Tori hobuse päev „Tori hobusega Raplamaal”

18. juulil (hobuse noogutamiskuu) toimus Ingliste mõisa pargis järjekordne hobupäev „Tori hobusega Raplamaal”. Sellise päeva eesmärgiks on inimestele näidata ja tutvustada lähemalt hobust ja tegevusi hobusega. Kohal oli 18 tori hobust. Kuna ürituse eesmärk on reklaamida puhtatõulisi tori hobuseid, siis on ring kahjuks suhteliselt piiritletud.

Päev algas traditsioonilise rongkäiguga läbi Ingliste küla, kus oli 12 hobust vankritega ja 6 hobust ratsanikega. Jõudnud parki, toimus kõikide hobuste individuaalne tutvustus ja esitlemine. See on kohalolijaile suurepärane võimalus saada päevakangelastega lähemalt tuttavaks. Samas on see ka hobuse omanikule võimalus oma hobuse ilu ja head omadused esile tõsta.
Pärast tutvustamist toimus jõukatsumine nii kutsarite kui ka ratsanike vahel. Sõltus sellest, millises variandis üritusele oli tuldud. Kutsarite võistluse ülesanne seisnes täidetud veeämbri kiires kohale toomises vankris, kes kiiremini ja rohkem vett ühe ämbriga korraga sihtpunkti tõi, oli võitja. Ratsutajate ülesanne oli tuua lusikal olev muna sihtpunkti. Need jõukatsumised pakkusid palju lusti loomulikult nii osalejatele endale kui ka pealtvaatajatele.


Tublid ratsutajatüdrukud valmistasid ette kadrilli neljal hobusel ja esitasid selle uhketes kostüümides muusika saatel. See pakkus pealtvaatajatele tõelise elamuse, kuna palju pole säärast asja nähtud.

Kuna tori hobune on rahumeelne, terve mõistusega ja väga koostööaldis jõuline loom, siis püüame alati näidata seda hobust ka tööd tegemas. Sel korral tegime heinatööd, põllul oli rakmes kolm hobust: üks niidumasinaga, teine kaarutiga ja kolmas loorehaga. Ka pealtvaatajaid ei jätnud me tööta, nende ülesanne oli hein panna rõuku, tõelistele rõuguredelitele.

Toimus veel traditsiooniline rakendivõistlus Ingliste moodi. Selles võistluses võisid kõik kaasa lüüa, kel soovi ja oskusi. Võistlus algas hobuse etterakendamisega aja peale, järgnes tagurdamine vankriga boksi ja väike vigursõit platsi teise otsa ja tagasi. Kes vigadeta ja kiiremini tegi, oli võitja, kelleks osutus seekord Kalju Laiapea hobusega Undrek.

Päeva lõpuks valiti publiku lemmikhobune, kelleks sai Hetti Järvamaalt. Kõiki kohale tulnud hobusemehi-naisi tänati ja saadeti teele lootusega, et kohtume jälle järgmisel aastal Raplamaal, Inglistel.

Vaata lähemalt ka www.zone.ee/torihorse