Tallinn International Horse Show showprogramm pani saali rõkkama

Hobusesõpradel, kellel ei olnud seekord mingil põhjusel võimalik Tallinn International Horse Showst Saku Suurhallis kohapeal osa saada, said võistlustulemustega kursis olla Hobumaailma, Tallinn International Horse Show (TIHS) kodulehe ja TIHS ametliku Facebooki konto kaudu. Info võistlustulemuste kohta jõudis seekord väga operatiivselt huvilisteni.

Kuid, mis toimus võistluste vahepeal? Mida olid seekord ettevalmistanud need, kes lahutasid publiku meelt siis, kui hobused ja ratsanikud järgmisteks startideks valmistusid?

Seekordne meelelahutusprogramm oli väga sisutihe ja pani publiku palavalt kaasa elama.

Reede 07.10.2011

Reedel, pärast nelja pingelist takistussõitu astus Saku Suurhalli liivatatud ratsaväljakule Kaitseväe orkester koos Tantsuansambliga “Sõprus”. Nende etteaste sobis nagu rusikas silmaauku Tallinna Kultuuripealinna programmiga.

Foto: Külli Tedre

 Lõbusad rahvatantsijad ja pillimehed tekitasid publikus mõnusa olemise järgmise põneva võistluseni. Hoogsate marsirütmide saatel toimus ka ametlik võistluste avamine.

Foto: Külli Tedre

Kuid reedese päeva programmi mahtus veel palju huvitavat.

Pärast takistussõidu 140 cm põhiklassi olid ponisportlased koos juhendajatega ette valmistanud ülevaatliku etteaste erinevatest ratsaspordialadest, mille autor oli Külli Tedre.

Marii-Heleen Raidmets ja Rokit. Foto: Külli Tedre

Kairit Kalbre Nilssonil, ning meeskond Peeter Liiv, Katrin Liiv, Kalli Kalbre, Merilin Kalbre, Tiit Siiboja. Foto: Külli Tedre

Meelelahutusliku kava järel said ka ratsutamisega mitte kursis olevad pealtvaatajad tunda ennast kui spetsialistid. Koolisõit, takistussõit, kolmevõistlus, kestvusratsutamine, rakendisport, voltižeerimine ja tünnisõit – kõik toodi pealtvaatajate slime alla koos selgitustega, mida üks või teine ala endast kujutab. Ehk rahva keeli öeldes tehti puust ette ja punaseks.

Riina Rõa ja Maarja Saare Dumbo ning Figaroga. Foto: Külli Tedre

Monika Varter ja Camille Mahoni Remusel. Foto: Külli Tedre

Mari-Ann Udeküll Aroomil. Foto: Külli Tedre

Lõpuks oli õhtu jõudnud nii kaugele, et lavale astusid kaua oodatud Uskumatud Hobumehed Prantsusmaalt. Publik plaksutas ja elas noormeestele kaasa terve show vältel. Mida kõrgemaks läksid takistused ja napimaks esinejate riietus, seda valjemaks läks kisa Saku Suurhallis. Siiani ei olnud Eesti publik näinud, kuidas inimesed ületasid takistusi, mitte kõrgushüppajale omases stiilis, flopis, vaid sarnaselt hobusetega, lähenedes takistusele nägu ees. Esimese päeva lõpus olid nende noormeeste ületatud takistused kõrgeimad, mida reedesel päeval üldse Saku Suurhallis ületati.

Foto: Külli Tedre

Mainimata ei saa jätta ka väikesi ponisid, kes juba traditsiooniliselt tegid vahva kadrilli enne koolisõidu algust.

Foto: Külli Tedre

Laupäev 08.10.2011

Mida suuremaks kasvab ratsanik, seda suurema hobuse selga ta tõenäoliselt istub. Esimese vahepalana võistluste vahelisel pausil tegid etteaste suuremad ponid ja juba kogenumad ratsanikud. Toimus suurte ponide kadrill.

Foto: Külli Tedre

Võistluspäev jätkus koolisõitjate vabakavaga tasemel Intermediate I. Pärast vabakavade võitjate autasustamist ratsutas areenile ei keegi muu kui Koit Toome ja tõesti, nagu lubati – valgel hobusel.

Koit Toome Belmondol. Foto: Külli Tedre

Loomulikult ei jäänud Koit kauaks hobuse selga ning takistusi hobusega tal seekord ületada ei tulnud. Koidule anti mikrofon ning ta sai naasta oma tavapärase laulja ameti juurde. Kuid seekordne etteaste ei olnud tavaliste killast. Iga laulu ajal, mille Koit esitas, toimus hoolega ette valmistatud estraadikava, mille peategelaseks olid loomulikult hobused. Suured ponid, väikesed ponid, kaarikusõitjad, voltižeerijad ja viimase laulu ajal 12 suure hobuse kadrill. Toimus vaatemänguline etendus, mille põhiliseks autoriks oli Dina Ellermann, kuid märkimata ei saa ka jätta kõikide kadrillide ettevalmistajaid ja esinejate treenereid.

Foto: Külli Tedre

My Relander Remusel. Foto: Külli Tedre

Foto: Külli Tedre

Foto: Külli Tedre

Foto: Külli Tedre

Pärast vahepeal toimunud takistussõidu starte vallutasid Saku Suurhalli areeni ja ka publiku taaskord lendavad hobumehed Prantsusmaalt, kes vahepeal osalesid koos hobustega ümberhüpetel. Kuna hobumehed olid publikust vaimustuses, siis proovisid nad sooritada uut maailmarekordit, aga kahjuks jäi see selle Horeshow käigus sündimata.

Pühapäev 09.10.2011

Loomulikult oli pühapäev kõige rahvarohkem ning pingsalt oodati juba kõige kõrgemate takistustega (kuni 160 cm) toimuvat Alexela FEI Maailmakarika etappi.

Aga enne viimast põhisõitu astusid selle show raames viimast korda publiku ette uskumatud hobumehed. Loomulikult elas publik neile jällegi kaasa. Iga päeva jaoks olid nad ette valmistanud eraldi programmi, milles oli paljuski lähtutud järgmiseks sõiduks ülesse pandud parkuurist. Seekord, siis viimasest ehk põhisõidu omast.

Foto: Külli Tedre

Ületatud takistused olid tõesti kõrged aga kahjuks nagu võistlusspordis ikka juhtub, tuleb ette traumasid. Kaks hobumeest komistasid. Üks neist nii halvasti, et show tuli selleks korraks lõpetada. Pärast mõningat tohterdamist kiirabiarstide poolt olid aga poisid jälle lõbusamas tujus ja midagi tõsist ei diagnoositud. Soovime hobumeestele kiiret paranemist ning loodame neid uuesti Eestis esinemas näha.

Foto: Külli Tedre

Peale viimase kauaoodatud sõidu autasustamist oligi käes lõputseremoonia aeg, kus langesid hõbedased helbed ja tänati show õnnestumiseks oma panuse andnud ligi 180 vabatahtlikku ja korraldajat. Pidulik lõputseremoonia pani punkti juba üheksandale Tallinn International Horseshowle. Loota on, et tulevane juubel ühelegi varem toimunud hobušõule alla ei jää ja pigem hoopis ületab neid.

Foto: Külli Tedre