Täkkude Päev oli tänavu suurejoonelisem (Järelvaatamise link)

Tänavune Täkkude Päev oli kavandatud põhjalikuma ja suuremana kui eelmised ja selline ta ka oli. Ja nõudis suuremat pühendumist ning keskendumist nii osavõtjatelt kui aretuskomisjonilt. Nõue olla kohal juba eelmisel õhtul andis positiivse efekti – kes tulid alles laupäeval, esinesid veidi alla oma võimete, kes olid varakult kohal ja valmistusid hoolikamalt, üllatasid vahel päris ootamatu kvaliteediga. Tundus isegi, et kui patsid olid tehtud, tundsid täkudki end paremini ja tahtsid end rohkem näidata.

Ootamatu efekti andis seegi, et meil oli järsku kaks või poolteist võõrratsanikku eelnevalt planeeritud ühe asemel. Kuna Hanno Ellermannil oli jalg kipsis, istus sadulasse Tiit Kivisild. Aga Hanno andis nõu ja tema kui KWPN testiratsaniku kommentaarid lähendasid meid rahvusvahelisele hobuse nägemise ja tema iseloomustamise stiilile. Tiidu ja Hanno koostöö oli nii hea ja kommentaarid nii tabavad, et aretuskomisjoni koosolekul arvati, et tuleval aastal võiksime jälle kahe võõrratsaniku juurde naasta, kui need oleksid nemad kaks.

Efektne oli ka lõpptulemus – parimaks täkuks tunnustati eesti sporthobune Salomon (i. Spartacus, e. Novesta, ei. Lux Z, kasvataja Gunnar Klettenberg). Salomoni isa Spartacus on maailma aretusse läinud Eestist, kus ta sai oma esimese litsentsi, Salomoni ema Novesta on teinud meie ratsaspordi seni parima tulemuse 12. kohaga Maailma Karika finaalis Kuala Lumpuris, ja seda Gunnar Klettenbergi all. Aretuskomisjoni otsus oli üksmeelne, kuid märgiti ära, et praktiliselt võrdne oli Heracles (i. Verdi, e. Wiennie, ei. Padinus, kasv. Hollandis, om. Marek Lootus), kes sai teise auhinnateki. Heraclesel oli eriti hea liikumine kõigil allüüridel, eriti hea tüüp ja korrektne kehaehitus, allus ratsanikule väga hästi.

Gunnar Klettenberg ja Salomon

Salomon paistis rohkem silma oma võimsa, elastse ja stiilse hüppega ning täkutemperamendiga. Oli niivõrd täkutüüpi, et tema sisenemisel maneeži öeldi: „Selle võiks ka testimata tunnustada.“

Tiit ja Heracles, kes oli parima tüübi ja traaviga

Kolmandaks tunnistati alles kolmeaastane NatkingKey SR (i. Numero Uno, e. Renaissance VII, ei. Calido I, kasv. Saksamaal, om. Juurimaa Tall OÜ ja Joris de Brabander). See hobune oli suurim positiivne üllataja. Ülevaatuste finaalis sügisel veel silmapaistamatu, oli ta nüüd silmatorkavalt hästi hooldatud, treenitud ja näitas oma loomupäraseid eeldusi eriti hea hüppestiiliga. Hanno Ellermanni hindelehel oli ta hüppestiil kindlalt päeva parim ja hobune tõestas Hanno sõnul, et põlvneb tõesti oma eriti ettevaatliku ja puhta hüppega isast.

Kristiina Raudnagel ja NatkingKey SR

Täkkude tunnustamisel lähtus aretuskomisjon meie uue aretusprogrammi põhimõttest, et eelistame moodsat sporthobuse tüüpi. Teiseks meenutasime De Smeti poolt rõhutatut, et arenematus, ettevalmistuse puudulikkus ja ka juhuslik ebaõnn ei ole põhjus järeleandmisi teha. Mõni päris hea hobune võis jääda tunnustuseta, sest leiti, et „aga mida ta pärandab?“ või „mida ta parandab?“.

Üks esikoha favoriite esines oma tasemest niivõrd nõrgemini, et väga kompetentne kohtunik kirjutas iseloomustuses: „Tavaline“. Oli selliseid, kes olidki tavalised, aga keda võiks aretuses proovida, mõnele märale võiks sobida. Ainult et mõni mära ei sobigi peatõuraamatu märaks. Vastavalt varem kokku lepitud juhendile ja maailmas aina rohkem omaks võetud suunale mitte pidada täkkude tunnustamist võistluseks, mitte reastada pingeridasid ja mitte anda punktide avaldamisega ainet nn „ kohtunike hindamiseks“ ja naeruväärsete isiklike arvamuste ringlemiseks, ei seatud täkke peale kolme auhinnateki saaja paremusjärjestusse. Ka ei avaldata üksikute kohtunike hinnanguid ega hindeid, teeme vaid kokkuvõtte-iseloomustuse ühistest hinnangutest. Ja kuigi mõne täku kohta võis öelda, et tuleks kohe alaline tunnustus anda, said tunnustuse esialgu ikka veel üheks aastaks kuni 1. aprillini 2017.a. järgmised täkud (esinemise järjekorras):

Hüppehobused:

  • I` SPECIAL DE MUZE, s. 2013, I´m Special de Muze-Burgloma-Padinus, KWPN, om. Mihkel Kangur
  • NATKINGKEY SR, s. 2013, Numero Uno-Renaissance VII-Calido I, holstein, om. Juurimaa Tall OÜ
  • CALL ME BLACK, s. 2013, Calido I-Akimo-Casall, holstein, om. Mihkel Kangur ja I. De Brabander
  • CC SKYFALL TT, s. 2012, Casall-Amira III-Conteur, holstein, om. Tsura Talu OÜ
  • HERACLES, s. 2012, Verdi-Wiennie-Padinus, KWPN, om. Andreas Lootus
  • CAHIR N, s. 2012, Cornet`s Balou-Thisbe-Beg xx, ESH, kasv. Kaasiku Talupidaja OÜ, om. Mihkel Kangur
  • SALOMON, s. 2011, Spartacus-Novesta-Lux Z, ESH, kasv. ja om. Gunnar Klettenberg
  • B CAPTAIN NORMAN, s. 2011, Bolero ex Cayman-A Pontanelle-A Pikachu de Muze, ESH, kasv. ja om. Margo Norman
  • KONTADOR V. D. DOORNDONKHOEVE, s. 2010, Nabab de Reve-Gagnante de Muze-Querlibet Hero, BWP, om. Mihkel Kangur
  • HUGO V, s. 2010, Helios de Muze-Ulanda-Uberon, ESH, kasv. ja om. Peeter Viiard
  • FREEDOM, s. 2010, Eldorado v.d. Zeschoek-Wavanta-Corland, KWPN, om. Andres Trei
  • JACKSON V/H DAUWHOF, s. 2009, Cicero Z-Fantastica-Frühlingsball, BWP, om. Sven Shois ja Mikko Aartioa
  • ICE DE WIQUI, s. 2008, Darco-C-Jewels Cristal-Carnute, BWP, om. Ülle Ervald

Koolisõiduhobused:

  • DON BORDEAUX, s. 2012, Bordeaux-Vienna ST- Blue Hors Don Schufro, KWPN, om. Nautilo OÜ

Dina ja Don Bordeaux. Foto: Liis Ira

Tunnustatud täkkude andmed ja iseloomustused leiate Täkkude kataloogist, mille koostamine on alanud. Kõigil täkuomanikel palume oma ettepanekud, arvamused, pildimaterjal jms. saata võimalikult ruttu ESHKS tegevteenistusele Niitvälja, 76624 Keila vald, või info@estsporthorse.ee

Pilte üritusest tegi Susanna Liis Ole:

https://susannalphotography.smugmug.com/T%C3%A4kkude-P%C3%A4ev-2016

Järelvaatamine:

Raigo Kollom / Eesti Sporthobuste Kasvatajate Selts