Üheteistkümnendad Saaremaa Ratsaorienteerumise Meistrivõistlused peetud. Ja ratturid osalesid ka.

Imeline sügisilm nädal tagasi laupäeval oli ilmselge märk ratsutajatele ja ratturitele, et orienteerumine on spordiala, mis muudab maailma…. või vähemalt ilma. Igatahes 16 hobust ja ratsutajat ning 14 neile samal rajal konkurentsi pakkuvat ratturit olid kaunil sügispäeval tund peale keskpäeva rõõmsalt stardis. Ja et Saaremaal samal päeval ka autorallivõistlused toimusid, oli kõikide võistlejate saabumine võistluspaika igati turvaline. Politseinikke rohkem kui liiklejaid.

Karujärve Tervisespordi Keskuse stardi- ja finišipaik oli ratsutajate ja ratturite vilgast saginat täis kuni viimaste võistlejate lähetamiseni võistlusrajale. Siis jäi kaasaelajatel, keda mitte vähe ega ka mitte liiga palju ei olnud, oodata sportlaste saabumist taas kord stardi-finishipaika, mida tuli pealtvatajate rõõmuks võistluse jooksul mitmel korral läbida.

Linnulennult 11 kilomeetri pikkune võistlusrada (endine Dejevo sõjaväeosa territoorium, kus juba aastaid ka Saaremaa suusamaratoni peetud on) oli ettearvatult hästi läbitav tänu heale teede-radadesihtide võrgustikule, kiiretele ratsutajatele ja rattureile, ning äraarvamatult ohtlike
äraeksimisvõimalusega neile, kes liigse esesekindluse või ebapiisava kaarditundmisega distantsile tormasid. 19 kontrollpunkti suundorienteerumisrajal olid tuntud Saaremaa rajameistri Andres Ramsti poolt paigaldatud ilmselge sooviga, et ratsutajad ja ratturid peaksid vähemalt võitjate osas enam-vähem sama ajaga finishisse tulema.

Ratsaorienteerumises olid teist aastat järjest võidukad Tiina Vester (hobusel Taat) ja Annika Väli (Assa) ajaga 0.51.25. Teise koha võitsid Killu Saagpakk (Orkaan) ja Jaagup Kallas (Patrons) 0.58.33 ning kolmanda koha Katre Kuris (Speedy-Nita) ja Urmas Kruusmägi (Rovetta) 01.02.13. Kärla valla tuntud hobusekasvataja Juhan Kuuse hobune Taat on Tiina Vesteriga sõites näidanud üles imekspandavat kiirust ja vastupidavust ka Saaremaal korraldatavatel ratsatriatlonivõistlustel, kus temale kuulub läbi aastate absoluutselt kiirem 6 km läbimise aeg. Võib arvata, et tegemist on kiireima eesti tõugu hobusega üldse….

Jalgrattaorienteerumises meestele oli parim Jaanus Müür 0.49.34 Erik Keerbergi 0.55.34 ja Kaido Eichfusi 01.02.46 ees. Naistest võitis Anne-Li Tilk 01.14.58. Teine oli Maarika Saks 01.22.56 ning kolmas Külli Müür 01.26.54. Lõpuprotokoll Saaremaa Orienteerumisklubi kodulehel www.saaremaa.ee/SOK/.

Kui võtjad ettearvatult tunni ajaga raja läbitud said, siis ka viimastena paar tundi hiljem metsast naasnud olid ikkagi enda ja metsas hobustega veedetud ajaga väga rahul ja õnnelikud. Kindlasti peetakse ka järgmisel aastal ratsa- ja rattaorienteerumise võistlused ( ja ehk rohkemgi kui üks), aga siis ootame võistlema ka neid, keda üheteistkümnel eelneval aastal veel stardis näinud ei ole. Ja väga loodame, et ka mandri-Eesti ratsasportlased ja orienteerumisklubid taolisest üritusest innustust saaksid. Lisaks, saarlased unistavad endiselt oma võistlustel näha võistlemas kuulsaid Eestimaa kestvusratsutajaid, et neile näidata, kes on kes…..

Võistlusest rohkem pilte siin (autor Valmar Voolaid)

Aivar Kallas
MTÜ Saare Taluelu
aivar.kallas@gmail.com