Tondi RSK gala

Kui Erik Tuimann 8. jaanuaril Kochi Aitade suures saalis lavale mikrofoni taha asus, oli Tondi Ratsaspordiklubi 25. aastapäeva gala välja kuulutatud algusaeg juba veidi üle läinud. Kuid see lisas asjale pidulikkustki – kõik väljapeetud riietuses külalised olid laua taha istunud ja kuulasid tähelepanelikult, millest šiki kikilipsuga õhtujuht kõnelema hakkab.

Rääkida oli küll. Näiteks seda, et gala toimus täpselt päeval, millest 25 aastat tagasi – 8. jaanuaril, 1997. aastal – registreeriti Tondi RSK. Asutajaid oli kokku kaheksa, nende seas Sirje Argus, kes oli eelnevalt Tallinna Ratsabaasi asedirektor, hiljem Tondi munitsipaalasutuse juht; Tondi RSK raamatupidaja Riina Pedajas ning jurist Astra Männik – nemad on siiani Tondi Ratsaspordiklubi juhatuse liikmed.  Nimetamist vääris ka asjaolu, et Tondi RSK on kõige vanem ja kõige suurema liikmeskonnaga klubi Eesti Ratsaspordi Liidus. Ja justkui kirsiks sünnipäevatordile: Tondi RSK on 2021. aasta kokkuvõttes edukaim klubi Eestis.

Läbi aegade on Tondi RSK Sirje Arguse juhtimisel toonud ratsasporti noori võimekaid ratsutajaid, eesotsas Paul Arguse ja koolisõidustaari Dina Ellermanniga. Aga mitte ainult – iga-aastased Tondi RSK jõulu- ja sünnipäevapeod on andnud ainet vestlusteks paljudele kohtumistele, küll kadrillide ettevalmistamisel tekkinud koomiliste apsakate kui ka üliägedate kavade teemal. Nalja peab saama, seda teab iga hobuseinimene.

Sirje Arguse toimetustest võiks aga raamatu kirjutada. Ta on tõesti palju korda saatnud. Ilma aasjata ei pärjata inimest tiitliga “EOK Eestimaa Spordihing 2020”. Enda juhitava ratsaspordiklubi galal võttis ta külalisi vastu kelmika naeratuse ning teraste silmade särades. Lokkide lehvides ja energiliselt liikudes jätkus teda avara Kochi Aida igale ruutmeetrile. Või siis Dina Ellermann. Keegi võiks kunagi küsida, kust ta võtab seda särtsu ja energiat? Teda jätkub nii Horse Showle, olümpiale kui ka ratsaspordiklubide üritustele – ikka asjaosalise, korraldaja ja esindusisikuna.

Ratsaliidu tervitusele järgnes Eesti Sporthobuste Kasvatajate Seltsi etteaste. Rahvalt võttis pinged maha ESHKS juhatuse esimees Joel Jürisson, kes esitas ladusa ja humoorika kõne, tõmmates paralleele hobuste ja inimeste vahel. Veel arvasid Ratsaliidu ja ESHKS esindajad, et Tondi Ratsaspordiklubi on tubli kogu paketina –  sportlased, treenerid, hobuseomanikud, lapsed ja nende vanemad.

Nende sõnad said kindla kinnituse, kui hakati üle andma auhindu – elegantse pronksist hobusepeakujulise meene või tänukirja omanikuks said sportlased ja teised aktiivsed tegelased. Neid oli rohkelt. Õhtujuht kutsus lavale muudkui järgmise ja ülejärgmise kolmevõistleja, takistussõitja, kestvusratsutaja, poniratsaniku, koolisõitja, lapse, juuniori, seeniori, treeneri ja muidu tubli inimese. Tondi RSK sportlaste tulemused olid 2021. aastal nii head, et suure tõenäosusega mainitakse need ära ka Eesti Ratsaspordi Liidu 100. aastapäeva tähistaval üritusel. Lisaks omadele oli Tondi RSK lahke jagama auhindu ka ratsaspordiga seotud isikutele väljaspool klubi. Auväärse Eestimaa ratsaspordi hinge tiitli sai Riina Pill, Ratsaliidu peasekretär, kes raske aja kiuste tõi tänavuse Tallinn International Horse Show korraldamisega Eesti ratsaspordi nimel kastanid tulest välja.

Aga enne, kui auhinnatseremoonia välja kuulutati, räpiti korralikult – rahva ette toodi Tondi RSK version EOK auhinnagalal esitatust. Meie oma Genka, Estoni Kohvri, Beebilõusta, Kiroti, Metsakutsu ja Villemdrillemi esitus oli piisavalt veenev, et rahvas innukalt kaasa elama panna. “Minu arust asjad on kõik okei ju, Dina viis ju hobuseki Tokyo” Yo!

Olümpiaküla tutvustav etteaste koos Dina kommentaaridega oli väga huvitav. Isegi tagumistest laudadest kogunesid inimesed ekraani juurde, et kõigest osa saada. Seejärel tuli lavale bänd, kes tõmbas juba esimeste akordidega rahva käima. Jenkad, valsid ja tvistid tehti kõik ära. Lisaks lollitas osavate trikkidega rahvast mustkunstnik. Kõik said süüa, morssi ja muudki, nii nagu ühele korralikule Tondi Ratsaspordiklubi 25. aastapäevale kohane.

Ühinegem õnnitlustega ja soovigem sünnipäevalapsele edu tegemistes, jätkuvalt suuri võite ja pikka iga!

Teksti kirjutas Andres Tõnissoo. Pildid ja video: Heleri Tihane ja Mia Karoli Talvoja.

Vaata videot SIIT.