Tallinn International Horse Show KÜMME!

Meie ratsaspordi oluliseks osaks muutunud Tallinn International Horse Show saab sel korral kümne aastaseks. Juubeli puhul tegi hobumaailm.ee toimetus juttu ürituse direktori ja Eesti Ratsaspordi Liidu peasekretäri Siim Nõmmojaga, kes leiab, et ürituse hea aura ja populaarsuse on taganud suurepärane korraldustiim.

Kuidas kõik algas, kellel tuli idee?

Idee korraldada Eestis korralik sisevõistlus ringles juba aastaid enne algust. Olime korduvalt külastanud Helsingi Horse Show’d ja soov teha midagi sarnast oli olemas. Idee konkretiseerus 2002.a. alguses, kui olime alustanud läbirääkimisi võimaliku rahastamise osas AS Kommest Auto ja selle juhtfiguuri Toomas Rüütmanniga. Rüütmann, kes 2002.a. kevadel valiti ka Ratsaliidu juhatusse, suutis idee Pariisis Peuqeot peakontoris maha müüja ning nii viidigi üritus kolmel esimesel aastal läbi olulises osas Peuqeot’ turundusrahade kaasabil.

Peugeot’ võtmed antakse üle teise horseshow võitjale Mathias Granzowile (GER). Pildil Toomas Rüütmann, Ceasar von Walzel ja Jüri Peetson. Foto: Külli Tedre

Enne esimest üritust käisime 2002.a. kevadel koos showbusinessis ja teatrisfäärides nime teinud Paavo Nõgene, Silver Vahtre ja Jüri Peetsoniga vaatamas Göteborgi Horseshow’d ja pärast seda panidki nimetatud härrasmehed kokku meie show kontseptsiooni, mis põhiosas on muutumatu tänaseni. Otsustasime kaasata showbusinessi parimaid tegijaid, sest paljuski on selliste sisevõistluste näol tegemist siiski etendusega, mille raames peetakse ka spordivõistlust. Meie show ulatust võib vabalt võrrelda Eurovisiooni korraldamisega samas hallis. Neil oli lihtsalt palju teletehnikat, meil jälle hobulogistikat.

Foto: Külli Tedre

Tänaseks on välja kujunenud professionaalne korraldustiim?

Nii võib öelda küll. Horseshow näol on tegemist suure projektiga ning seda ei saa vedada üks inimene. Meil on ligi 20 teenistusjuhti, kes igaüks omab erinevat pädevust ja kohustusi. Iga teenistusjuht valib oma kollektiivi. Rõõm on tõdeda, et mitmed kollektiivi liikmed on platsis juba esimesest show’st. Mainida võiksin Dina Ellermanni, Külli Tedret, Külli Arumäed, Külliki Tohverit ja Urmas Kubret. Aegade jooksul on mitmed inimesed küll vahetunud, kuid põhituumik on jäänud samaks. Kindlasti on ka vabatahtlikke, kes on kohal olnud kõik kümme aastat.

Marian Koplimäe on kõik kümme aastat olnud vabatahtlik samal ametipostil – valmistanud hobuseid ette autasustamiseks lava taga. Ehk nagu öeldakse – Roseti-Mann. Foto: Külli Tedre

Võistlusel on miski eriline positiivne aura. Mis on aidanud kaasa selle tekkimisele – tahavad tulla sportlased, tungivad vabatahtlikud?

See aura on kuidagi esimesest aastast peale. Me võtsime kohe positsiooni, et oleme teenendajad, teeme üritust publikule ja sportlastele. Oleme püüdnud valida parimad ja positiiveimad inimesed, kes vahetult suhtlevad publikuga, ametnikega, sportlastega, tekitamaks neis tunnet, et olete oodatud. Samuti on üritusest kujunenud hobuinimeste igaaastane kokkutuleku koht. Vabatahtlike hulgas on tekkinud konkurents – kes on parimad, saavad peale.

TIHS vabatahtlikud aastal 2005. Foto: Külli Tedre

Kuidas olete suutnud üritust kümme aastat värskena hoida ja pidevalt taset tõsta?

Kollektiiv! See oleks minu põhiline märksõna. Värskuse hoidmine on tegelikult väga raske. Mingil hetkel tekib rutiin ja sellega tuleb tegeleda, et motiveerida ennast ja allapoole edasi. Tegelikult on pundis lihtsalt nii head inimesed.

5 aastat üritust tundus toona suur number. Foto: Külli Tedre

Tänavu osaleb üritusel sportlasi kümnest riigist. Kas see on rekord?

Vist on olnud ka 12, kuid see kümme on optimum. Tallide ala on piiratud ja aeg samuti – ei saa lõpmata palju starte „läbi lasta“, ööpäevas on siiski 24 tundi.

Foto: Külli Tedre

Mida ütleksid lõpetuseks tänavusele publikule?

Tänavu on eraldi panustatud noortele hobustele ja aretajatele. Kavas on esmakordselt stiilisõit viie- ja kuueaastastele hobustele. Loomulikult ka koolisõit. Takistussõidus osalevad lisaks meie regiooni parimatele jällegi rootslased ja sakslased, mis kindlasti tõstab võistluse üldist taset. Show poole pealt nimetan kindlasti hobuse ja mootorratta võiduajamist, pühapäeval suur oma produktsioon Minu Eestimaa, mis näitab Eestimaad ja eesti hobust selles. Vaatamist jätkub kõigile.

Foto: Külli Tedre