Tondi Ponikarikas toimus juba 25. korda

Vanessa Simuste ja Only. Foto: Laura Pedjak

7. märtsil toimus Tondi maneežis traditsiooniline Tondi Väike ja XXV Tondi Suur Ponikarikas ja Havensi Ponikarika III etappVõisteldi kuues arvestuses, kus hüpati parkuure kõrgustel 65-105 cm. Kõrgeimas parkuuris olid parimad Vanessa Simuste ja Only.

Päev algas kõrgusel 65 cm  Tondi Väikese Ponikarikaga, kus toimus paralleelselt Mini Cupi III etapi arvestus. Võistlejaid kokku 10, lisaks Tondi ratsanikele külalised Virumaalt, Viljandist ja Pärnumaalt. Võitja karika ja teki pälvis ülekaalukalt Maia Kaunispaik Mandlil (Tondi RSK), teise koha karika sai Helena Kirsch Palasil (Viru Ratsu), kolmanda koha karikas jälle koju ja selle sai esimest korda kalenderplaani võistlusel võistelnud Nora Lee Pullisaar Mannyl.

Maia võidukarikaga. Erakogu
Maia võidukarikaga. Erakogu

Parkuuri  2a (Havensi Ponikarika Väike Ring)  75 cm puhtus-kiirus võitis nooruke  Emili Niklus (Valgeranna RSK) Donnal 0,2 sekundilise edumaaga Anne Kulp´i ja Coelenhageś Lela (Tondi RSK-Perila tall) ees. Kolmas oli Kadri Allas Midnightil (SA Tallinna RK). Võistlejaid kokku 24, puhtaid sõite 14. Esimest ja 14. kohta lahutas 5 sekundit, kusjuures esimesed viis mahtusid 1,2 sekundi sisse.

Parkuur 2 b oli avatud ponidele ning sellest võisid osavõtta ka vanemad kui poniklassi ratsanikud. Võitis väikese edumaaga  Karita Beilmann (Valgeranna RSK) miniponil Arabella oma trennikaaslase Keidi Mariin Tomsoni ja treeneri Janely Saar ees. Neljas koht jäi koju  Mia-Stella Aaslaid (Tondi RSK)  ja Cessikale, viies oli Kristiina Järvik (Niitvälja RSK) Primadonnal.

Kõige rohkem osavõtjaid oli kolmandas parkuuris, handicapiga 80/85 cm Havensi Ponikarika „Keskmises Ringis“ – 39. Teise võidu sai Karita Beilmann (Valgeranna RSK) oma teisel ponil Retro. Järjekordsele auhinnalisele kohale tuli üks noorimaid osavõtjaid Kristiina Järvik (Niitvälja RSK) ponil Primadonna. Kolmas koht kuulus Carola Lõhmusele (Valgeranna RSK) ponil Tukit. Neljas Andra Küber (Audruranna RSK) Rosedal ja viies Marisa McCourt (SaaremaaRSK) Vallil. Puhtaid sõite oli kokku 19.  Selles sõidus peab märkima 20-aastaste teenekate Tooniku ja Tormise esitusi,  kes  oma sõitjate apsakate tõttu, mis tõid teises osas 4 kp, jäid 2. ja 3. kohast ilma. 2013.aastal võitis Toonikuga Tondi Ponikarika Kaia Loviisa Kink.

Havensi Ponikarika  III etapi „Suure Ringi“ parkuuris, hanicap 95/100 cm,  oli rajameister Maarja Berkman jätnud võistlejatele võimaluse teha üks väga  riskantne pööre. Riskijatest sai sellega ainukesena hakkama Maria McCourt (Saaremaa RSK) Vallil, kes teise osa ajaga 19,69 sek ka võitis Riskile ei läinud 2. ja 3. koha omanikud Paula-Rebeca Pakkanen (SA Tallinna RK) Mahdi F-l , aeg 20,81 sek. ja Vanessa Simuste (Tondi RSK) Onlyl, aeg 21,3. sek. Neljandale auhinnalise kohale tuli Elisabeth Palm (Suuresti RSK) ja Alvar  21,81 sek, viiendaks Emma-Elisa Randväli (Tondi RSK) Genesisel 23,03 sek. Julged „lõikajad“ Annabel Sohlu (Audruranna RSK) Ohara ja Andra Küber (Audruranna RSK) Ladybird said kirja küll päeva kiireimad ajad, vastavalt 17,69 ja 18,66 sek, kuid mahaajamiste tõttu saadud 4 karistuspunkti jätsid nad kuuendaks-seitsmendaks. Tervelt 12 võistlejat 15-st jõudsid teise ossa ja 4 karistuspunkti. said teises osas neist 6.  Väljalangemisi ei olnud  ja tundub, et kõik tüdrukud ja nende ponid on valmis 2 nädalapärast toimuval SMV-l  medalitele võistlema.

Juubelivõistluse kõrgeima parkuuri võitis kodurahva rõõmuks ainukesena puhtalt sõitnud Vanessa Simuste ponil Only, kes sai ilusa suure klaaskarika omanikuks. Kindlalt sõitsid ka neli karistuspunktiga teiseks ja kolmandaks tulnud Eelia Laasma (Audruranna RSK) ponil History  ning Emma Elisa Randväli (Tondi RSK) Genesis’el, nemad said väiksemad klaaskarikad. Napid mahaajamised, mille eest saadi 8 karistuspunkti, tulid sisse  Kätrin Kristelle Nõmm’el (Tondi RSK) Romanesca’ga ja Liisbet Talisoo’l (Audruranna RSK) Hubba Bubba’l, nendele kohad 4 ja 5.

Vanessa Simuste ja poni Only võidukarikaga. Erakogu
Vanessa Simuste ja poni Only võidukarikaga. Erakogu

Tondi Suure Karika arvestuses oli osavõtjaid pea sama palju kui esimesel karikavõistlusel 1996.aastal, vastavalt 8 ja 9.Tuntav vahe on aga  parkuuri kõrguses: 1996. aastal  oli see 80 cm,  2020. aastal aga 105 cm. Kõige osavõturohkem oli 2007. aasta võistlus – 39 osavõtjat; 2006. aastal oli neid 31, 1999. aastal 26, 2002. ja 2008.aastal 25 võistlejat. Parkuuride kõrgused on alates III Ponikarikast 1998.aastal olnud 90-105 cm.

Esimestel aastatel (1996-2005) näpsasid enamus auhinnalisi kohti õed-vennad Karin ja Oliver Karma ning Maarja-Liisa ja Mihkel Lindre, kes esindasid 1996-2001.a  Veskimetsa Ratsutajaid, 2002-2003.a Karmad Rafterit, Lindred Kassari Ratsamatkasid ning 2004-2005 Vääna Ratsutajaid. Ponikarika kolmekordseks võitjaks on tulnud Karin Karma (2002, 2004, 2005), kahekordseid võitjaid on kaks: Mihkel Lindre (2000, 2001) ja Saaremaad esindav Johanna Johanson (2008, 2009).

Ponidest on Tondi Suure Karika neli korda võitnud Macho (2012 Mari-Liis Oberg, 2014 Grete Rebane, 2018 Katariina Tomann, 2019 Emma-Elisa Randväli) ja kolmel korral on ta olnud teisel kohal (2011 Kelly Bersin, 2013 Kirkke Elise Põldsalu, 2016 Anett Pajur). Kolm korda on esikoha võitnud eesti hobune Taara (1998 Raido Kont, 2001 Mihkel Lindre, 2003 Maarja-Liisa Lindre). 2 korda on võitnud Redora (2000 Mihkel Lindre, 2010 Kati Raidma) ja Dorena (2002, 2004 Karin Karma).

Võib öelda, et Tondilt sai alguse Leedu Vabariigi ponisport.  Aastatel 2005-2010 võistlesid nad Tondil ja saadi  mitmeid auhinnalisi kohti. Nüüd korraldab Leedu juba kolmas aasta ponidele rahvusvahelisi võistlusi.

Lisaks eelpool mainitule on  Tondi Ponikarikal võistelnud paljud täna tuntud ratsasportlased või hobumaailmas tuntud inimesed: Tiit Kivisild, Paul Argus, Jüri Sokolovski, Oliver Karma, Siret Saks,  Catlin Vatsel, Kristjan Hein, Marion Mägi, Katrin Tinno (Tang), Jaagup Kallas, Margit Asu, Anna ja Mihkel Talvi, Agnes ja Kristjan Sinikas, Kati-Helen Peegel, Karin Peks, Joosep ja Taavet Tikk,  Annika Vits, Triin Peek, Anneli Lill, Liina Klamp, Epp Keel, Hanna-Liisa Pakosta, Kätlin Kiir, Daisy Kranich-Ellermann, Kaie Aamisepp, Piret Väinsalu, Maarja Liisa Lill, Maarja Martinson, Kaja Tuisk, Marit Poltimäe, Pille Pajulaid, Jessica Raide, Tjorven Siiboja, Birgit Nurmik, Katy Kullerkupp, Linda Randpere, Kerstin Valdsalu, Kertu Reimann, Egle Palm, Doris Akker, Maria Vanatoa, Maris Parmakson, Johanna Johanson, Dagmar Ainsoo, Liis Anette Pae, Kati Raidma, Kätlin Hundimägi, Stella-Ingrid Liinamäe, My Relander, Berit Lehtsaar, Kaia Loviisa Kink, Reimo ja Renee Karus, Saskia Maripuu, Rebecca Blumfeldt, Monika Varter, Maris Kangur, Kirke Ilves, Karmen Udeküll, Katariina Tomann, Mia-Marleen Lanno, Kippen Närep ja paljud teised.

Juubelile kohaselt oli korraldajatel külalistele pakkuda suur tort, mille peale 3. parkuuri lõikasid lahti eelmiste aastate võitjad Mari-Liis Oberg (2012), Monika Varter (2015), Maris Kangur (2016), Katariina Tomann (2018) ja Emma Elisa Randväli (2019). Meeneid jagas Tondi Ponikarika eestvedaja ja väsimatu ponispordi edendaja Sirje Argus.

Tondi Ponikarika juubelitort.Erakogu
Tondi Ponikarika juubelitort.Erakogu

Kui ponikarikast osavõtjad iga 2-4 aasta tagant vahetuvad, siis kohtunikud on olnud püsivamad. Peakohtunik Mart Maidvee on ametis olnud aastast 2002,  peasekretär Liisi Laanet’i käes  on  paberimajandus olnud viimased 3 aastat (varem oli pikalt selles  ametis Merle Kollom), korrapidaja  Ingrid Pruual on ametis olnud ajast, mil esmakordselt tuli ERL-i kalenderplaani võistlustel korrapidaja ametisse määrata. Veterinaar Tiina Lepla on hobuste passe uurinud viimased 9 aastat, enne teda tegi seda vetarst Aili Ruul.

Tulemused: https://online.equipe.com/en/competitions/35906

Karikasarja punktid: http://www.ratsaliit.ee/pa_file/punktid-havensi-ponikarikas-2020/