Totilas ei naase enam tippsporti

Eilse pressiteate kohaselt on maailma ühe enim kajastatud ja armastatud koolisõiduhobuse Totilase võistluskarjäär läbi saanud.

15-aastase KWPN täku viimane etteaste toimus Aachenis Euroopa Meistrivõistluste raames vaid mõned päevad tagasi, kui ta aitas Saksamaa võistkonnal tulla pronksile. Individuaalselt lõpetas Matthias Alexander Rath Grand Prix pettumusttekitaval kuuendal kohal tulemusega 75.971 %, saades kohtunikelt segaseid skoore 71-st 80%-ni. Rath oli oma tulemusest väga häiritud ja ütles, et testi sõites oli enesetunne hea, lisaks ei teinud nad vigu.

Pärast võistlust räägiti aga mitmel pool, et Toto oli ebaühtlane ja kohtunik oleks pidanud kella helistama. Totilase kaasomanik Paul Schockemöhle kinnitas pärast võistlust Saksa meediaväljaandele St.Georg, et nägi ise ka, et hobune polnud vormis. Võistluse järgselt viidi Totilas kliinikusse, kus magnetresonantstomograaf tuvastas vasaku tagumise jala kabjaluus turse.

Pärast Grand Prix'd sõnas Rath pressikonverentsil, et nad otsustavad tiimiga jooksvalt, kas osaletakse ka järgnevatel päevadel, kuid pärast diagnoosi panemist võeti kiiresti vastu otsus, et paar ei stardi Grand prix Specialis.

Musta iluduse omanikud, Rathi kasuema Ann-Katrin Linsenhof & Paul Schockemöhle võtsid ühtlasi paar päeva hiljem vastu ühise otsuse, et Totilas ei naase enam üldse võistlussporti. Teates on lisatud, et hobune naaseb kohe koju ja saab paranemiseks nii palju aega kui vähegi vaja. Eeldusel, et see on võimalik, jätkab ta sugutäkuna.

„Loodame väga inimeste mõistvale suhtumisele. Ta on liigutanud paljude südameid. Kasutaksime siinkohal ühtlasi võimalust tänada kõiki fänne toetuse eest kogu selle keerulise perioodi vältel.“

Oma endise ratsaniku Edward Galiga purustas Totilas kõik maailmarekordid ning oli ühtlasi esimene hobune, kes purustas 90 % barjääri. Pärast müüki Saksamaale 2010. aastal on Rathil ja Totilasel koguaeg olnud erinevaid probleeme, kaasa arvatud Londoni OM-ilt puudumine, kuna ratsanik oli haige, ning 2014.a. WEG-ist loobumine, kuna hobune polnud vormis. Kokku esindas paar Saksamaad kõigis kolmes voorus (GP, Special ja Kür) vaid korra – 2011. aastal Rotterdamis, kus võistkond lõpetas hõbedasel ja Rath individuaalselt viiendal positsioonil. Samal aastal, mis kujunes nende edukaimaks üldse, võitsid nad ka Saksamaa meistrivõistlused Balves.

2012. aastal tegi Rath üsna vastuolulise otsuste vahetada oma senine treener Hollandi Sjef Jansseni vastu, kes on tuntud kui LDR (low deep and round) pooldaja.

Matthias ja Totilas jõudsid tõepoolest korraks tippvormi ka viimastel aastatel, kui võitsid mullu Aachenis CHIO raames nii GP kui GP Speciali, alistades Charlotte Dujardini ja Valegro, kuid rohkem pole neil nii suurt edu olnud kui oodati.