Teine võistluspäev Leipzigis kujunes vägagi pikaks

Teine tõsine võistluspäev pakkus Leipzigis pinget nii takistussõidu kui rakendispordi ja voltižeerimishuvilistele. Eile alustanud koolisõitjad jätkavad laupäeval.

Euroopa koolisõidu publik on asjatundlik

Eilse hilisõhtu krooniks olid 17 võistluspaari koolisõidu Grad Prix-l. Erinevalt meie kodumaal levinud ebapopulaarsusest langeb koolisõitjatele siin riigis osaks märksa suurem au ja kuulsus – pool hiiglasuurest saalist oli õhtuks publikuga täitunud ning kõiki osalejaid tervitati elava aplausiga. Mõistagi oodati enim staaride etteasteid. Suur osa on eleva õhkkonna loomisel muidugi ka spiikril, kes oma teatraalse starti kutsumisega tegelikult iga siinse osaleja staariks muudab. 

Ja nüüd, daamid ja härrad – Edward Gal (NED) hobusel Sisther de Jeu! Gali tervitatakse marulise aplausi ja viledega. Etteaste on muigugi kaugeltki parem eelmisest neljast startinust, kuid 12aastane hobune on pinges ja rutakas ega taha kuidagi paigal püsida. Selgelt head käigud Gribaldi liinist annavad sooritusele plusspunkte, kuid 70,122% annavad lõpp-protokollis alles 8. tulemuse ehk viimase auhinnalise koha. Oodatult teeb päeva parima etteaste kaunishollandlanna Adelinde Cornelissen (fotol) hobusel Jerich Parzivalil (80.957%) – täpne, korrektne, ikkagi maailma hetke number üks. Publik on vaimustuses, kuid midagi on nagu puudu, see Totilase hingemattev X-faktor. Olgu öeldud, et viimast siiski näha ei õnnestu, alles tänavu superhobusega võistlemist alustanud Matthias Rath pole võistlusele kvalifitseerunud. Tuleb leppida "kehvemate" staaridega nagu Isabell Werthi Satchmo ja Ulla Salzgeberi Herzruf’s Erbe. Kahest jätab selgelt parema mulje viimane, siit ka kohad paremusjärjestuses – Salzgeberile kolmas koht (76.216%), Werthile neljas (74.818%). Teise koha hõivab viimasena startinud taani võistluspaar Nathalie zu Sayn-Wittgenstein – Digby.

Keskmisest raskem rada asendus üliraskega

Samal ajal, kui enamus rahvusvahelisest pressist jälgis kuninglikke pulmi, oli reedese võistluse olulisematest takistussõidualadest esimesena kavas 145 cm kõrguste takistustega tõusva raskusega parkuur, kust teenitud eestlaste seni ainuke auhinnaline koht. Uudiseid lugenu teab juba, et Kivisild ja torrero tegid hea etteaste ning lõpetasid kaheksandana. Omaette klassist olid prantslane Philippe Rozier ja Ideal de Roy, kes edestasid teise koha saavutanud Pius Schwizerit ja Dinzit ligi nelja sekundiga. Tiit ja Torrero jäid pea kaheksa sekundi kaugusele.

Marco Kutscher ja Cash 63

Madalaim sõit sõidetud, asus rajameister Rothenberger, tema assistent Platov ja veel 20 assistendi abi üles ehitama MK teise osavõistluse rada. Kuna toimetusel oli au võistlusala jälgida koos Vladimir Platoviga, kes muide lisaks kohtuniku ja rajameistri ametile kuulub FEI takistussõidu komitee koosseisu, saime adekvaatset informatsiooni raja raskuse kohta. „Frank (toim. Rothenberger) armastab trikke radadele sisse panna,“ mainis Platov. Takistuste kõrgus oli maksimumis, mitme okseri laiuseks 170 cm, kõrgused 155 ja 160 cm. Praktiliselt kõik takistused olid seotud, puhata ei võimaldatud pea kuskil. Raja keerulisemaks osaks oli rida, mis algas kaheses süsteemiga, järgnes lattaia ning okseriga. Iseenesest ei ole sellises kombinatsionis miskit imelikku, kuid takistussõidu praktikuid panem järgnev mõõtude rida tõenäoliselt mõtisklema: kahene süsteem, milles tõusev kolmik 200 cm, vahe 10.50 okser 155/165, vahe 14 m, lattaed 160 cm, vahe 29 m okser 160/160. Just nimetatud real otsustas pärast kolme järjestikust viga katkestada ka Tiit Kivisild.

Raske rada eraldas terad sõkaldest. Ümberhüpetele pääses kaheksa võistluspaari, kelle hulgas mõnevõrra üllatuslikult Venetsuela takistussõitja Pablo Barrios hobusega C&G Quick Star. Enne ümberhüppeid eeldasime Platoviga sarnaselt, et põhitegijad hoiavad hobuseid pühapäevaseks lõppvõistluseks ning kihutamist me ei näe, kuid selline eeldus osutus valeks. Tagasihoidliku sõidu tegi vaid hispaanlane Sergio Alvarez Moya, teiste esitus sarnanes pildiga, mida meie väikeses vabariigis näeme 120 cm ümberhüpetel. Esikolmik on uudistest teada, olümpiavõitja võttis oma.

Kahe osavõistluse kokkuvõttes jagavad karistuspunktideta esikohta sakslased Christian Ahlmann (fotol) ja Marco Kutscher. Ühe karistuspunktiga on kolmas hollandlane Gerco Schröder, järgnevad 4 karistuspunktiga üllataja uus-meremaalanna Katie McVean ja 6 karistuspunktiga Eric Lamaze. Viimase õnnelikunea pääses Kesk-Euroopa liiga sportlastest pühapäevasesse otsustavasse sõitu Vladimir Beletski.

Meie sportlastele on tänavune MK finaal tänaseks lõppenud, homme starditakse muudes sõitudes. Reedest taklistussõidu poolt lõpetades saame edastada lugejale ühe huvitava fakti. Nimelt võistleb Leipzigis peale Tiidu ja Gunnari hobuste veel kaks Eestiga seost omavat hobust. Amatööride võistlusel osaleb soomlanna Sanna Lahdensuo hobustega Arseen ja Rigma. Esimesega, kellega täna Soome amatör saavutas 115 cm parkuuris teise koha, sõitis veel hiljuti Paul Argus, Rigma oli viimati paar aastat tagasi Andres Udekülli ratsastada.

Voltižeerimine on uskumatult lahe

Takistussõidule meeldiva vaheldusena toimusid kõrvalhallis meeste ja naise voltižeerimise MK esimesed osavõistlused. Hobumaailma toimetusele oli see elu esimene kord voltižeerimisvõistlusele kaasa elada ja tuleb tunnistada, et emotsioone jagus siin vaat’ et rohkemgi kui mujal. Eelarvamus, et tuleb olla hiirvaikselt ja kommipaberitki krõbistamata pingil püsida, sai kiirelt ümber kukutatud – võistlejaid tervitati ja ka saadeti platsilt ära eranditult tormilise aplausiga, kukkumistele elati ahhetades kaasa, muusikavalik oli üllatavalt kaasaaegne, võiks isegi öelda, et nii mõnigi klubihuviline oleks siit leidnud oma lemmikhiti. Parimad etteasted olid hingematvad, kui kõik sujub, siis see on vaatemäng, millest ei tasu ilma jääda.

Fotol: Nicolas Andreani hobusel Idefix de Braize

Sakslastel mõistagi on siin suured huvid mängus, kõigest seitsmest naisest neli on kohalikud, meeste arvestuses võitlevad karika eest kaks sakslast, sealhulgas maailma edetabeli teine number Daniel Kaiser, kellele avapäeva kukkumised siiski ilmselt head kohta ei too. Meeste ettasted on selgelt huvitavamad, riskitakse rohkem ja hüpped on võimsad. Hetkel liidripositsiooni omav Nicolas Andreani (FRA) fenomenaalne esitus ja hiiglaslik hüpe kava lõpus olid sedavõrd aukartustäratavad, et jääb vaid üle õhinal oodata homset, mil leiab aset teine osavõistlus. Muidugi tuleb märkida, et kohal on maailma esiviisiku mehed, samas kui naiste „valik“ on veidi kesisem. 

Teisele osavõistlusele läheb naiste arvestuses liidrina vastu Simone Wiegele (GER) – 8,320 punkti võimalikust kümnest. Meeste arvestust juhib ülalmainitud prantslane Nicolas Andreani 8,780 punktiga.

 

Rakendisportlased alustavad ööpimeduses

 

Tänase ülevaate üles laadimise ajaks  on kell jõudnud Eestimaal 23 lähedale, kuid siin Leipzigis rakendisportlased alles alustavad. Põnev võistlus on ees, kuid sellest lähemalt juba homses ülevaates.