Ulatuslik hobuste herpesviiruse puhang Hollandis

Veebruari lõpust saati ollakse Hollandis kimpus hobuste herpesviirusega, mis on sisuliselt halvanud kogu sealse ratsaspordimaailma. Viirus on puhkenud kolmes piirkonnas (Berg en Dal, Heumen and Woubrugge) ning paljud tallid on karantiinis.

Hollandi Ratsaspordi Liit on soovitanud tühistada kõik võistlused ja show’d vähemalt kuni 11. märtsini ning mitte transportida oma hobuseid Hollandis või läbi Hollandi. Paljud on soovitusi kuulda võtnud ning esimese järgu staarid oma võistlusplaanid tühistanud.

Prognooside kohaselt on haiguspuhang siiski peagi raugenud ning 19 – 22. aprillil ‘s Hertogenboschis toimuv MK finaal kooli- ja takistussõidus ära ei jää.

Hobuste herpesviirus on DNA viirus, mis esineb hobustel kogu maailmas. Kaks tavalisimat tüve on EHV-1, mis põhjustab aborti, hingamisteede vaegusi ja närvisüsteemi häireid, ning EHV-4, mis tavaliselt põhjustab ainult hingamisteede haigusi, kuid võib ajuti põhjustada ka aborte.

EHV poolt põhjustatud hingamisteede haigused on enamlevinud võõrutatud varssadel ja sälgudel, sageli sügisel ja talvel. Vanemad on hobused on sagedamini lihtsalt haiguse edasi kandjad, ilma et neil endil sümptomid avalduks.

EHV-1 müeloentsefaliiti (aju ja ajukestade põletikku) põhjustab laiaulatuslik veresoonte seinte põletik, millega kaasneb vere ja aju vahelise barjääri kahjustus. Neuroloogiliste sümptomite põhjustajateks on vaskuliit (veresoonte seinte põletik), tromboos ja närvikoe nekroos (kärbumine). Herpesviiruse müeloentsefaliit esineb kas üksikjuhtumitena või haiguspuhangutena, viimasel juhul võib haigestuda kuni 20-50% populatsioonist. Neuroloogilise haigestumise puhangud võivad, aga ei pruugi olla seotud varem esinenud või aset leidva EHV-1 põhjustatud hingamisteede nakkuse haiguspuhanguga.

Allikas: http://www.eurodressage.com/equestrian/2012/03/09/equine-herpes-virus-outbreak-netherlands