Tondi RSK ja Peterburi klubi Derby sõpruskohtumine Tondi Maneežis korraldaja ponidel

24  aastat tagasi toimus  Leningradis esimene loositud hobustel laste sõpruskohtumine Leningrad-Tallinn-Minsk takistus- ja koolisõidus. Treeneriteks kaasas Alla Gladõševa ja Sirje Argus. Võistkonnad olid 5-liikmelised – 3 takistussõitjat ja 2 koolisõitjat. Ainuke tollest ajast ratsaspordi juurde  jäänu on Andres Treve.  Mingi aeg olid sellised võistlused populaarsed, käidi veel Liepajas ja Minskis. Aeg on edasi läinud, hobuste asemel ponid, poiste asemel tüdrukud, skeemid lihtsamad, takistused madalamad.
 
 
Sõpruskohtumise taastamise idee hakkas susisema kohe pärast Tallinna International Horse Show'd, kuhu olid venelastele tulnud kaasa elama tolleaegse Leningradi Laste- ja Noorte Spordikooli ratsutamise osakonna õppeala juhataja, endine kolmevõistleja Margarita Gorbova ja Leningradi oblasti ratsaspordiföderatsiooni sekretär Natalja Kiryanova ning tagasiteel, pärast täpsustavaid telefonikõnesid Sirje Argusele,  pandi üldjoontes võistlus paika.
 
 
Peterburi lähiümbruses, Leningradi oblastis, on kümneid ratsabaase ja -talle; maneežid neist kaheteistkümnel.  Üks  suurima maneežiga (47 x 80 m) klubisid on  Derby ja sealt meie külalised tulidki. Eraomanikule kuuluv kaasaegne ratsakompleks koos hotelli ja restoraniga valmis 2 aastat tagasi. Tallides on ligi 70 hobust; paarkümmend klubi hobust, keda välja renditakse, ja ülejäänud erahobused. Grupitunde ei toimu, klubi palgal olevad treenerid tegelevad klubi hobustega ja annavad neid rentivatele sõitjatele tunde.
 
 
Esialgse plaani kohaselt  pidi olema mõlemalt poolt 2 võistkonda, kuid kuna kahel Peterburi võistlejal olid passid aegumas, jäime 1 võistkonna juurde, pluss individuaalvõistlejad.  Väikesed erimeelsused tulid parkuuride kõrguste osas. Teades, et külalisvõistlejate vanused on 9-12, pakkusime madalamaid  kõrgusi ja jätsime oma klubi tugevamad ponisõitjad välja. Nemad pakkusid kõrguseks kuni 100 cm. Meie jälle kommenteerisime, et esiteks 100 cm parkuure hüppavaid ponisid on Tondil ainult 3 ja needki praegu hüppepuhkusel. Pärast esimest hüppetreeningut neljapäeva hommikul (külalised saabusid juba kolmapäeva õhtul), oli selge, et kõrguseks jääb kuni 85 cm, väike poni Mango 75 cm. Ponisid me ei loosinud,  mõlemad võistkonnad võistlesid samade ponidega ja ise sai paika panna, kes kellega sõidab. Valida oli 4 poni: väike Mango, Valli, Mimii ja Migi. Kuna külalistel oli 3 võistlejat, jätsid nad millegipärast kõige kindlama hüppaja Valli välja, kes etteöeldult koos meie noorima, 11-aastase Karoliina Graubergiga, saavutas võidu.

Karoliina Valliga  
                                                                                                                                                                                                                

Rada oli pigem lihtne kui raske, otsustasid ümberhüpete „lõiked”. Venelased sõitsid julgelt, edestasid Mimii ja Migiga meie sõitjaid, kuid ikkagi sellest ei piisanud üldvõiduks. 

Vassilissa Erastova ja Mimii
                                                                                                                                       

Arvesse läksid 3 parema sõitja tulemused ja kuna kõik olid parkuuri puhtalt läbinud, otsustas aeg ja siin edestasime napilt vene võistkonda. Tondi võistkonda kuulusid Kirkke Elise Põldsalu Mimiil, Triin Kattel Migil, Kaia Loviisa Kink Mangol ja Karoliina Grauberg Vallil. Võistlusele lisasid põnevust teisedki külalised Veskimetsast, kes samuti võistlesid Tondi ponidega: Susanna-Liis  Ole, Kateriina Asi ja Vanessa Poolgas. Auhinnalistele kohtadele veel ei jõutud, Susanna  Vallil jäi 6 sajandikuga välja viimasest ehk 5. auhinnalisest kohast.

Kaia Loviisa Kink ja Mango
 
Võitja Karoliina kutsus pärast võistlust kõik lapsed enda poole külla, meie ja nende treenerid, peakohtunik Tõnu Kaumann ja Veskimetsa treener Terje Prohhorova jäime Tondi sauna edaspidiseid plaane arutama, mis formaadis võistlust jätkata.
 
Venemaal on küll palju ponisid, kuid eraldi ponivõistlusi vähe. Enamlevinud on laste klass (kuni 14-aastased), kus võisteldakse hobustega. Meie külalistest on Julia Gorbatśeva  selles klassis 2012. a. Venemaa meister koolisõidus ja Vassilissa Erastova Venemaa meister takistussõidus. Väga palju on võistlusi  väikestele ponidele ja tihti jäävad võistlejate vanused alla 7.  Meiegi noorim külaline 9-aastane Maria Jefimova on ratsutanud 6 aastat, rääkimata Juliast ja Vassilissast, kelle emad on treenerid sealsamas klubis ja kes ratsutasid võib-olla juba enne sündi.
             

Julia Gorbatševa   ja Mango 
                   
 
Kui takistussõit kulges enam-vähem võrdselt,  siis laupäevane koolisõit näitas kui väga tugevate noorte ratsutajatega on tegu. Skeem oli lihtne A-5, kus raskeimateks elementideks traavi poolvoldid ja galopile tõsted. Nad lihtsalt istusid sügavalt sadulas, käed rahulikult paigal ja hobused liikusid, tulid kergelt tagasi. Kõik harjutused esitati täpselt, nagu oleks kogu aeg ainult sellise suurusega maneeźis sõidetud. Venemaa meister Julia Gorbatśeva tegi puhta töö: I koht 68,5 % ponil Mari  ja II koht 68,167% Replayl. III koht Venemaa meistrile laste takistussõidus Maria Jefimovale ponil Mango.

Julia Gorbatśeva ja Replay (üleval) ja Mariga (all)

5 Peteburi võistlejat ja 5 esimest kohta. Olime kõvasti alahinnanud külalisi ja oma võistkonna (Anna Liisa Merilind Maril, Karoliine Grauberg Mangol, Marianne Tsedenova Kasimiril ja meie noorim, äsja 9-aastaseks saanud Katariina Merila Kädil) moodustamisega puusse pannud, jättes tugevamad välja. Hindasid meie poolt treener Kaie Kangur ja Peterburi poolt treener Irina Gorbatśeva.

 Tondi edukamad koolisõitjad Anna Liisa Merilind – Mari  ja Karoliina Grauberg – Mango
 
Võistluse sponsori Dolce Vita esindaja Helen Merila jagas kingitusi võistkondadele, ilma ei jäänud ka treenerid. Karikad ja meened individuaalvõitjatele pani välja Tondi Maneež.

    Peterburi võistkond tribüünil Dolce Vita  plakati taustal
 
Pärast ühist kringli söömist ja üksteisele kingituste jagamist pakkusime külalistele ühist ratsatreeningut,  kus treeneriteks Irina Gorbatśeva ja Jevgenia Śaripova. Jaanuari kolmandal nädalavahetusel sõidame Peterburi.


 
Kõik võitsid