Türkmenistani president andis välja hobuste näitusi reguleeriva seaduse

BBC vahendab, et Türkmenistani president andis välja seaduse, mille kohaselt tuleb igal aastal hobuste iludusvõistlusi korraldada. President Gurbanguly Berdimuhammedov soovib neil võistlustel näha kohalikke kõrgelt hinnatud ahhal-tekiini tõugu hobuseid.

Väidetavalt on ainuvõimu omav Türkmenistani president hobuste asjatundja ning ka hea ratsutaja. Turkmeenia jaoks on ahhal-tekiin rahvussümbol, seda iseloomustab ka vapil kujutatud hobune – on ju just Turkmeenia see piirkond, mille aladel see tõug on aastatuhandeid säilinud ja arenenud.

Kätlin Leisson ja Kaido Puusepp Eesti Ahhal-Tekiini Assotsiastioonist kommenteerivad, et iludusvõistlus on küll ilmselt mitte kõige õigemini tõlgitud termin, tegemist on siiski hobuste näitusega, kus hinnatakse tõule iseloomulikku tüüpilisust, eksterjööri ja ka liikumist. Hobune, kes saab kõige kõrgema punktisumma rahvusvaheliselt kohtunike kogult, saab omale tiitli „Tõutšempion“. Lisaks valitakse veel „Reservtšempion“ ja sageli ka „Aretuslootus“ – viimane nimetus omistatakse hobusele, kellel on aretuse jaoks huvitav ja mitte enam väga levinud põlvnemine.

Kemput ja Kambarbay. Foto: Jako-Priit Raud

Ahhal-tekiinidele on omane särav kuldse varjundiga karv, pikk kael ja pikad jalad ning nad on tuntud ka vastupidavuse ja kiiruse poolest.

Ahhal-tekiinide tšempionaate on juba pikka aega korraldatud. Eriti tuntud on Moskvas iga aasta augustis toimuv Maailma Tšempionaat ja Pjatigorskis septembris toimuv Venemaa Tšempionaat. Ka Euroopas on juba aastaid vastavat üritust korraldatud, vaheldumisi kolmes suuremas piirkonnas – ühel aastal Saksamaal, teisel Prantsusmaal ja kolmandal Beneluxi-maades.

Viimastel aastatel on edukalt nii Maailma kui ka Euroopa Tšempionaatidel korraldatud paralleelselt ka Virtuaalse Tšempioni valimine – see toimub videode ja fotode põhjal, kriteeriumid hobuste esitamisel on samad mis kohapeal. Virtuaalne Tšempionaat on hea võimalus osalemiseks neile, kellele muidu kohalesõit liiga kauge ja kulukas oleks. 2009.a. Luxembourgis toimunud Euroopa Tšempionaadil tulid just Virtuaalse Tšempioni tiitel 3-a. ja vanemate täkkude hulgas ning Reservtšempioni tiitel (all fotol) 3.a ja vanemate märade seas Eestisse.

Kichitorgai. AKHAL-TEKE RESERVE VIRTUAL CHAMPION MARE 2009

Türkmenistan on Kesk-Aasia riikidest ainus, kus hobuseliha söömine keelatud on. 2004. aastal avas Türkmenistani tollane president Saparmurat Niyazov hobuste kuurorti, kus on nii bassein, konditsioneerid kui ka meditsiinipersonal.

Türkmenistanis on näiteks ka eraldi Hobuministeerium, mida meie andmetel üheski teises riigis ei ole. Eelmise aasta augustis asutati Türkmenistanis Rahvusvaheline Ahhal-Tekiini Assotsiatsioon, mille asutajateliikmete hulgas olid ka Kätlin Leisson ja Kaido Puusepp. Eesti sai sealselt Hobuministeeriumilt kutse osaleda ka selle aasta aprillis toimuvatel pidustustel.

Astana. Sündinud Eestis.

Eestlased on varem osalenud nii Venemaa kui ka Euroopa riikide tšempionaatidel nii külaliste kui ka kohtunikena, kuid Türkmenistani Tšempionaadil osalemine oleks esmakordne.

Uudise koostamisel on kasutatud abi Eesti Ahhal-Tekiini Assotsiatsioonist ning materjale portaalist Elu24 ja BBC.