Traditsiooniliselt populaarne Tondi jõulukadrill

Kuigi külmapoiss naksas põski ja tuisueit tembutas parkimiskohtadel, ei paistnud ilmataadi vembud Tondi maneeži uksest sisenejaid häirivat. Suust-suhu ja sõpradelt-tuttavatele edastatud teadaandmisega kogunes jõulueelsel pühapäeval Tondi Jõulukadrillile jälle rohkelt pealtvaatajaid.

Viimased saabujad pidid tahtmatult meenutama vanasõna, kes hiljaks jääb see ilma jääb. Õnneks üksnes istekohast tribüünil, kuid mis seal salata, päris viimased pidid seisma kikivarvul või ilmutama muid nutikaid trikke parema vaatepositsiooni saamisel.

Lahke pererahvas kostitas suuri ja väikesi külalisi kuuma joogi ja piparkookidega, jõuluehtes maneežis levis mõnus ootusärevus.

Ja siis see algas!

Üle laia lageda, lumivalge, uinund maa
sõidab linna jõulumees kristalses täheöös.
Kaugelt, kaugelt Põhjamaalt täna ruttab siia ta,
põhjapõdrad, kaelas kuljused, on iidse saani ees.

Tulede hämaruses kappas hoogsa muusika saatel maneeži – ei-ei, hoopiski mitte habemega punakuub, vaid – üksik ratsanik, nagu viimane mohhikaanlane, kes on hilinemas kauaoodatud jõulupeole! Galopeeris tulisel ratsul mõned hoogsad ringid ja -läinud ta oligi, jättes maneeži avarustesse hõljuma hobukapjade alt valla pääsenud liivatolmu ja jõulutulede salapärast hõngu.

Koos tuledesäraga tervitas publikut Tondi jõulukadrillide hea toetaja Erich Krieger. Meeleolukas jõulaul Kriegerilt ja areenile sisenesid väärikatel eesti hobustel Tondi maneeži ratsatüdrukud Madli Tauts, Kristin Kaasik, Ann – Marii Vilk, Mari-Liis Oberg, Kelly Bersin ja Kätlin Hundimägi. „Eestlased lumesajus – eesti hobuse kadrill“ oli jõuluetenduse esimeseks numbriks.

Järgnes neidude-tüdrukute Kätlin Hundimägi, Birgit Loik, Madli Tauts, Tuuli Loik, Kristin-Elise Vane, Olga Ruusu voltižeerimiskava (akrobaatikaharjutused) eesti hobusel Allur. Kui seni oli Tondi maneežis voltižeerimisega esinenud Lagedi ratsakooli tüdrukud Tondilt laenatud hobusega, siis seekord tuldi välja oma kavaga, tõsi küll – Lagedilt laenatud sadulaga.

Palju lusti ja elevust tekitasid „Väikesed päkapikud väikestel ponidel” Anna-Liisa Merilind, Anna-Kristin Ojaveer, Romi Neerot, Grete Rebane, Reti Kilvet ja Kaia Loviisa Kink, Karoliina Grauberg.

„Ponide disco“l
(osales 12 poni) näitasid oma kadrilli oskusi Simone Stenberg, Leika Leemets, Birgit Loik, Karola Hundimägi, Evelyn Suurkask, Kristin Kaasik, Berta Tsernant, Kelly Bersin, Ann-Marii Vilk, Kristiina Mihkelson, Monika Väliste ja Triin Kattel.

Jõulukadrilli lõpetas suursugune „Kadrill neljale“ koosseisus Berta Tsernant, Martiina Kadaja, Maarja Martinson ja Katy Kullerkupp.

Kadrillilt ei puudunud ka tõeline jõuluüllatus – muusik ja meelelahutaja Jaan Kirss. Lisaks Erich Kriegerile ja Jaan Kirsile esines soololauludega Mari-Leen Metsand-Laisk, saatjaks Ülle Ulman.

Pidulikus finaalis sammusid aplodeeriva publiku ette kõik kadrillitajad – ratsanikud ja hobused. Korraldajad tänasid nii esinejaid, innukat publikut kui ka heatahtlikke annetajaid, kes soovisid kaasa aidata voltižeerimissadula ostmisel.

Nagu Tondi maneeži jõulukadrillidel juba aastatepikkuseks traditsiooniks, olid päris viimaseks etteasteks ponid publiku käes. Igaühel oli võimalus ise järele proovida, kas see hobu seljas püsimine ikka nii lihtne ongi, kui tribüünilt paistab. Siin kehtis teadagi reegel, kes ees see mees. Kuigi peamiselt lapsed, oli päris lõpus näha ratsude selga ronimas ka emmesid-issisid, kes oma võsakustele püüdsid agaralt ette näidata, kuidas asi tegelikult käib.

Kadrilli kavade autorid ja treenerid olid Maarja Martinson, Kaie Kangur, Getter Kangur ja Sirje Argus. Kostüümide stilist Kaie Kangur.

Tondi Maneeź soovib kõigile tegusat head uut aastat!