Tori hobune teeb Soomes edukat koolisõidukarjääri

Tõsiasi, et soomlased hindavad tori hobust ning üldse Eestis kasvatatud hobuseid, ei ole tänase päeva uudis. Kui paljud võiksid põhjuseks pidada sobivat hinnaskaalat, siis tegelikkuses ollakse rahul ka hobuste kvaliteediga. Ilus süsimust tori hobune Laponius on meeldiv näide sellest, kui hästi meie hobustel põhjanaabrite juures läheb.

Hillar Kaldi kasvatatud must tori täkk Lapillus elas Eestis, kuni püsiklientideks saanud soomlannad veidi üle aasta aja tagasi siia just nimelt tema järele sõitsid. Katariina Pajari ja Seija Salomäki on Kaldi juurest hobuseid ostmas käinud juba üle kümne aasta, nii sattus Soome ka Lapilluse isa Larosell, kelle sealne edu innustas naisi otsima siit üha uusi hobuseid, eriti aga Laroselli järglasi.

Lapilluses (ema: Preeria, emaisa: Poedinok) võlus soomlannasid eelkõige tema atraktiivne välimus ja head käigud ning kaup oli koos juba paar aastat enne tegelikku ostu.

Foto: Aldi Alev

Et Lapillus soome keeles eriti sobilikult ei pidanud kõlama, muudeti hobuse nimi Laponiuseks. Tänaseks veidi üle aasta aja Soomes veetnud hobune on võitnud kõik noorhobuste võistlused, kus ta sel hooajal on võistelnud ning edu ei ole piirdunud vaid sellega. Soomlannad on ostuga silmnähtavalt rahul ning nende lugu on jõudnud kohalikku ajalehtegi.

Foto: Riikka Karppinen

Noorhobuste klasside suurim favoriit

6aastane Laponius on põhiliselt osalenud koolisõiduvõistlustel, kuid teinud mõned stardid ka takistussõidus. Omanikud leiavad, et kõrgemaid sihte võiks siiski seada just koolisõidus, mida mainisid varemalt ka siinsed kohtunikud, tuues põhjuseks sünnipäraselt hea liikumise.

Laponiuse esimene võit Soomes tuli varsti pärast sinnakolimist ning nüüdseks on esikohti kogunenud juba üle viieteistkümne. Septembris võisteldi ka Kurtna koolisõiduvõistlusel, kus võideti muuhulgas kaks esikohta. Paar oli aasta alguse seisuga Soome, mis on teatavasti Eestist märksa suurem koolisõiduriik, seenioride edetabelis 24. kohal ning saavutas mitteametlikeil andmeil mullu kõikidest paaridest enim esikohti.

Laponius nõuab alati suhkrut, kuna teab, et on olnud tubli! Foto: Krista Haataja

Katariina ja Laponiuse eesmärgiks on käesoleval hooajal võistelda juba kõrgemal tasemel ning väike positiivne kogemus avatud klassidest on juba möödunud aastast olemas.

Eesti noorhobused on sobivalt ette valmistatud

Eestis sai Laponius, (tol ajal siis Lapillus), teha mõningaid starte Tori hobuste karikasarja noorhobuste etappidel, Noorhobuste Tšempionaadil ning veel mõnel võistlusel. Aasta aega oli tema ratsanikuks Marko Villemson, kelle vigastuse ajal võistles Laponiusel Marko õpilane Gea Kiudorf.

Gea Kiudorf ja Laponius Noorhobuste Tšempionaadil

"Ta oli väga rahuliku ja hea iseloomuga täkk. Siinsed koolisõidukohtunikud arvasid, et tal on rohkem perspektiivi just koolisõidus," kirjeldas Villemson, lisades, et hüppamises ta suurepärane ei olnud, kuid kõige kehvem ka mitte.

Luunja Volber 2009. Foto: Kadri Uibomägi

"Soomlaste sõnul on tal eriti hea just galopp, traav vajab rohkem tööd," lausus Villemson, kes on meile viimasel ajal rohkem tuntud kui ERL rakendispordi manager, kuid kes enda sõnul tunneb suurt huvi ka koolisõidu vastu: "Ratsastusele ja koolisõiduvõistlustele olen ise ajapikku hakanud palju rohkem rõhku pöörama, siin on kindlasti kaasa aidanud koolisõidukliinikud ja külalistreenerid Harjumaalt. Olen tähele pannud, et minu õpilastest läheb takistussõidus reeglina paremini neil, kes käivad ka koolisõiduvõistlustel. Kahevõistluski näiteks on suurepärane noortele hobustele, meilgi õnnestus Laponiusega üks kahevõistluse võit koju tuua."

Marko Villemson ja Laponius Luunja Volbri nimelisel võistlusel aastal 2009. Foto: Kadri Uibomägi

Villemson rääkis ka, et soomlased on üldiselt meie hobustega väga rahul ning käivad kõik tallid ja koplid hoolega läbi, vaatavad ka, mis on peale kasvamas. Seda, et töö ei liigu vales suunas, pidavat tõestama ka soomlaste märkus meie hobuste väljaõppe kohta. "Neile meeldib, et meie hobused on ratsastatud just niisugusel viisil, et sealt on lihtne jätkata," edastas Villemson põhjanaabrite kommentaare.

Kaunis täkk on võistlustel kerge käsitleda ning kasutavat iga võimalust puhkamiseks ning lõõgastumiseks. Foto: Sanna Lahdenperä

Eestist ostetud hobused jõuavad otsaga Belgiasse

Katariina Pajari peab Põhja-Soomes oma ratsakooli ning on kohaliku süsteemi järgi III kategooria treener. Soomes on treenerieksami sooritamiseks päris suur rõhk praktilisel eksamil, kus tuleb end tõestada nii takistussõidus, koolisõidus kui ka kolmevõistluses, mida Katariina tegi samuti Eestist ostetud hobusel.

Paljud meilt ostetud hobused on läinud nii Pajari ratsakooli kui ka tema treenitavatele noortele sportlastele. Huvitav on ka tõdeda, et mitmedki hobused on sealt edasi rännanud Belgiasse.

Katariina ratsakoolil on muide hea töösuhe ka meie kolmevõistluse treeneri ja Kurtna Ratsakeskuse eestvedaja Raul Kaunaga, kes aegajalt käib nende juures trenni andmas.

Katariina ja Laponius Kurtna koolisõiduvõistlusel. Foto: Aldi Alev

Laponiuse koolitamine on Katariinal sujunud eeskujulikult ning võidud toonud palju rõõmu. Tema iseloomu peavad omanikud võistlushobusele sobivaks ja koostööaltiks. Pajari toob ka esile kena välimiku ja käigud ning lisab, et hobust on kerge käsitleda. Ühtlasi plaanitakse hobust kindlasti täkuna hoida ning kaalutakse ka paaritamist.

Kuigi võistlused võtavad suvel suurema osa Laponiuse ajast , on tal siiski aega ka puhata. Laponius oskavat imehästi kasutada oma aega puhates, ta suutvat isegi keset suurt võistlusmelu boksi nurgas magada. "Vahel isegi kogu talli rahvas käib vaatamas, kes seal nurgas norskab," kommenteeris Pajari Soome ajalehele antud intervjuus.