Takistussõidu uus Euroopa Meister on Roger Yves Bost hobusel Castle Forbes Myrtille Paulois

Laupäevase Herningi tiitlivõistluste peaalaks oli takistussõidu Euroopa Meistri selgitamine, kus medalid jagasid ära Prantsusmaa ja Suurbritannia. Ainsana ühegi maha aetud latita lõpetanud prantslane Roger Yves Bost sõidab koju kuldmedaliga.

Finnalvõistluse eel oli juhtimas seni vigu vältinud ja teisipäeval kiirussõidu võitnud britt Ben Maher hobusel Cella, kellele järgnesid 0.58 prantslane Roger Yves Bost hobusel Castle Forbes Myrtille Paulois ning tiitlikaitsja Rolf-Göran Bengtsson hobusel Casall Ask, kellel 1.63 karistuspunkti. Samas olid vahed esikümnes sellised, et juhtuda võis kõike.

Ben Maher ja Cella

Rajameister Rothenbergeri lõks viimasel real

Esimese vooru takistuste ametlikuks kõrguseks oli 160 cm, kuid kaks lattaeda olid reaalselt kõrgusel 165 cm ning kolme meetri laiune sein 168 cm. Tehniliselt raskeimaks osaks olid kaks viimast takistust, kus rajameister Frank Rothenberger oli 155 cm kõrge ja 180 cm laiale okserile 26.20 m vahega järele ehitanud kahese süsteemi lattaed-lattaed, takistuste vahega 10.25 m. Paljudele sai saatuslikuks selle rea süsteemi esimene, mõnele seevastu süsteemi teine takistus. Sõltus sellest, kuidas süsteemile läheneti.

Medalipretendentidest startis esimesena kuuendalt positsioonilt Londoni individiuaalne olümpiavõitja Steve Guerdat hobusel Nino des Buissonnets ja läbis raja puhtalt, tõstes end taas tõsiselt medalinõudlejate hulka. Järgnes sakslane Ludger Beerbaum Chiaral. Sakslaste ohe kostus üle lõpuni täitunud tribüünide, kui Saksamaa suurmeister võttis maha viimase ehk eelnevalt kirjeldatud süsteemi teise takistuse. Järgnes Beerbaumi kaasmaalane Daniel Deusser hobusel Cornet d`Amour, kes võttis maha kurikuulsa süsteemi esimese takistuse ja sai lisaks ühe karistuspunkti aja eest. Guerdat muudkui tõusis ja seda eriti pärast rootslaste lootuse Bengtssoni ja Casalli mahaajamist, mis juhtus ei kuskil mujal, kui meie kahesel süsteemil – seekord maas esimene.

Ludger Beerbaum Chiaral

Nulliga tulid aga britt Scott Brash ja Hello Sanctos, kes startisid seitsmendalt positsioonilt, ning prantslane Roger Yves Bost. Ootamatult eksis aga seni väga kindlat sõitu näidanud Ben Maher Cellal ja seda mitte viimasel real, vaid sellele eelnenud Rootsi okseri tüüpi takistusel. Nii asus enne viimast ja otsustavat vooru juhtima nii mitmetegi üllatuseks mitte just klassikalise sõidustiiliga prantslane.

Scott Brash ja Hello Sanctos

Šveitslase dramaatika ja prantslase õnn

Otsustavat vooru alustati järjestuses Bost 1.58, Maher 4 ja Guerdat 4.29 karistuspunkti. Stardijärjekord loomulikult pööratud paremusjärjestuses. Esmalt viskab konkurentidele kinda britt Scott Brash, kes tagant viienda startijana teeb Hello Sanctosega teiseski voorus puhta töö. Järgnenud sakslased Beerbaum ja Deusser võtavad maha ühe takistuse viimasel kolmesel süsteemil ja kaotavad medalivõimalused. Sama juhtub ka Bengtssoniga, kellel tuleb maha kolmese süsteemi keskmine takistus. Täiesti ootamatu dramaatika tabab aga šveitslast Guerdat'd, kes läheneb kolmesele süsteemile vigadeta, hüppab puhtalt elemendi A ja siis otsustab Nino des Buissonnets pidurdada! Tõrge ja teisel katsel veel sama elemendi mahaajamine, lisaks karistuspunktid aja eest ning olümpiavõitjad langevad medalikonkurentsist kaheksandaks.

Guerdat ja Nino des Buissonnets lähenevad saatuslikule süsteemile

Eelviimasena stardib Maher Cellal ja lõpetab vigadeta. Kõik jääb prantslase otsustada. Tribüünid ahhetavad üsna mitmel takistusel, kui Bost ja Myrtille teevad imehüppeid, kuid latid ei pudene. Prantslasel jäävadki vead Herningis tegemata ning ta võidab kuldmedali.

Rahvas kuulab Marsseliesi (toim. Prantsusmaa hümn) ja aplodeerib auhinnatseremoonial uuele Euroopa Meistrile – Roger Yves Bost ja hobune Castle Forbes Myrtille Paulois. Hõbe ja pronks lähevad Suurbritanniasse – vastavalt Ben Maherile ja Cellale ning Scott Brashile ja Hello Sanctosele. Eelmine Euroopa Meister Bengtsson lõpetab auväärt neljandal kohal, viies Deusser, kuues Beerbaum.

Viimane tõke ja uus Euroopa Meister on sündinud

Roger Yves Bost ja hobune Castle Forbes Myrtille Paulois

Euroopa Meistrivõistluste tulemused leiate aadressilt http://results.scgvisual.com/2013/herning/ .