Tule saarele – selle kümnendi suurim ratsavõistlus Saaremaal!

Eeloleval laupäeval ja pühapäeval peetakse Saaremaal Eestimaa Spordiseltsi Jõud eestvedamisel 14. Eestimaa Suvemängud, mille raames on üle aastakümnete jällegi kavas takistussõiduvõistlus, mis rullub lahti ühe tuntuima vaatamisväärsuse Kaali järve kõrval asuval staadionil.

Eestimaa Suvemängude takistussõiduvõistlusele on end üles andnud üle 60-ne sportlase pea 70-l hobusel, peetakse nii individiuaalset kui maakondlikku arvestust. Viimases asuvad starti kaheksa maakonna kolme kuni neljaliikmelised koondised, kus esindatud kõik neli arvestusklassi: lapsed/poniratsanikud, juuniorid/noored, harrastajad ning avatud klass. Esindatud on Saare- ja Hiiumaa, Läänemaa, Pärnumaa, Raplamaa, Harjumaa, Järvamaa ning Viljandimaa. Parimad selguvad kahe võistluspäeva koondtulemusena, kus esimese päeva puhtusele ja kiirusele peetavast parkuurist võetakse kaasa kohapunktid, teise päeva ümberhüpetega parkuurist lisanduvad sinna reaalsed karistuspunktid.

Eestimaa Suvemängude takistussõiduvõistluse peakorraldaja Saaremaa Ratsaspordiklubi juhatuse liige Kristine Järsk`i sõnul on Saaremaal taolise võistluse näol tegu mitte pelgalt ühe üleriigilise tiitlivõistlusega, vaid ka suurema ratsaspordi tagasi jõudmisega saarele. Viimati peeti „saareriigis“ suuremat sorti ratsavõistlus sajandi algusaastail, kui Kuressaare lossihoovis toimus Palladium Cup`i etapp. Nüüd, kus ratsasport kogu Saaremaal üha enam populaarsust kogub, on lootust, et suurema üleriigilise võistluse korraldamise traditsioon saab sisse uue hoo.

Tegelikult on ju Saaremaa ratsaspordi ajalugu üsna auväärne. Pikka aega tegutses seal Andres Udeküll, kes on mitmekordne Eesti meister takistussõidus, samuti Ebbe-Liisa Sõnajalg, kel samuti meistritiitel samalt alalt. Tugevaid sõite on aastate jooksul teinud Saaremaa ponisõitjad, heas hoos on sel aastal Saaremaa klubi harrastussportlased. Hetkel tundub küll nii, et kõik Saaremaal asuvad tallid ei jõua noori ratsutamishuvilisi vastu võtta, kuid loodetavasti asi paraneb ja sealt tuleb tulevikus ratsasporti uusi tugevaid tegijaid.

Suvemängude toimumist Saaremaal ja Kaali takistussõiduvõistluse olulisust regionaalse spordi arengul peab tähtsaks ka Eesti Ratsaspordi Liidu juhatuse esimees Jaanus Berkmann. „Regionaalne areng on vajalik spordiala kandepinna laiendamiseks ja seepärast toetab ratsaliit omalt poolt igati võistluste korraldamist ka väiksemates Eestimaa paikades. Saaremaa oli ratsaspordi mõttes mõnda aega pisut nagu kaardilt kadunud, kuid nüüdsest loodame, et võistluspaigana teeb ta eduka come backi,“ märkis Berkmann. Ta toob välja, et ka maakondlikus plaanis on Suvemängud hea formaat koondamaks ühtse lipu alla sama regiooni sportlased, suurendades nii võimalusi suhtluse ja koostöö paremaks arenguks. „Meil on vähe võistlusi, kus maakonna sportlased saaksid ühtse võistkonnana üles astuda, seepärast on hea tõdeda, et Kaalis on mitmed maakonnad suutnud oma esindused välja tuua,“ lisas Berkmann.

Kaali võistluselt ei puudu ka meelelahutuslik osa. Laupäeva, 11. juuli õhtul toimub võistluspaiga lähedal Kõljala külaplatsil kontsert, kus astuvad üles Saaremaa kohalik staar Taniel Vares ja ansambel Soov. Üllatusesinejana on andnud nõusoleku oma uut singlit esitada ka Superstaarisaates 10 parima hulka jõudnud saarlane Risto Paiste. Pilet on 10 eurot, kõikidele stardimaksu tasunud sportlastele 8 eurot võistluse kassast.