Takistussõitjate teise osavõistluse võitis Kent Farrington, liidritena jätkavad Guerdat ja Delaveau

Laupäeva hilisõhtul peeti Lyonis takistussõidufinaali teine osavõistlus, mis peeti kõrgusel 160 cm ümberhüpetele. Kiiret sõitu näitasid ameeriklased, koondvõidu nimel jätkavad karistuspunktideta Guerdat ja Delaveau.

Teist osavõistlust alustas 38 paari, ümberhüpetele pääses nendest tervelt 21. Oma reedest edu ei suutnud enam korrata Maroko

sõitja Abdelkebir Ouaddar, kes lõpetas 12 karistuspunktiga. Rongi alt tuli aga omakorda välja reedel täielikult põrunud lätlane Kristaps Neretnieks, kes oli Caramsini vahetanud Conte Bellini vastu. Neretnieks pääses puhta sõiduga esimesena ümberhüpetele. Seal paraku kaks latti maas ja kokkuvõttes 19. koht, kuid vaatamata kõigele pääses Neretneieks viimaste hulgas esmaspäevasesse lõppvõistlusesse.

Kristaps Neretnieks ja Conte Bellini

Ümberhüpetel kruviti kiirused üles ja seetõttu hakkasid ka latid lendama. Esimesena suutis puhta sõidu teha jänki Charlie Jayne hobusega Chill R Z. Ameeriklased näitasid eile jällegi, et nad oskavad kiiresti sõita. Pärast tiitlikaitsja Elizabeth Maddeni ja Simoni esitust oli ameeriklastel suisa kolmikjuhtimine. Liidriks oli tõisnud hullumeelset kiirust arendanud Kent Farrington hobusega Voyeur. Esikolmikusse lõi esimesena kiilu saklsane Daniel Deusser, kes hobusega Cornet d`Amour sõitis välja selle hetke kolmanda tulemuse. Kahe ameeriklase vahele suutis tulla valitsev olümpiavõitja Steve Guerdat, kes Nino de Buissonnet`ga sõitis välja teise aja.

Daniel Deusser ja Cornet D'Amour parandasid eilse sõiduga tulemust, tõustes üldarvestuses kolmandaks

Reedene esikolmik absoluutses tipus enam muudatusi ei toonud. Kolmandalt kohalt startinud Ludger Beerbaum oli seekord stardis Chiaraga, kuid ümberhüpetel üks maas. Prantslaste lootused olid loomulikult Patrice Delaveau j a Lacrimoso peal, kes näidanud palju kiireid sooritusi. Seekord nende kiirusest võiduks ei piisanud, kuid puhas sõit ja viies koht jätsid lootused üldvõidule alles.

Delaveaul õnnestus prantslaste tuju uuesti tõsta, sest nende teine staarpaar – Kevin Staut ja Silvana – olid eelnevalt ebaõnnestunud, kui lõpetasid ümberhüpped suisa 12 karistuspunktiga. Viimasena startinud reedene võitja Pius Schwizer Toulagol lõpetasid nelja karistuspunkti ja 15. kohaga. Eilne esikolmik seega Farrington, Guerdat, Madden.

Tiitlikaitsjad Madden ja Simon ei ole lootust kaotanud. Neil on hetkel kogutud 4 kp.

Pärast teist osavõistlust arvutati erivalemi alusel senised kohapunktid karistuspunktideks. Esmaspäevasele otsustavale võistlusele lähevad karistuspunktideta vastu olümpiavõitja Steve Guerdat ja prantslaste suurlootus Patrice Delaveau. Kahe karistuspunktiga on kolmandal kohal sakslane Daniel Deusser, neljandat kohta jagavad nelja karistuspunktiga Ludger Beerbaum, Elizabeth Madden ja Pius Schwizer. 25 karistuspunkti ja 28. koha jagamisega pääses parimate hulka ka Kristaps Neretnieks.

Rajameister Frank Rothenberger oli faktist, et ümberhüppajaid oli soovitust poole rohkem, silmnähtavalt häiritud ning pressikonverentsil läks üksjagu kõvaks ütlemiseks. Rothenbergeri sõnul on FEI rakendanud uue reegli, mille kohaselt normiaega enam hiljem kerge muuta ei ole. „Rajameister peab koos kohtunikega raja üle vaatama, seejärel istuma nendega koos esimese kolme ratsaniku soorituse ajal, pärast mida otsustatakse üheskoos, kas aja muutmine on vajalik. Siinsed kohtunikud ütlesid juba enne starte, et me midagi muutma ei hakka. Ma vaatasin esimesi sõitjaid ja ütlesin kohe, et meil tuleb palju nulle, kuid neid see ei morjendanud. Ilmselgelt me ei soovinud täna hobuseid liigselt traumeerida, kuid kuna ajafaktor kadus täielikult, muutus kogu üritus oluliselt leebemaks.“

Frank Rothenberger parkuuri jälgimas

Steve Guerdat asus kiirelt rajameistri poolele, küsides, kas MK finaal on koht sellise uue reegli esmakordseks rakendamiseks. FEI kaitseks tuli välja astuda rahvasummas seisnud FEI Takistussõidu Direktoril John Roschil, kes selgitas, et ühtegi uut reeglit tegelikult ei ole ja see kõik on koguaeg nii olnud. „Rajameister mõõdab raja ideaaltrajektoori ja kõikide ette antud reeglite kohaselt. See on puhas matemaatika ja nii peab olema. Väga sageli ei ole aja muutmiseks üldse põhjust ning seda tehakse liiga kergekäeliselt.“

Ajakirjanike küsimusele, kas tähtis pole mitte põnevus ja sportlik moment, selle asemel, et mingit ebamäärast reeglit taga ajada, vastas Rosch, et reeglid on järgmiseks. Samas jäi arusaamatuks, miks varem on aja muutmine olnud tavapärane, ehkki ometi ei ole ühtegi uut reeglit kehtestatud. Guerdat lisas, et hobused ja ratsanikud eelistaks pigem kiiret rada kui 1,90m laiu oksereid, ning kindlasti on sellega nõus ka rajameister. „Kahju, et FEI asub teises paadis,“ avaldas ta pettumust. "Rajameister on professionaal ja just tema teab seda tööd kõige paremini."

Steve Guerdat ja Nino des Buissonnets võitlevad suisa vihaselt

Guerdat on siia ilmselgelt võitma tulnud, kuna mitu aastat teiseks jäänud mehel on mõõt täis. „Teist kohta ei mäleta keegi, kõik mäletavad ainult võitjat. Meil kõigil on siin kõrge motivatsioon, kuid minul on see kindlasti väga suur. Olen seda võistlust kaua oodanud. Loomulikult paneb see mulle peale suure pinge ja ma püüan mitte teha tobedat viga.“

Deleveau ei teanud, kuidas täna ümberhüpetel käituda, kuna iga viga oleks karmilt kätte maksnud. „Otsustasin valida kuldse kesktee ehk sõita kindlasti puhtalt, kuid mitte liiga aeglaselt.“ Ka Deusser läks sama teed, teades, et Farringtoni ette sõidetud aega püüdma minna pole kerge. „Me kõik tuleme siia võitma, kuid üks viga on juba liiga palju. Tuleb olla ettevaatlik.“

Patrice Deleveau ja Lacrimoso HDC jätkavad nulliga

Petrovasele kõrgtasemel lohutusvõit

Leedukale Andrius Petrovasele lõppes reedene võistluspäev mäletatavasti nukralt, kui ta langes MK konkurentsist kukkumise tõttu välja.

Seda suurem oli baltlase rõõm, kui tal täna õnnestus tippkonkurentsis võita 150 cm kõrgune CSI3* turniiri Land Roveri auhindadele peetud sõit. Võit tuli hobusega Aragorn. "See hobune on just jõudnud sellistele kõrgustele ja seda enam oli rõõm võita just temaga," sõnas Petrovas, "Olen esimest korda Lyonis ja see on minu esimene MK-finaal. Loomulikult olin ma eile tõeliselt pettunud, kui langesin MK konkurentsist." Petrovas võitis 0.19 sekundiga kehtiva Euroopa Meistri Roger Yves Bost`i ees, kes osales hobusega Castle Forbes Cosma. Kolmandal kohal lõpetas Land Roveri sõidu kehtiv MM-hõbe Abdullah Waleed Sharbatly hobusega Andrea Saudi Araabiast.

Foto: Roland Thunholm

Vaata tulemusi: http://eventcontent.hippoonline.de/890/index.html