Treilerisse paigutatud peegel vähendab hobuse stressi

Nottinghamis asuva Trenti ülikooli teadlased avastasid, et hobuste puhul, kes ei kannata üksinda transportimist või on sel ajal väga närvilised, aitab suurepäraselt treilerisse paigutatud ohutust materjalist peegel.

On ammu teada fakt, et osad hobuseid ei soovi üksi treilerisse minna ja seal viibida. Briti teadlased otsustasid teha erinevaid katseid selgitamaks, kuidas kaaslase olemasolu võib hobust sõidu ajal mõjutada. Selleks sõidutati mitmeid hobuseid pool tundi treileris kolmes erinevas situatsioonis. Hobuse stressitaseme mõõtmisel vaadeldi looma käitumist (kaapimine, hirnumine, pealoopimine, söömine) ning mõõdeti tema pulsisagedust, temperatuuri ning hingamist. Pole vist raske arvata, et hobused olid oluliselt lõdvestunumad, kui nad said reisida koos kaaslasega. Sellistes tingimustes keskenuti enam söömisele ning vähem sahmerdamisele. Nende pulss ja kehatemperatuur olid madalamad.

Üllatavaid tulemusi saavutati aga siis, kui hobustele oli treilerisse paigutatud akrüülist turvapeegel, mille mõõtmed olid 81 x 60,5 cm. Hobused käitusid sarnaselt sellele, kuidas nad reageerisid kaaslasega transpordile. Nad sõid korralikult, hirnusid vähem ja vahtisid vähem ringi. Samas olid füsioloogilised muutused siiski olemas ning näitasid kerget ärrituse tõusu.

Sellest uuringust tegid teadlased järelduse, et kui on võimalik hobusele paigutada treilerisse peegel, rahustab see siiski looma märgatavalt ning aitab üle saada isloeeritusest.

allikas: http://www.horsesciencenews.com/horse-care/trailering/simple-trick-soothes-horses.php