Treenerikoolitus Ruilas: Prantsuse kuum temperament põhjamaises sügavkülmas

17. veebruaril toimus Ruila Tallis Eesti atesteeritud treenerite teine seminar-praktikum ehk maakeeli töökoosolek, mille juhatas sisse hetkel sealsamas Ruilas takistussõidu- ja kolmevõistluse koondiste treeninglaagrit juhendav FEI koolitaja Jean-Philippe Cambolives (FRA).

Jean-Philippe on karismaatiline härrasmees, kes on varemgi Eestis käinud. Paistis, et talvekarge õhk talle küll mingit erilist mõju ei avaldanud ning tema pidevat äge-toredat žestikuleerimist vaadates hakkas endalgi veidi soojem.

Treeneriks olemise põhialused

Juttu tuli treeneriks olemise põhialustest. Nagu Jean-Philippe entusiastlikult demonstreertis, on ratsutamistreener nagu hindude jumalanna Shiva, kellel on neli kätt. Kõik need käed tegelevad erinevate asjadega: nad õpetavad, julgustavad, organiseerivad, kontrollivad… Treeneril on tehnilised teadmised, mida ta oma pedagoogiliste oskustega edasi annab, luues ratsutajale meeldiva ja turvalise keskkonna, mis omakorda aitab ratsutajal õppida, õpitut mõista ning pideva tööga seda ka kinnistada. Oma teadmiste ja metoodika abil loob treener progressiks vajalike tingimuste ja töövahendite süsteemi.

Ratsutamise algõppe süsteemi põhialustena näeb Jean-Philippe kolme elementi. Need on ratsaniku võime kontrollida:
a) OMA TASAKAALU
b) HOBUSE LIIKUMISE KIIRUST (aeglane-kiire)
c) HOBUSE LIIKUMISE SUUNDA (paremale-vasakule)

Edasine treeneri töö seisnebki nende kolme elemendi arendamisel ning lihvimisel. Samuti rõhutas ta süsteemi astmelisuse vajalikkust: ka algajatele on vaja pakkuda käegakatsutavaid eesmärke, milleni jõudmine pole raske ja kust siis saab juba kõrgemate eesmärkide poole liikuda.

Roheline Kaart

See oli parim võimalik sissejuhatus koosoleku järgmisesse teemasse, milleks oli Rohelise Kaardi süsteemi sisse viimine. Roheline Kaart olekski see kõige esimene aste meie ratsaspordiredelil – sisuliselt on see koolitusprogramm hobuse hooldamise, käsitlemise ning ratsutamise algtõdedest, mida iga ratsutamisega tegeleja peaks teadma. Eriline tähelepanu on pööratud ohutuseeskirjadele.

RK koolitusprogrammis osalemiseks peab soovija end registreerima ERL kodulehel ning kandma üle osalemistasu 10 EUR. Siis saadetakse talle e-maili teel õppematerjalid. Järgneb töö treeneriga ning kui materjalid on omandatud, siis programmi edukal läbimisel (teooriatest ja kombineeritud juhtimisraja läbi sõitmine) saab ratsutaja RK raamatu ning RK märgi, mis on ühtlasi ka esimene saavutustemärk ERL uues järgusüsteemis.

Samas on RK program hea töövahend ka treeneritele, sest spetsiaalselt RK programmiks välja töötatud treeneri abimaterjalid aitavad tagada meie ratsutamise algõpetuse taseme ühtlustamist.

Rohelise Kaardi süsteemist oleme rääkinud juba pea aasta otsa, kuid nüüd on materjalide peaaegu valmis ning töö võib alata. Programmi detailsemat kirjeldust võite lugeda ERL kodulehelt http://www.ratsaliit.ee/est/g165/

Treenerid saavad RK programmi materjale saate tellida e-meili teel eva-maria.vw@sympatico.ca
Samale meilile võib suunata ka kõik RK programmi puudutavad küsimused.

Järgmine treenerite kokkusaamine lepiti kokku aprillikuusse