Ukraina asus Gijonis Furusiyya teist divisjoni juhtima, punktisüsteem tekitab küsitavusi

Möödunud laupäeval peeti Hispaania põhjarannikul Gijonis Furusiyya FEI Nations Cup Euroopa teise divisjoni eelviimane etapp, mille võitsid prantslased. Ainasa teise divisjoni koondisena osalenud Ukraina sai tulemuse, seitsmenda, võttis võidupunktid ja asus divisjoni juhtima.

Gijoni CSIO5* Rahvuste Karika etapil osales kümme riiki, millest ainsana kuulub teise divisjoni Ukraina. Teise vooru pääseb teatavasti kaheksa avavooru paremat ja nii langesid pärast esimesi starte välja meretagused külalised Ameerika Ühendiriigid ja Kanada. Teises voorus suutsid vigu vältida Prantsusmaa kolm sõitjat, millega vormistati võit tulemusega neli karistuspunkti kahest voorust. Prantslased võistlesid koosseisus Alexandre Fontanelle ja Prime Time de Vagues, Cyril Bouvard ja Quasi Modo Z, Adeline Hecart ja Pasha du Gue ning Aymeric de Ponnat ja Ricore Courcelle.

Teist kohta jagasid Hispaania Rahvuste Karikal kaheksa karistuspunktiga Suurbritannia ning Iirimaa, neljandat 12 punktiga Madalmaad, Belgia ja Šveits. Nagu eelnavas nimetatud, jõudis seitsmendale kohale Ukraina, kogudes 16 karistuspunkti ja tõustes 335 punktiga teise divisjoni liidriks.

Siinkohal osutab Hobumaailm Furusiyya sarja punktisüsteemi ebavõrdsusele. Hooaja alguses nimetavad kõik osalevad riigid etapid, millel nende koondised sarja punkte koguvad. Igal riigil on teises divisjonis õigus valida neli etappi. Punkte jagatakse teise divisjoni kuuluvate koondiste arvestuses põhimõttel esimene 100, teine 90, kolmas 80 jne. Veel aasta tagasi muide sõltus punktisumma reaalses konkurentsis saavutatud kohast, mis samas muidugi ka päris õiglane ei ole. Hobumaailm avastas juba pärast eelmist ehk Bratislava etappi, et Ukrainal piisab Gijonis vaid lõpetada ja nad tõusevad liidriks.

Täpsemat punktide analüüsi sai tehtud kaasaelamisest põhjanaabritele soomlastele, kes pärast Bratislavat liiga liidrid olid. Täna on Soomel ja Ukrainal võrdselt 335 punkti, kuid vastavalt reglemendile annab Ukrainale eelise suurem paremate kohtade arv. Võite on mõlemal üks, kusjuures Soome saavutas selle konkureerides Bratislavas üheksa (!) teise divisjoni koondisega, Ukraina konkurentideta. Teise koha punkte on aga Ukrainal kaks, Soomel üks ja siit ka eelis. Iseenesest on mõlemad toredad riigid, kus mul mitmeid häid tuttavaid, kuid antud situatsioonis leian, et Soomele on liiga tehtud. Küsimus ei ole tegelikult Soomes, vaid süsteemis üleüldiselt. Tundub õiglasem kasutada Furusiyya sarjaski MK süsteemi, kus juhul, kui osalejaid vähem, annab ka võit vähem punkte. Loodame, et FEI ametnikud on avastanud sama anomaalia ning tuleval aastal süsteemi muudetakse.

Teisest divisjonist pääseb tänavusse järjekordselt Barcelonas peetavsse finaali kaks koondist. Hetkel on nendeks Ukraina ja Soome, kuid pidamata on veel San Marino etapp, mis peetakse eeloleval nädalavahetusel üheksa teise divisjoni koondise osalusel. Kahele liidrile on ohtlikud Poola, Tšehhi ja Taani. Poolal on punkte 250, võit ja teine koht viiksid nad liidriks vastavalt 350 ja 340 punktiga. Tšehhidel on punkte 245. Nende võit annaks kogusummaks 345, teine koht annaks summaks 335 nagu Ukrainal ja Soomel, kusjuures Ukrainaga oleks neil sel juhul identne ka võitude seeria. Sel juhul hakatakse vaatama, kummal on rohkem puhtalt läbitud voore. Taanit viib edasi vaid võit, mis tõstaks nende punktisumma 340-le. Päris põnev seis, kas pole?

Kõik Gijoni tulemused leiate aadressilt http://eventcontent.hippoonline.de/1063/1063zeitplanDEU.htm?style=longines