Tim Price & Ringwood Sky Boy – Burghley Horse Trials selleaastased tšempionid

Tim Price & Ringwood Sky Boy /Foto: Eventing Nation, Nico Morgan

Kui 2018. aastat saab üleüldse keegi omada, siis selleks on kolmevõistluse power couple – Tim ja Jonelle Price – kes viisid möödunud nädalavahetusel koju juba kolmanda CCI4* taseme sõidu võidu sel aastal.

Esimese võidu saavutas Jonelle Classic Moet’iga Badminton Horse Trials’il, olles ühtlasi esimene naissoost Badmintoni võitja viimase kümne aasta jooksul. Teise tõi koju samuti Jonelle Turniergesellschaft Luhmühlenilt, sedapuhku Faerie Dianimol. Kuid ega Tim ei saa oma abikaasast kaugele maha jääda ning seega lõpetaski Burghley karikas Price’ide riiulil ning võidutekk Ringwood Sky Boy seljas.

Neljapäev & reede – koolisõit

Uus-Meremaalased asusid liidripositsioonile juba pärast esimest ala, kui Mark Todd ning Kiltubrid Rhapsody sõitsid välja päeva parima tulemuse – 26,4 miinuspunkti. Enda selja taha jättis ta teisele kohale Tim Price’i & Ringwood Sky Boy (26,9 mp) ning kolmandale inglaste esinumbri Oliver Townendi oma ühel kolmest hobusest MHS King Joules’il (27,2 mp).

Sealjuures saavutasid kõik kolm sõitjat arvestatavad tulemused ka oma teistel hobustel. Oliver Townend sätitas esikümnesse nii eelmise aasta võitja Ballaghmor Class’i (27,9 mp, 5. koht) kui ka Badmintoni teise koha omaniku Cooley SRS’i (29,4 mp, 7.koht). Todd ja Price jäid küll vastavalt NZB Campino ja Bangoga esikümnest välja, kuid mitte kaugele, võttes endale koolisõidu järgselt 12. ja 16. koha.

Mark Todd & Kiltubrid Rhapsody /Foto Eventing Nation, Nico Morgan

Laupäev – kross

Burghley Horse Trials krosse oodatakse igal aastal pikisilmi ning ka seekord näitas rajameister kapten Mark Phillips oma meisterlikkust, ehitades raja, mis oli võimas ja raske, kuid polnud sealjuures hirmutav, ebaselge ning hobustele ülekohtune.

Nagu rada vaadates arvata võis, ei saanudki Burghley’st koolisõiduvõistlus ning kross hakkas tulemustes suuri muudatusi korraldama. Alustuseks läksid liidrite Mark Todd ja Kiltubrid Rhapsody teed kümnendal takistusel lahku ning võistlus lõpetati sealsamas kukkumisega. Siinkohal võib tõdeda, et ajalugu tõesti kordab end: samasugune saatus tabas Toddi ka eelmisel aastal, kui ta asus pärast koolisõitu liidripositsioonil Leonidas II’ga, kuid langes krossil samuti kukkumise tõttu välja.

Liidriteks tõusid Tim Price ja Ringwood Sky Boy, kes ületasid normiaega vaid ühe sekundi, lisades oma ratsastusjärgsele tulemusele 0,4 mp-d (27,3 mp). Teist kohta jäi hoidma Oliver Townend tulemusega 27,9mp, kuid seekord Ballaghmor Class’il, kellega läbiti rada puhtalt normiaja piires. MHS King Joules ning Cooley SRS said normiaja eest vastavalt 10,4 ning 10,0 mp-d ning langesid seega esikümnest välja.

Kolmandale kohale sõitsid end vapustava krossiga eelmise aasta teise koha omanikud Piggy French ja Vanir Kamira (GBR). Paar sai normiaja ületamise eest vaid 1,2 miinuspunkti ning lõpetades seega laupäevase päeva tulemusega 31,1 mp-d.

Tim Price & Ringwood Sky Boy /Foto: www.newshub.co.nz

Pühapäev – takistussõit

Takistussõit tõotas tulla põnev, sest esimest ja teist kohta lahutas vaid 0,6 mp suurune vahe ning Tim Price’il oli ühe vea jagu varu alles viienda koha omaniku Andrew Nicholsoniga. Sealjuures, ei ole Ringwood Sky Boy varasemalt just kõige puhtamaid sooritusi takistussõidus näidanud, hüpates oma üheksal eelneval CCI4* stardil puhtalt vaid korra.

Kolmekümne üheksast startijast said puhaste sõitudega hakkama vaid kaheksa, kelle seast ainult kolm mahtusid ka normiaega. Neljanda koha omanik Harry Meade ning kolmandal kohal platseeruv Piggy French tegid kumbki ühe vea, tõstes endast ettepoole parkuuri puhtalt läbinud vanameister Andrew Nicholsoni Swallow Springs’il. Nicholson ja Swallow Springs olid ühtlasi ainus paar, kes lõpetasid võistluse koolisõidus saavutatud miinuspunktidega.

Andrew Nicholson & Swallow Springs / Foto: Eventing Nation, Nico Morgan

Ühe vea tegid ka Oliver Townend ja Ballaghmor Class, mis ei kukutanud neid Nicholsonist tahapoole, kuid andis Tim Price’ile nelja miinuspunkti jagu varu juurde. Kuid Tim ja Ringwood Sky Boy andsid endast maksimumi ning näitasid ilusat, rahulikku ja kindlat sõitu. Parkuur läbiti vigadeta ning 2018. aasta Burghley Horse Trials karikas oligi nende!

„Ta on hobune, kes vääris juba ammu oma suurt päeva, kuid tavaliselt on alati kuskile teiste vahele jäänud,“ kommenteeris Tim pärast võitu, „Kui kogu nädal kokku võtta, siis see oli lihtsalt erakordne ja ma ei suudaks tema üle uhkem olla. Varenna Allen, Ringwood Sky Boy omanik, annab endast väga palju, et igalpool võistlustel kaasas käia ja see on lihtsalt meeletu tiimitöö. See kõik poleks sama ilma nende inimesteta siin spordis ja ilma tiimita – mul on alati keegi, kellega platsile minnes nalja visata, sest oleme kõik siin sõbrad,”

Jah tõesti, mõni hobune lihtsalt väärib nelja tähe võitu ja Ringwood Sky Boy oli üks nendest!

Tim Price & Ringwood Sky Boy /Foto: Eventing Nation, Nico Morgan

Kusjuures, CCI4* tasemel võistlusi peetakse kogu maailmas kokku vaid kuus, mis tähendab, et Price’idele kuulub sel aastal juba 50% kõikidest võimalikest raskeima taseme võitudest. Kuid tulemus ei ole lihtsalt saavutatud. EquiRatings arvutuste järgi on nad praeguseks kahepeale kokku teinud 51 starti sellel tasemel. Sealjuures, võidud tulid vastavalt 21. (Tim & Wesko 2014. aastal Luhmühlenis), 48. (Jonelle & Classic Moet Badmintonil), 50. (Jonelle & Faerie Dianimo Luhmühlenis) ning 51. stardil (Tim & Ringwood Sky Boy Burghleyl). Seega on kindlad kaks fakti: esiteks, tippu ei ole otseteed, ning teiseks, Uus-Meremaa läheb maailmamängudele tõelise unistuste meeskonnaga. Tiimi kuuluvad lisaks Price’idele veel legendaarne Blyth Tait, peaaegu sama legendaarne Dan Jocelyn ning kõige legendaarsem Sir Mark Todd.

Burghley Horse Trials ülekandeid on võimalik järgi vaadata siit ning tulemused on leitavad nende kodulehel.