Tiit Kivisild tippsportlaseks pürgimisest: pead ise tahtma – see on kõige tähtsam!

Foto: Stas Mulyar

Kohtume Tiiduga Mustamäe restoranis nimega Baklažaan. Tema väljaütlemised on selged ja konkreetsed.

Kuidas leidsid tee selle spordiala juurde?

Lapsest saati on mulle loomad meeldinud. Kodus olid koer, kassid. Ühel päeval viis isa mind Ihaste ratsabaasi grupitreeningusse, kust saigi alguse minu ratsatee.

Mis paelub Sind enim ratsaspordi juures?
See on väga huvitav ala, kuna ei tea kunagi, milline hobune võib noorest hobusest sirguda. Selles spordis on noori hobuseid, kes võivad arengu vältel üllatada. Esialgu võib tunduda, et nad ei ole niivõrd võimekad, aga neist tuleb väga hea hobune. Kuid võib olla ka vastupidi – on suured ootused noore hobuse suhtes, aga tulevikus ei näita ta nii häid tulemusi, nagu lootsid.

Kes oli Sinu suurimaks eeskujuks noore ratsanikuna?

Eesti mastaabis Rein Pill, Euroopast Marco Kutscher.

Mis motiveerib treenima ja võistlema? Kuidas sead eesmärke?

Ma arvan, et meil on Ruilas hetkel hea koosseis – Rein Pill ja Kullo Kender. Sellised töökad sportlased on eeskujuks treeningul. See motiveeribki, kui noorhobused hakkavad tulemusi näitama. Hetkel võistluste plaani pole, kuna ei tea, millal COVID-19 taandub. Muidu sean eesmärke vastavalt hobustele, et kuhu ja kui kaugele tasub minna.

Milline on Sinu lemmik sporditsitaat?

Urmas Raag: „Ats, aja hobune vahtu, nüüd on sinu kord!“

Kuidas treenid ennast võistlusteks?

Tegelen erinevate hobidega: käin ujumas, jõusaalis, suusatamas, discgolfi mängimas. Üritan liikumises püsida.

Kas on tekkinud motivatsioonipuudust?

Eks ikka tunned vahel, et ei ole rahul ja lootused on suuremad kui see, mis tegelikkuses välja kukub. See tunne möödub väga kiirelt.

Kas ratsaspordis on olulisem vaimne või füüsiline treening?

Kindlasti on oluline roll mõlemal, kuid kui peab võrdlema, siis arvan, et vaimne on tähtsam. Füüsist peab kindlasti ka olema, aga vaimne on siiski olulisem.

Millised iseloomujooned on ratsaspordiga tegelemisel kõige olulisemad?

Pead olema rahulik, kannatlik ja natuke analüüsima ennast. Kõik hobused on erinevad ja ühe hobusega saad ühtemoodi sõita, teisega teistmoodi. Peab katsetama uusi meetodeid ja analüüsima, kas selle tulemusel on midagi muutunud ja paremaks läinud. Pead uskuma enda hobusesse ja olema kannatlik. Ei saa kohe hobuselt nõuda seda, mida tahaksid. See võtab ikkagi päris pika aja.

Kas võistlusnärv on treenitav? Mida soovitad noorele ratsanikule, kellel on raskusi võistlusnärviga toime tulemisel?

Kindlasti on treenitav. Mõnel tuleb see lihtsamalt, mõni aga läheb nii närvi, et ei suuda enam üldse mõelda. Kes üritab, see suudab.
Tuleb võtta rahulikult ja mõelda, et teed oma sõidu ära. Ei hakka üle mõtlema, et äkki hobune ei hüppa ja peab teda hullult ajama takistuse poole. Proovid sõita nii, et hobusel oleks tore hüpata, siis annavad nad endast isegi rohkem, kui loodad. Inimene peab iseendaga töötama, et ta närvi ei läheks. Tavaliselt teeme me enne raja läbimist plaani – mõtleme, kus on vaja liikuda rohkem, kus on vaja oodata, kust vaja keerata. Järgime seda plaani ja proovime vastavalt sõita. Nii on kõige lihtsam. Kui plaani ei ole, tekib segadus ja ratsanik ei tea, mida ta tegema peab. Rada tuleb kümme korda läbi mõelda. Tavaliselt teevad õpilasele selle plaani treenerid.

Millist nõu annad noorele ratsutajale, kellel on võistlustel ja treeningus keskendumisega raskused?

Ma arvan, et see on inimese enda teha. Tuleb lihtsalt ennast kokku võtta. Kui seda ei suuda teha, siis on keeruline.

Millist nõu annad noorele ratsutajale, kellel on tekkinud kõrgemate takistuste ees hirm?

Sellisel juhul tuleb hüpata madalamaid tõkkeid seni, kuni tunned ennast nende peal kindlalt. Peale seda proovid uuesti. Pole mõtet üritada, et nüüd peab igal juhul jõudma parkuuri lõppu. Kui madalama peal sõidad julgelt, tead oma plaani, kuidas peab sõitma, siis saad panna natuke kõrgust juurde ja uuesti proovida. Ka hobuses pead tekitama kindlustunde, et ta tahaks ja julgeks hüpata.

Millist nõu annad noorele ratsutajale, kes tahab tulevikus tippspordiga tegelema hakata?

Ratsasport on paraku selline ala, et väga palju jääb raha taha kinni. Kui on andekas noor, kes tahab kuhugi jõuda, siis peab selle nimel tegema palju musta tööd, et jääda inimestele silma. See tähendab, et ta on valmis sõitma noorte hobustega, tegema bokse jne. Pead ise tahtma – see on kõige tähtsam!

Tänud, Tiit! Soovime Sulle palju edu ja kordaminekuid!