhta sõidu teinud Ludger Beerbaum Chiaraga, kelle kohaks 24. Maailma edetabeli liider ja samuti meie poolt peafavoriidiks nimetatud Briti alam šotlane Scott Brash hobusega Hello Sanctos võttis maha ühe takistuse ja lõpetas avavõistluse alles 43. kohal. Samas on reaalsed punktivahed väga väikesed ja võivad väga kiiresti muutuda. Homme algavas kahevoorulises parkuuris lisatakse avapäeva tulemustele (kaotussekundid võitjale jagatud kahega) tavapärased Tabel A karistuspunktid. Nagu mainisime, on isegi lätlasel Neretnieksil liidrist mahajäämine vaid veidi üle seitsme punkti.

Baltikumi parim tulemus ei jäänud täna siiski Neretnieksile. Leedukas Valdemaras Žukauskas lõpetas hobusega Domien 77. kohal. Ida-Eurooplastest oli parim 60. positsioonil lõpetanud tšehhitar Zuzana Zelinkova, kes osaleb hobusega Caleri II.

Homme on kavas teise osavõistluse esimene voor, kuhu pääsevad kõik täna tulemuse kirja saanud sõitjad. Neljapäeval toimuvasse teise vooru pääsevad 50 paremat individiuaalarvestuses, lisaks need võistkondade liikmed, kes individiuaalselt 50 parema hulka ei positsioneerunud. Laupäeval on kavas kolmas osavõistlus, kuhu pääsevad esimese kahe osa tulemuste alusel 30 paremat. laupäeval läbitakse kaks vooru. Pühapäeval selgitavad medalistid neli paremat, kes eelnevate võistluste punkte kaasa ei võta ning sõidavad parkuuri läbi enda ja kolme konkurendi hobusega.