Tartumaa Talvekarika väärikas Finaal Luunjas

Samal ajal, kui kogu eesti rahvas valis enesele valitsejaid, oli progressiivsem osa hoburahvast oma eelistuse ütelnud e-valimistel ja osales Tartumaa Talvekarikas 2011 Finaalvõistlustel Luunjas. Ja nii saigi talv Tartumaal läbi.

Päike andis märku asjaolust, et talve ülemvõim on oma aja ära elanud nagu Eesti Vabariigi parlamendi senine koosseis. Kui Talvekarika etappidel võimutses pakane ja võistlejad võisid sõita kõiksugu sorti ja värvides jopedega, siis nüüd nõudis kohtunike kogu määrusele ja kevadisele päikesele viidates kõikidelt kohustuslikku võistlusvormi. Nõue muide täideti ka vastuvaidlemata.

Parkuuride kõrgused olid seekord rajameister Urmas Raagi poolt seatud lubatavuse maksimaalseid piire kompavalt. Kui finaal, siis olgu Finaal.

Võistlus algas, nagu tavaliselt, madalama, seekord siis 90 cm parkuuriga.

Finaal andis karikasarja punktidele 1,5 koefitsendilise väärtuse. Arvutamist oli talli ees ja talli taga, kohvikus ja kohtunike ruumis. Põnevust jagus parkuuri lõpuni – kõige vähem punkte toonud etapp läks kustutamisse ja Finaali koefitsent lubas tubli punktilisa.

Pille Parm, kes hoidis 90 cm arvestuses kindlat teist kohta, startis kindluse mõttes koguni kolmel hobusel. Gaas põhjas, hoidis ta Bastilijal parkuuri liidrikohta peaaegu lõpuni. Vaid Kelli Laeva start Free Bayl tõukas ta parkuuri lõpus teisele kohale. Sarja liidrina startinud Stefani Sabrodini arvutuste kohaselt piisas kindlast sõidust ja kohast esikolmikus. Arvestus pidas paika. Kolmas koht finaalis tagas kogu sarja võidu. Kolmandale kohale sarja arvestuses jäi Melissa Marion Amiel, kes finaalis sai neljanda koha.

Päeva põnevaim oli 110 cm

Kui 90 cm eriti sportlasi ei ehmatanud, siis 110 cm parkuuri puhul vajas sportlaste silm ja närv harjumist. Parkuur oli keeruliste pöörete ja laiustakistuste päralt. Esimese soojenduse startidest lõpetas vaid kuuest üks. Tõsi, tagantpoolt tulijad parandasid pilti oluliselt. See kõrgus oligi päeva põnevaim.
Asjaolu, et siin startisid sõitjad nii madalamast kui kõrgemast klassist, andis hea võimaluse võistlejate taset objektiivsemalt hinnata. Järeldus – kes meetrit on harjunud hüppama, peavad treenima ka kõrgematel takistustel ja keerulisematel pööretel. Selgelt oli näha, et tõusev kolmik süsteemi esimese takistusena sai probleemiks nii mõnegi võistleja närvikavale. Hobuste süül erilisi probleeme ei tekkinud.

Annika Veerpalu. Foto: Catlyn Resto

Võitjate rivi eesotsas oli kindlalt Annika Veerpalu, kes võttis ka selle arvestuse ülekaaluka üldvõidu. Teise koha saavutas Catlyn Resto Londonil, kes punkte kogus 120-130 cm arvestuses. Kolmandaks jäi Sandra Tituk Arabellal. Üldarvestuse teine koht läks Kelli Laevale ja kolmas koht Laura Kõrgveele.

130 cm kuulus neli korda Urmas Raagile

130 cm oli juba tase omaette. Urmas Raag näitas neljal hobusel ette, kuidas ratsutamine peaks välja nägema. Esimesed 4 kohta kindlalt Urmasele: Geraldine, Laguna, Poncord ja Axel. 4 stardist ja 4 ümberhüpetest üks mahaajamine (Axeliga). Auhinnatseremoonial oli tegu rosettide riputamiseks sobivate kohtade leidmisega.

Urmas Raag. Foto: Catlyn Resto

Tubli soorituse tegid ka Reesa Pihu ja Calderon, kelle kodutalliks on Tooma Tallid ja treeneriks Andres Trei. Tooma Tall väärib esiletõstmist eelkõige selle tõttu, et on hetkel Tartumaal ka ainuke tall, kes on suudab välja panna 120 cm ja kõrgemaid parkuure sõitvaid võistluspaare, et Luunja Talli sportlastele konkurentsi pakkuda. Koguni kaks – Reesa Pihu ja Ann-Inger Kari annavad märku, et kõrgemad parkuurid ei jää ainult Luunja sportlaste kontrolli alla!

Reesa Pihu ja Calderon. Foto: erakogu

Tartumaa Talvekarika protokollid on olukorra karmid tunnistajad. Kas 130 cm tasemel on ka Nõo Tallidest konkurente oodata, näitab ehk juba alanud aasta. Kristi Luha on end 120 cm parkuuris juba korra-paar tõestanud. 130 cm sarja võitjaks tuligi Reesa Pihu napi punktivõiduga Kullo Kenderi ees. Urmas Raag oli sel aastal kolmandal kohal.

Mida siis kokkuvõtteks…

Võitjatele jäid mälestuseks omapärased karikad, võitjahobuseid jäid soojendama võidutekid ja selleaastane talvehooaeg sai üle elatud eriliste kaotusteta. Korraldajad loodavad, et vaatamata mõnede etappide ekstreemsetele ilmaoludele jäid osavõtjad sarjaga üldjoontes rahule.

Pealtvaatajate tingimused paranesid märgatavalt – Talliteenuste OÜ soe kohvik pakkus inimväärseid vaatamistingimusi ja monitoriekraanilt võis jooksvalt jälgida toimuva köögipoolt – protokollid täienesid online’is ja kiiremal peastarvutajal oli tulemus käes juba enne viimast finišeerijat.

kohvik!

Järgmise aasta Talvekarika etapid on planeeritud ERL-i kalenderplaani võistlustena. Loodame, et sarjaga liitub ka Nõo Tall ning Saksa Ratsatalu!

Korraldajad tänavad kõiki, kes andsid oma panuse võistlussarja kordaminekule! Loodame teid kõiki näha juba Luunja Volbril aprilli viimasel päeval!