Takistussõidumaraton Vääna Sügis

Lõppenud nädalavahetuse veetsid suuremad takistussõidu-sõbrad koos takistussõitjatega Vääna Ratsakeskuses. Reedest pühapäevani peeti maha võistlus, mille korraldamise idee tekkis initsiatiivgrupil alles septembrikuus Valgevene rahvusvahelise takistussõiduvõistluse käigus.

Võistluse korraldamise kandvaks ideeks sai Ratsaliidu kalenderplaani tühjus sügisperioodil ning mitmete takistussõitjate soov katsetada oma hobuste vormi enne kahenädalast MK-etapiga lõppevat Poola (Leszno) võistlusreisi.

Miks just Vääna?

Kuna korralduskomitee ei olnud seotud ühegi konkreetse ratsakompleksiga, oli idee realiseerimiseks vajalik leida konkreetne võistluspaik. Mitmepäevase võistluse korraldamiseks sügis-talvisel perioodil on oluliseks otsustavaks faktoriks hobustele majutusvõimaluste pakkumine. Vääna kasuks otsustamisel mängis olulist rolli vabade bokside olemasolu. Loomulikult pole vähetähtis maneeži pinnase traditsiooniliselt hea kvaliteet ja kompleksi omanike huvitatus. Igatahes, kokkulepped saavutati ning kolmepäevane võistlus sai teoks, ja mitte ainult eestlaste, vaid ka lähinaabrite rõõmuks. Kui ametnikeks kutsusime parimaid Läti spetsialiste, siis ratsanikke oli lisaks eestlastele veel Lätist ning Soomest.

Kaumann uhkes üksinduses

Esimene päev

Lõppenud nädalal peeti koolivaheaega. Sellest tingitult olid enamus reedeseid sõite mõeldud õppursportlastele. Päeva alustasid ponisportlased. 80 cm stardis oli neid tavalisest vähem, mille üheks põhjuseks võiks pidada eelnenud neljapäeval Tondi maneežis toimunud võistlust. Seekord osutus parimaks Ruila talli osaniku Marti tütar Sandra Liis Hääl mitmeid aastaid ponide edetabeli tipus püsinud ratsul Aramis.

Järgnenud kaks sõitu olid kahefaasilised kõrgustel 95 cm ja 105 cm. Ainukene võit, mille esimesel päeval saavutas meessoo esindaja, oli neist esimene. Verinoor (13. aastane) takistussõitja Jürgen Mark, kes esindab KRT ratsaklubi, saavutas võidu kogenud Palladiumi järglasel Budapest. Järgmistes sõitudes hoidis meesratsutajate au kõrgel küll veidi kogenum, kuid siiski juuniorite klassi kuuluv Kristjan Sinikas teiste kohtadega kõrgustel 105 cm ja 115 cm. Kristjani partneriks tulemuste vormistamisel oli Ramstein.

Kas just rahvaste vahelisest sõprusest või millestki muust ajendatuna ei võtnud avapäeval eestlased kõiki auhinnalisi kohti. Lätlaste tipphetkeks kujunes reedel tõusva raskusega parkuur 115 cm, mille võitis (nagu muide tihti juhtub) viimasena startinud Liga Petersone (fotol) Dreifsil lükates kolmandaks kaasmaalase Kristine Baradovska, kelle hobuse nimeks oli Corinte. Kuuenda auhinnalise koha saavutas samas sõidus Soomet esindav Johanna Sokka hobusel Saturn III.

Teine päev

Laupäeval alustasime varem, kui reedel. Kas oli põhjuseks kellaaegade vale hindamine või Eestimaad tabanud järjekordne madalrõhkkond, on raske hinnata, kuid enamus ametnikke jõudis kohale viimasel hetkel. Võistluspäev sai alguse puhtusele ja kiirusele peetud parkuuriga kõrgusel 105 cm, kus jätkus eelmisel õhtul alanud lõunanaabrite edu. Seekord osutus parimaks nende juuniorsportlane Linda Viša (fotol) hobusel Lode. Linda osales mäletatavasti tänavu suvel kõikidel Palladium Cupi etappidel ning saavutas kuni 16.a. ratsanike hulgas 4. koha. Esimeses parkuuris läks lõunasse teinegi koht, mille väärilise sõidu tegi Luunja valla 2008.a. parim sportlane Urmas Raag.

Päeva kõrgeimas parkuuris oli osalejaid vaid 14. Takistuste kõrgus küündis 130 cm-ni, tegemist oli jokkeriga valiktakistussõiduga. Kuna Vääna maneež on piisavalt kitsas, otsustas kohtunike kogu, lähtudes määrustikus toodud võimalustest, vähendada punktikogumise aega tavapäraselt 60-lt sekundilt 45-e sekundini. Esimeste hulgas startinud Ebbe-Liisa ja Pärn kogusid 80 punkti andnud takistuse maha ajamisega üle 1100 punkti ning jäid tükiks ajaks võistlust juhtima. Seda senikaua, kui Klettenberg Agadezil hüppas vigadeta ning kogus 1250 punkti. Teises soojenduses liikus kiiresti ja kallist rada mööda Udeküll Calcylil, kuid maha tuli 110 punkti väärt takistus. Siiski andsid kogutud 1230 punkti võistluspaarile teise koha. Võitis Klettenberg, kolmas oli Sõnajalg.

Päeva arenedes seadis rajameister Mikelsons takistused 5 sentimeetrit madalamaks, seadis neid väljakule juurde ning alata võis kaheosaline parkuur. Selles sõidus näitasid oma võimu naissportlased. Kaks esimest kohta hõivas Sõnajalg (fotol) oma põhihobustel Pärn ja Trooja. Kolmandaks platseerus prokurör Bergmann hobusel Well Done. Autasustamisel oli ainukese meessoo esindajana Udeküll, kes Calcyliga jõudis viiendale kohale. Neljana koha auhinna võttis vastu Katrin Pill (Late Night), kuues oli Maarja-Liisa Lill (Ruras).
Õhtu päädis parkuuriga kõrgusel 115 cm. Osalejaid oli nelja soojenduse jagu. Seekord jäid löömatuks kiireima teise osaga lõpetanud Udeküll ja Express. Neli sekundit nõrgema tulemusega lõpetasid Kristine Baradovska ja Corinte, kolmanda koha auhind anti Kristi Luhale ja Castrole.

Kolmas päev

Pühapäev võttis meid vastu päikesepaistelise, kuid miinuskraadides ilmaga. Võistluspäev algas banketi-järgset hommikut arvestades kell 11. Õhkkond oli rahulik ja sõbralik. Esimene parkuur pandi üles kõrgusel 120 cm. Õhtust võimu jätkus Udeküllil (fotol) ja Expressil hommikukski. Võit tuli ajaga 37.12. Vahetult enne Udekülli startinud Linda Viša lõpetas teisel kohal oma hetke esihobusega Arons, kolmas ja neljas koht kuulusid Siim Sinijärvele hobustel Viper ja Zidante P.

Suure Auhinna sõit, mida rahvusvaheliselt ka Grand Prix nimetatakse, oli Väänas kõrgusel 135 cm. Mitmedki ratsasportlased olid võistlustele saabunud põhiliselt selle sõidu pärast, katsetamaks hobuste vormi enne lähenevat kahenädalast Leszno turneed. Stardis oli 16 võistluspaari, kes jaotatud kahte soojendusse. Pärast esimest soojendust oli ainuke raja puhtalt läbija Klettenberg Agadezil, kuid sooritus viidi läbi mitte just suurimal kiirusel, mille tulemuseks üks karistuspunkt ületatud normiaja eest. Kompleksi kohvikus tehti panuseid, kas ümberhüpped toimuvad ühe või null karistuspunkti kogunud võistluspaaride vahel. Peale jäid null punkti pooldajad, misjärel kiirustas kohvikust soojendusele ka lõunaeestlane Urmas Raag.

Enamuse arvamus õigustaski ennast ning puhta sooritusega lõpetasid teises soojenduses Treve Uppateel, Vatsel Fee-l, Raag Lagunal (fotol) ning Klettenberg Bingol. Esimesena startis ümberhüpetel Treve. Tulemus 4 karistuspunkti. Teisena Vatsel, kes tegi Feega traditsiooniliselt kiiret sõitu, lõpetas vigadeta ning Trevest ligi kolm sekundit kiiremini. Seejärel oli järg alati kiire Raagi käes. Lõunaeestlastest fännid ei pidanud pettuma – Raag Lagunaga tulid puhtalt ja Vatselist üle sekundi kiiremini. Jäi sõita veel Klettenbergil koos Bingoga. Maha tuli viimane takistus, mis tagas kolmanda koha. Seega – võit Luunjasse, teine koht Niitväljale, kolmas Saarepeedi valda.

Väänas on selleks aastaks suuremad võistlused läbi. Uuel aastal uue hooga edasi. Täna plaanivad väänakad tulevaks aastaks nelja takistussõidu ja kahte koolisõiduvõistlust. Kohtumiseni Väänas.